Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

25 maja 2016 r.
11:39

Szkoła kapitanów przestworzy. Rozmowa z prof. Józefem Zającem

0 13 A A

Rozmowa z prof. Józefem Zającem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W tym roku uczelnia obchodzi 15-lecie istnienia. Z perspektywy tego czasu czego najbardziej pan sobie gratuluje?

– Największym powodem do satysfakcji jest to, że stworzyliśmy drugą po Politechnice Rzeszowskiej uczelnię kształcącą kadry dla lotnictwa cywilnego. Zapotrzebowanie na naszych absolwentów, pilotów samolotowych, a przede wszystkim śmigłowcowych jest kilkakrotnie wyższe, niż jesteśmy w stanie wykształcić.

• Skąd wziął się pomysł na właśnie taki kierunek kształcenia?

– Sam jestem czynnym pasjonatem lotnictwa. W swoim czasie, niestety bez powodzenia, starałem się o przyjęcie do dęblińskiej Szkoły Orląt. Kiedy tworząc uczelnię zastanawialiśmy się nad kierunkami, które gwarantowałyby absolwentom zatrudnienie, zdecydowaliśmy się właśnie między innymi na pilotaż. Wychodziliśmy z założenia, że skoro Rzeszów może, to dlaczego nie my?

• Żeby szkolić pilotów trzeba mieć najpierw lotnisko…

– To był warunek. Dzięki dobrej współpracy z agencja rolną i gospodarzami gminy Chełm udało nam się pozyskać odpowiedni teren w Depułtyczach Królewskich. Dziś mamy tam port lotniczy, hangar, stacje meteo i paliw, a po sąsiedzku Centrum Studiów Inżynierskich, które między innymi zapewnia pełny serwis małych samolotów turystycznych.

• Szkolenie lotnicze jest kosztowne. Kto je finansuje?

– W pierwszych latach cały ciężar finansowania spoczywał na uczelni. Środki z oszczędności pozwalały nam przyjmować sześciu-ośmiu studentów. Z czasem zaczęliśmy otrzymywać wsparcie z Ministerstwa Infrastruktury. Od trzech lat cieszymy się już pełnym finansowaniem. W tym roku to 6,8 mln zł, co pozwala nam szkolić 25 pilotów samolotowych i ośmiu śmigłowcowych.

• Absolwenci robią kariery?

– Kilkunastu z nich to już kapitanowie w różnych liniach lotniczych. Na przykład w Wizz Air szefem wyszkolenia pilotów jest Robert Sklorz, też nasz absolwent. Jego koledzy latają w liniach japońskich, brytyjskich, rosyjskich, czy skandynawskich. Pierwszych pięciu naszych pilotów przyjęły też PLL „LOT”

• W ramach obchodów jubileuszu uczelni będzie też lotniczy akcent?

– Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. W dniach 11-12 czerwca zapraszam na piknik „Lotnicze Depułtycze”. Przy naszym wsparciu imprezę przygotowuje lubelska firma Kagero Publishing. Mam nadzieję, że „Lotnicze Depułtycze” staną się dorocznym i największym w naszej części kraju świętem lotnictwa. A kiedy dorobimy się już betonowego pasa startowego, to nic nie będzie już stało na przeszkodzie, aby lotniczy piknik mógł rozwinąć się do formatu airshow.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 czerwca 2016 o 08:03
jak widze wszystkie inicjatywy w Chełmie i porównuje z innymi miastami to mi się chce wyć i żygać
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 19:29
Przydaloby sie jeszcze przynajmniej czterech takich zajacow w chelmie
Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 21:31
Podziwiam i pozdrawiam Pana Profesora więcej takich osób dla Chełma .uczynił z niczego coś !
Avatar
Gość / 26 maja 2016 o 12:40
Nie umiem wyjść z podziwu nad stopniem determinacji osób pokroju prof. Zająca w pragnieniu cywilizowania zapomnianych przez rozum zakątków naszego kraju. Uczynić z Chełma centrum szkolenia tak specyficznych specjalistów, jak piloci, mógł uczynić wielki optymista i wizjoner. Sam nie umiałem znaleźć się w tym mieście i po ukończeniu studiów już nie wróciłem, co nie znaczy, że z obowiązku syna i wnuka nie zdarza mi się "zajrzeć" w rodzinne strony raz na jakiś czas. Ciekawość miejsc pamiętanych z młodości zaspokajam w ciągu jednego dnia i z radością wyjeżdżam, aby za kilka lat powtórzyć tę "pielgrzymkę"! Na pewno potrwa kilka lat zanim obmyję własną duszę z obrzydzenia jakim napawają mnie malkontenci i pretensjonalni durnie, tak licznie zamieszkujący oba brzegi Uherki!
Nie umiem wyjść z podziwu nad stopniem determinacji osób pokroju prof. Zająca w pragnieniu cywilizowania zapomnianych przez rozum zakątków naszego kraju. Uczynić z Chełma centrum szkolenia tak specyficznych specjalistów, jak piloci, mógł uczynić wielki optymista i wizjoner. Sam nie umiałem znaleźć się w tym mieście i po ukończeniu studiów już nie wróciłem, co nie znaczy, że z obowiązku syna i wnuka nie zdarza mi się "zajrzeć" w rodzinne strony raz na jakiś czas. Ciekawość miejsc pamiętanych z młodości zaspokajam w ciągu jednego dni... rozwiń
Avatar
Gość / 26 maja 2016 o 09:33
Czy to ten dymany balon z PSL ?
Avatar
eh.... / 25 maja 2016 o 22:15
Artykuł "wisi" już od niemalże 12 godzin, a jedynie 4 niewybredne posty pod adresem prof. Zająca. Aż się wierzyć nie chce. Durnie śpią , albo nie zapłacili za swój Internet i im wyłączyli ....
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 21:01
Coś czuję, że już niedługo nadmuchiwany balonik pana profesora pęknie
Avatar
Andrzej / 25 maja 2016 o 20:58
essi,w 100% ,sam jestem chełmianinem,doceniam działania Pana Profesora ,pełny szacun,mam nadzieję,że przyszłośc szkoły będzie jeszcze lepsza. Pozdrawiam i życzę sukcesów a frustratami nie się co przejmować,wszędzie są.Sami nic ,tylko daj,daj,daj..............I na koniec,Chełm jako miasto a także mieszkańcy skorzysta,wbrew mądrym inaczej ;)))))
Avatar
essi / 25 maja 2016 o 17:25
cóż facetowi się w życiu udało zrobić wielkie rzeczy, a te głosy krytykujące wszystko jak leci to "ambitni" mieszkańcy Chełma Lubelskiego, którzy sami nawet dla siebie nie potrafią stworzyć miejsca pracy i siedzą przy kompach całymi dniami wypisując swoje mądrości. Z tego co wiem to prof. Zając nie jest członkiem PSL, a tego co wiem to jestem pewien. Natomiast panie profesorze, gdyby pan się źle czuł w tym mieście dla którego tyle pan ściągnął kasy to zapraszamy do nas. Przynajmniej ludzie są rozsądni i z szacunkiem odnoszą się do tych, którzy potrafią więcej niż inni.
cóż facetowi się w życiu udało zrobić wielkie rzeczy, a te głosy krytykujące wszystko jak leci to "ambitni" mieszkańcy Chełma Lubelskiego, którzy sami nawet dla siebie nie potrafią stworzyć miejsca pracy i siedzą przy kompach całymi dniami wypisując swoje mądrości. Z tego co wiem to prof. Zając nie jest członkiem PSL, a tego co wiem to jestem pewien. Natomiast panie profesorze, gdyby pan się źle czuł w tym mieście dla którego tyle pan ściągnął kasy to zapraszamy do nas. Przynajmniej ludzie są rozsądni i z szacunkiem odnoszą się do ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 14:51
