sobota, 27 maja 2017 r.

Chełm

Synagoga należy do nas

Dodano: 6 września 2001, 09:14

Czy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie będzie musiało poszukać sobie nowej siedziby? Zespół budynków, w którym mieści się muzeum, chce odzyskać Żydowska Gmina Wyznaniowa
w Warszawie.

W ciągu ostatnich lat muzeum zbierało nagrody, wyróżnienia i komplementy za dbałość i jak najlepsze wykorzystanie posynagogalnych obiektów we Włodawie. Otrzymało nawet przyznany przez państwo Izrael dyplom za ochronę dziedzictwa kulturowegoŻydów w Polsce. Tymczasem w sierpniu utrzymujące placówkę starostwo odebrało pismo z Krajowej Komisji Regulacyjnej, rozpatrującej majątkowe roszczenia gmin żydowskich, z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania na rzecz przejęcia tej nieruchomości przez Żydowską Gminę Wyznaniową w Warszawie.

W piśmie znalazło się też żądanie przekazania dokumentów z rejestru gruntów i księgi wieczystej, dotyczących prawa własności działki wraz z dużą i małą synagogą oraz budynkiem, w którym przed wojną mieściła się szkoła i administracja miejscowego środowiska żydowskiego.

- Warszawska gmina żydowska ma bezwzględne prawo do tego roszczenia. Przecież 1 września 1939 roku synagoga wraz z pozostałymi budynkami była własnością miejscowej gminy wyznaniowej - przyznaje Marek Pawłowski, starosta włodawski.

Starosta zwraca jednak uwagę, że posynagogalne obiekty przez lata były remontowane ze środków państwowych i samorządowych. Na dodatek pismo z Warszawy w sprawie planowanego przejęcia nieruchomości przyszło niedługo po zakończeniu kosztownej odbudowy ostatniego z obiektów, czyli małej synagogi. Pawłowskiego pociesza natomiast sugestia zawarcia porozumienia w sprawie dalszego wykorzystania obiektów. Może być zatem tak, że zmieni się jedynie właściciel budynków, a muzeum w nich pozostanie.

W swojej obecnej ofercie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego ma stałą ekspozycję judaików, wystawę fotogramów ''Z historii Żydów włodawskich'' oraz odtworzony pokój mełameda, czyli żydowskiego nauczyciela.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!