piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Spróbuj się z ortografii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2008, 18:53

Każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę ortografii, może już dzisiaj zapisać się do udziału w pierwszym chełmskim dyktandzie.

Zaprasza do niego Instytut Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Trzeba się spieszyć, bo liczba uczestników ograniczona została do 100 osób.

W rywalizacji mogą wziąć udział osoby związane z Chełmem i ziemią chełmską w wieku powyżej 14 lat. Wykluczony jest jedynie udział absolwentów filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata i parających się polonistyką naukowców.

Jedynym warunkiem udziału w sprawdzianie jest zgłoszenie uczestnictwa. Termin mija 25 maja. Po wypełnieniu formularza, zamieszczonego na internetowej stronie PWSZ (www.pwsz.chelm.pl), należy go przesłać pocztą elektroniczną pod adresem: humanistyka@pwsz.chelm.pl. Formularze są też dostępne w Dziale Obsługi Studenta Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ przy ul. Nowy Świat 3.

- O udziale w konkursie zadecyduje kolejność zgłoszeń - mówi Anna Szymańska, kierownik Biura Obsługi Studenta Instytutu Nauk Humanistycznych. - Zakwalifikowanych zostanie jedynie pierwszych 100 osób. Do dyktanda zasiądą 30 maja o godz. 10 w auli im. Władysławy Mrożkiewicz w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki PWSZ przy ul. Pocztowej 54.

Ocenie podlegać będzie, zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy wyrazów, grup wyrazowych i znaków interpunkcyjnych będą interpretowane na niekorzyść piszącego.
Tekst dyktanda na podstawie zasad pisowni i interpunkcji zawartych w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN pod red. Edwarda Polańskiego przygotowuje dr Lucyna Sikorska.

- Nie ukrywam, że sprawdzian będzie trudny - mówi Sikorska. - Stawką jest popularyzacja wiedzy o języku polskim i zwrócenie uwagi na jego bogactwo i różnorodność.

Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe. Honorowy patronat nad projektem objęli: rektor PWSZ, prezydent Chełma, starosta chełmski oraz wójt gminy Chełm. Z założenia I Dyktando Chełmskie ma być imprezą doroczną.

- Kiedy wpadliśmy na pomysł zorganizowania pierwszego otwartego dyktanda, poszukałam w Internecie informacji o podobnych imprezach - mówi Szymańska. Nie spodziewałam się, jak dużą popularnością cieszą się takie sprawdziany ortograficzne i to nie tylko w miastach, ale też małych miasteczkach i gminach. Teraz do tego grona dołączy również Chełm.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!