debil żerujący na Chełmie . To zwykły cham i prostak, który już dawno odleciał od rzeczywistości. Ci co go bliżej poznali dobrze o tym wiedzą. Prywata kasa i władza to go charakteryzuje.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2016 o 08:03
jak widze wszystkie inicjatywy w Chełmie i porównuje z innymi miastami to mi się chce wyć i żygać
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 19:29
Przydaloby sie jeszcze przynajmniej czterech takich zajacow w chelmie
Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 21:31
Podziwiam i pozdrawiam Pana Profesora więcej takich osób dla Chełma .uczynił z niczego coś !
Avatar
Gość / 26 maja 2016 o 12:40
Nie umiem wyjść z podziwu nad stopniem determinacji osób pokroju prof. Zająca w pragnieniu cywilizowania zapomnianych przez rozum zakątków naszego kraju. Uczynić z Chełma centrum szkolenia tak specyficznych specjalistów, jak piloci, mógł uczynić wielki optymista i wizjoner. Sam nie umiałem znaleźć się w tym mieście i po ukończeniu studiów już nie wróciłem, co nie znaczy, że z obowiązku syna i wnuka nie zdarza mi się "zajrzeć" w rodzinne strony raz na jakiś czas. Ciekawość miejsc pamiętanych z młodości zaspokajam w ciągu jednego dnia i z radością wyjeżdżam, aby za kilka lat powtórzyć tę "pielgrzymkę"! Na pewno potrwa kilka lat zanim obmyję własną duszę z obrzydzenia jakim napawają mnie malkontenci i pretensjonalni durnie, tak licznie zamieszkujący oba brzegi Uherki!
Nie umiem wyjść z podziwu nad stopniem determinacji osób pokroju prof. Zająca w pragnieniu cywilizowania zapomnianych przez rozum zakątków naszego kraju. Uczynić z Chełma centrum szkolenia tak specyficznych specjalistów, jak piloci, mógł uczynić wielki optymista i wizjoner. Sam nie umiałem znaleźć się w tym mieście i po ukończeniu studiów już nie wróciłem, co nie znaczy, że z obowiązku syna i wnuka nie zdarza mi się "zajrzeć" w rodzinne strony raz na jakiś czas. Ciekawość miejsc pamiętanych z młodości zaspokajam w ciągu jednego dni... rozwiń
Avatar
Gość / 26 maja 2016 o 09:33
Czy to ten dymany balon z PSL ?
Avatar
eh.... / 25 maja 2016 o 22:15
Artykuł "wisi" już od niemalże 12 godzin, a jedynie 4 niewybredne posty pod adresem prof. Zająca. Aż się wierzyć nie chce. Durnie śpią , albo nie zapłacili za swój Internet i im wyłączyli ....
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 21:01
Coś czuję, że już niedługo nadmuchiwany balonik pana profesora pęknie
Avatar
Andrzej / 25 maja 2016 o 20:58
essi,w 100% ,sam jestem chełmianinem,doceniam działania Pana Profesora ,pełny szacun,mam nadzieję,że przyszłośc szkoły będzie jeszcze lepsza. Pozdrawiam i życzę sukcesów a frustratami nie się co przejmować,wszędzie są.Sami nic ,tylko daj,daj,daj..............I na koniec,Chełm jako miasto a także mieszkańcy skorzysta,wbrew mądrym inaczej ;)))))
Avatar
essi / 25 maja 2016 o 17:25
cóż facetowi się w życiu udało zrobić wielkie rzeczy, a te głosy krytykujące wszystko jak leci to "ambitni" mieszkańcy Chełma Lubelskiego, którzy sami nawet dla siebie nie potrafią stworzyć miejsca pracy i siedzą przy kompach całymi dniami wypisując swoje mądrości. Z tego co wiem to prof. Zając nie jest członkiem PSL, a tego co wiem to jestem pewien. Natomiast panie profesorze, gdyby pan się źle czuł w tym mieście dla którego tyle pan ściągnął kasy to zapraszamy do nas. Przynajmniej ludzie są rozsądni i z szacunkiem odnoszą się do tych, którzy potrafią więcej niż inni.
cóż facetowi się w życiu udało zrobić wielkie rzeczy, a te głosy krytykujące wszystko jak leci to "ambitni" mieszkańcy Chełma Lubelskiego, którzy sami nawet dla siebie nie potrafią stworzyć miejsca pracy i siedzą przy kompach całymi dniami wypisując swoje mądrości. Z tego co wiem to prof. Zając nie jest członkiem PSL, a tego co wiem to jestem pewien. Natomiast panie profesorze, gdyby pan się źle czuł w tym mieście dla którego tyle pan ściągnął kasy to zapraszamy do nas. Przynajmniej ludzie są rozsądni i z szacunkiem odnoszą się do ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 14:51
debil żerujący na Chełmie . To zwykły cham i prostak, który już dawno odleciał od rzeczywistości. Ci co go bliżej poznali dobrze o tym wiedzą. Prywata kasa i władza to go charakteryzuje.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 26

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!