niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Statystyka z błędami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2002, 21:21
Autor: Bożena Czyż

Są już pierwsze kwiatki spisu przedwstępnego, poprzedzającego właściwy Narodowy Spis Powszechny. – Rachmistrz przyszedł spisać dane mojego teścia, który zmarł blisko dwa lata temu – nie kryje oburzenia nasza Czytelniczka z Chełma.

To nie jedyny sygnał. – Na początku maja minęło siedem miesięcy od śmierci syna – pisze w liście do redakcji inna mieszkanka Chełma. – A on nadal figuruje jako osoba objęta spisem. To skandal, że tak wygląda przygotowanie do tak poważnego i kosztownego przedsięwzięcia. Kiedy odbierałam akt zgonu w USC poinformowano, że dalej urzędy same wszystko załatwiają. Mam na myśli wymeldowanie z urzędu oraz skreślenie z ewidencji ludności. Po kilku miesiącach okazuje się, że to bzdura. Za co urzędnicy, mający do dyspozycji komputery i drogie do nich oprogramowanie kupione zresztą za moje pieniądze, biorą wynagrodzenie? – zastanawia się Czytelniczka.
Kolejny przypadek dotyczy własności mieszkania. Rachmistrz ma informację, że głównym lokatorem jest żona, podczas gdy przydział lokalu jednoznacznie wskazuje na męża. Inna chełmianka od rachmistrza dowiedziała się, że mieszka w Chełmie od 1987 roku, podczas gdy urodziła się w tym mieście przed 40 laty i nigdy nie opuszczała rodzinnego miasta na stałe.
– Dane, z którymi rachmistrzowie poszli w teren uzyskaliśmy z urzędu statystycznego – mówi Grzegorz Woliński, kierownik Gminnego Biura Spisowego w Chełmie, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UM. – Dziwi mnie szczególnie fakt nieskreślenia z ewidencji osób zmarłych. – To wynik złego przepływu informacji między USC i naszym wydziałem.
G. Woliński podejmuje się wyjaśnić te bulwersujące sprawy, ale pod warunkiem ujawnienia nazwisk osób zainteresowanych, na co z kolei nasi Czytelnicy się nie godzą. Ale i nie pojmują, jak do takiego bałaganu może dochodzić. Zdaniem G. Wolińskiego spis jest potrzebny właśnie i dlatego, aby zweryfikować dane dotyczące ludności. – Tylko, jaki nasz obraz się z tego wyłoni i czy rachmistrzowie będą pracować tak samo rzetelnie jak urzędnicy? – zastanawiają się Czytelnicy.

Początek spisu

Do 15 maja trwa tzw. obchód przedspisowy. Właściwy, Narodowy Spis Powszechny zostanie przeprowadzony od 21 maja do 8 czerwca. Ostatnie tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce miało miejsce w 1988 roku. Obecny spis ma dostarczyć danych dotyczących warunków życia Polaków przed wejściem do Unii Europejskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!