niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Synagoga należy do nas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2001, 09:14

Czy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie będzie musiało poszukać sobie nowej siedziby? Zespół budynków, w którym mieści się muzeum, chce odzyskać Żydowska Gmina Wyznaniowa
w Warszawie.

W ciągu ostatnich lat muzeum zbierało nagrody, wyróżnienia i komplementy za dbałość i jak najlepsze wykorzystanie posynagogalnych obiektów we Włodawie. Otrzymało nawet przyznany przez państwo Izrael dyplom za ochronę dziedzictwa kulturowegoŻydów w Polsce. Tymczasem w sierpniu utrzymujące placówkę starostwo odebrało pismo z Krajowej Komisji Regulacyjnej, rozpatrującej majątkowe roszczenia gmin żydowskich, z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania na rzecz przejęcia tej nieruchomości przez Żydowską Gminę Wyznaniową w Warszawie.

W piśmie znalazło się też żądanie przekazania dokumentów z rejestru gruntów i księgi wieczystej, dotyczących prawa własności działki wraz z dużą i małą synagogą oraz budynkiem, w którym przed wojną mieściła się szkoła i administracja miejscowego środowiska żydowskiego.

- Warszawska gmina żydowska ma bezwzględne prawo do tego roszczenia. Przecież 1 września 1939 roku synagoga wraz z pozostałymi budynkami była własnością miejscowej gminy wyznaniowej - przyznaje Marek Pawłowski, starosta włodawski.

Starosta zwraca jednak uwagę, że posynagogalne obiekty przez lata były remontowane ze środków państwowych i samorządowych. Na dodatek pismo z Warszawy w sprawie planowanego przejęcia nieruchomości przyszło niedługo po zakończeniu kosztownej odbudowy ostatniego z obiektów, czyli małej synagogi. Pawłowskiego pociesza natomiast sugestia zawarcia porozumienia w sprawie dalszego wykorzystania obiektów. Może być zatem tak, że zmieni się jedynie właściciel budynków, a muzeum w nich pozostanie.

W swojej obecnej ofercie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego ma stałą ekspozycję judaików, wystawę fotogramów ''Z historii Żydów włodawskich'' oraz odtworzony pokój mełameda, czyli żydowskiego nauczyciela.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!