środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Szklarnia z dawną siedzibą rajców

  Edytuj ten wpis

Dla starych murów nie ma nic gorszego, jak odkopanie i pozostawienie samym sobie. Dlatego odkryte na Pl. Łuczkowskiego w Chełmie relikty staromiejskiego ratusza oraz kamienicy starosty Węglińskiego na zimę zostaną prowizorycznie przykryte rozpiętą na rusztowaniu folią.

Dla starych murów nie ma nic gorszego, jak odkopanie i pozostawienie samym sobie. Dlatego odkryte na Pl. Łuczkowskiego w Chełmie relikty staromiejskiego ratusza oraz kamienicy starosty Węglińskiego na zimę zostaną prowizorycznie przykryte rozpiętą na rusztowaniu folią.
Docelowo średniowieczne podpiwniczenie ratusza i towarzyszącej mu wieży zostanie zabezpieczone oryginalną konstrukcją ze szkła i stali. System piwnic po Węglińskim, z naturalnym zejściem do kredowych podziemi, mają przykryć betonowe płyty. Oba piwniczne kompleksy mają być ze sobą połączone.
- Całość została pomyślana tak, by zainteresowany mógł zejść schodami do ratuszowych piwnic, stamtąd przejść do kamienicy Węglińskiego, po czym jeśli zechce, pójść dalej w dół do kredowego labiryntu - mówi Wojciech Palka, autor projektu.
Przeszklone i przykryte betonowym stropem przestrzenie, po naprawieniu i osuszeniu kamiennych murów, zostaną oczywiście odpowiednio zaaranżowane. Gospodarze miasta są otwarci także na prywatne inicjatywy. W rachubę wchodzi na przykład wydzierżawienie przedsiębiorcom stylowych wnętrz, jeśli tylko będą mieli dostatecznie ciekawy pomysł na ich zagospodarowanie. Jednym z pierwszych pomysłów jest wyeksponowanie w piwnicach wszystkiego tego, co archeolodzy znaleźli podczas prac wykopaliskowych. Samych monet uzbierało się około czterystu. Do tego znakomicie zachowane naczynia ceramiczne z różnych wieków, ostrogi, pistoletowe skałki, czy guziki. Wszystkie te przedmioty są obecnie pieczołowicie konserwowane i dokumentowane.
- Poza docelowym sposobem zabezpieczenia zabytkowych piwnic i murów zarząd miasta zaakceptował także nasze propozycje, związane z restauracją Pomnika Niepodległości - mówi W. Palka. - Oryginalny pomnik zbudowano z białego, szydłowieckiego piaskowca. Teraz chcemy nawiązać do koloru, natomiast użyć granitu, jako łatwiejszego w utrzymaniu i odpornego na spray.
Inwestycje związane z zabezpieczaniem piwnic i remontem pomnika zaplanowano na rok przyszły. Sprawą historyków i lokalnych patriotów jest dopilnowanie, by w ramach restauracji monumentu przywrócono oryginalne napisy wraz z imionami i nazwiskami młodych chełmian, którzy stracili życie w wojnie polsko-bolszewickiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!