niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Szacunek się należy, ale nie na krzyż

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2006, 21:59

Tadeusz Pietrzykowski ma 53 lata i oddał honorowo 34 litry krwi. Kwalifikuje go to do odznaczenia Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ale wniosek w tej sprawie został odrzucony, bo mężczyzna nie ma brązowego krzyża, a na dodatek walczył o prawa krwiodawców.

- Nie oddaję krwi dla zaszczytów i odznaczeń, ale nie mogę pogodzić się z tym, co mnie spotkało - mówi z goryczą Tadeusz Pietrzykowski ze Strupina (gm. Chełm). - Zarząd Okręgowy PCK nie przychylił się do wniosku o nadanie srebrnego krzyża, argumentując, że nie posiadam brązowego.
Rozżalenie pana Tadeusza potęguje fakt, że na poparcie swojej decyzji ZO PCK przywołał jego działalność w komisji ds. walki o prawa honorowych krwiodawców przy Zarządzie Rejonowym PCK w Chełmie. Władze okręgowe uważają, że fakt ten "pomniejsza zasługi (pana Tadeusza - przyp. red.) jako propagatora idei honorowego krwiodawstwa”.
Zdaniem Stefana Pedrycza, dyrektora ZO PCK w Lublinie, tworzenie jakiejkolwiek organizacji w ramach PCK, jest sprzeniewierzeniem się statutowi.
- Nasz statut mówi jasno, że w strukturach PCK można tworzyć tylko związki zawodowe. Nie ma mowy o organizacjach politycznych czy, tak jak w tym przypadku, społecznych - mówi Pedrycz. - Dlatego nie moglibyśmy zaaprobować wniosku. Jeśli my byśmy go nie odrzucili, zrobiono by to w Warszawie.
Nasz Czytelnik przyznaje, że dopominał się aktywnie o prawa honorowych krwiodawców, bo na tym polu jest bardzo wiele do zrobienia.
- Nikt nie myśli o tym, że ludzie którzy oddali kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt litrów krwi lądują po utracie pracy na śmietniku. Nie mogą wtedy liczyć na żadną pomoc. Sam byłem w takiej sytuacji i mam kolegów, którzy ciągle tak żyją. Nam wszystkim należy się szacunek. To źle, że mówię o tym głośno?
- Mamy wiele szacunku dla pana Pietrzykowskiego i dla faktu, że oddał honorowo tak dużo krwi - odpowiada Pedrycz. - Ale aby wnioskować o odznaczenie państwowe potrzebne są konkretne zasługi w promowaniu PCK. Samo oddanie krwi nie wystarczy.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!