poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Świety Antoni nałoży koronę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2009, 15:05

W sobotę o godz. 10.30 obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem na kilka godzin opuści boczny ołtarz kościoła pw. św. Andrzeja w Chełmie. W procesji zostanie odprowadzony na pl. Łuczkowskiego, gdzie podczas uroczystej mszy polowej obie postaci z obrazu zostaną ukoronowane.

Specjalną okazją do koronacji obrazu św. Antoniego z Dzieciątkiem jest 800-lecie zatwierdzenia pierwszej reguły franciszkańskiej i 270-lecie fundacji Klasztoru pod wezwaniem św. Andrzeja w Chełmie.

- Koronacja obrazu będzie wielkim wydarzeniem i to w skali całej diecezji - mówi ojciec Maksymilian Wasilewski, gwardian chełmskiego klasztoru franciszkańskiego. - Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do tej uroczystości, tak duchowo, jak i materialnie.

Inicjatywa chełmskich franciszkanów zyskała poparcie metropolity lubelskiego. "Przyjmuję z radością propozycję ukoronowania XVIII-wiecznego obrazu św. Antoniego z Dzieciątkiem w kościele OO. Franciszkanów w Chełmie” - napisał ks. arcybiskup Józef Życiński w liście do ojca Maksymiliana Wasilewskiego.

Wyraził też nadzieję, że przeżycie to podniesie rangę sanktuarium św. na Ziemi Chełmskiej i zaowocuje przypływem zwiększonej pobożności ludu, który trosce św. Antoniego zawierza liczne problemy swoich rodzin.

Metropolita lubelski wyraził zgodę, aby uroczystość koronacji odbyła się właśnie w ostatnią sobotę czerwca. Wcześniej została zorganizowana sesja naukowa, poświęcona obecności Franciszkanów w Grodzie nad Uherką. Patronowali jej ks. arcybiskup, prowincjał Prowincji Matki Bożej Anielskiej oraz chełmscy księża dziekani. Razem z Franciszkanami sesję przygotowała Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego.

- Wszystko, co w ostatnim czasie robiliśmy naznaczone było perspektywą koronacji - mówi ojciec Maksymilian. - Obraz św. Antoniego otrzymał nowe, złocone ramy. Zamówiliśmy też do ołtarza nowe tabernakulum, a nad wejściem na klasztorny dziedziniec zainstalowaliśmy witraż, również z wizerunkiem św. Antoniego. Uporaliśmy się z renowacją zabytkowych ławek kościelnych oraz odkryliśmy spod tynku i poddali konserwacji jedyną ocalałą stację drogi krzyżowej, jaka w przeszłości zdobiła wewnętrzną stronę klasztornego muru.

Projekt koron musiał zatwierdzić konserwator zabytków oraz władze zakonu. Franciszkanie zamówili je u tego samego artysty, który wykonał nową ramę do obrazu. Z gotowymi koronami planujemy pielgrzymkę do Watykanu, aby osobiście poświęcił je i pobłogosławił Benedykt XVI - dodaje ojciec Maksymilian.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zazul
Pog Anka
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zazul
zazul (11 lipca 2009 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te koleś, jakie zioło jarasz?
Rozwiń
Pog Anka
Pog Anka (30 czerwca 2009 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI {RZEPIS NA TEN ŚWIAT"...:

Nieod dziś KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ROGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIE SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SLOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY zwraca uwagesamej Axcelencji lubelskiej jako przedtawicielowi kościoła,iż obrca się w "Kamiennym Kręgu".
Co to oznacza?- Nycz inego jak tylko to, że Jezus nie istnieje bo Gołąb nie mógł zerżnąć żadnej kobitki, a tym bardziej biblijnej Mańki.
Nikt na świecie nie zna takiego przypadku - nikt oprócz watykanu! Skoro jest to tylko teoria nie odbiega więc od PERPETUUM MOBILE istniejącego tez tylko w teorii. Jakie więc spustoszenie nesie podwójna osobowość? -Spustoszenie intelektualne trącające urojeniami.
Skoro Axcelencja z ambony i od otarzy twierdzi, że Jezus istnieje bo Manka (g)ruchała z gołębiem, to KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC wyjasnia, że to księża (g)ruchają z kobitkami, a nie gołębie. To Axcelencja opier...nicza ksieży aby zaparli się swoich dzieci..., a dlaczego Axcelencja w galowym stroju i z laską nie zrgobi poządku, czyli nie opier...niczy goębi? - tego nawet pan bóg nie wie!
Dalszymi konsekwencjami jest złe samopoczuce w biedzie. Okazuje sie to w przepychu ubierania świętych malowanych na obrazach w złote szty i korony! W okresie wzmożonych upałów nikt też nie wpadł na pomysł, aby świętych wreszcie rozebrać! Skoro rozbierają szopkę, to dlaczego nie świętych?

(POPDISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!