środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Szkoła musi być większa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2008, 20:24

Państwowej Szkole Muzycznej w jej dotychczasowych budynkach jest już
za ciasno.

Stąd pomysł na wybudowanie przy ul. Pocztowej nowego obiektu z salą koncertową i amfiteatrem.

Opracowania koncepcji rozbudowy szkoły podjął się chełmski Inwestprojekt, który zlecił to zadanie Zbigniewowi Bednarczykowi, miejscowemu architektowi. Na swoim koncie ma on już szereg udanych realizacji. Między innymi jego dziełem jest projekt staromiejskiej studni.

- Zadanie nie było łatwe, gdyż nowy budynek ma stanąć w staromiejskiej strefie ochrony konserwatorskiej i archeologicznej - mówi Bednarczyk. - Konserwator zabytków postawił twarde warunki i moim obowiązkiem było ich dotrzymać. Nawiązując do stylistyki tradycyjnej zabudowy, starałem się jednak stworzyć na wskroś nowoczesny budynek.

Zaprojektowany przez Bednarczyka obiekt ma stanąć na należącej do PSM niezabudowanej działce. Kryje ona relikty dawnych miejskich murów obronnych. Zlokalizowano go przy ul. Pocztowej, vis-á-vis dotychczasowej siedziby szkoły przy ul. Lubelskiej. Z założenia oba budynki mają być połączone łącznikiem komunikacyjnym.

Intencją Bednarczyka było, aby forma budynku odzwierciedlała jego funkcję. Dlatego też architekt zaproponował czytelne elementy symbolizujące związek budowli z muzyką. Motyw pięciolinii z nutami jest powtarzającym się elementem dekoracyjnym. Ze względu na specyfikę szkoły nuty nie mogą być tylko ozdobnikiem, ale przedstawiać mają autentyczny zapis utworów muzycznych. Na przykład na balustradzie głównego tarasu od strony ul. Pocztowej ma się znaleźć zapis pierwszych taktów "Ody do radości” Ludwiga van Beethovena, będącej hymnem Unii Europejskiej. Z kolei fragmenty utworów zapisanych na balustradzie tarasu od strony atrium oraz na ogrodzeniach mają być wybrane przy współudziale młodzieży.
- Z uwagi na ciasnotę w naszym budynku wynajmujemy dodatkowe pomieszczenia w kamienicy przy ul. Podwalnej - mówi Grzegorz Sieczkowski, sekretarz szkoły. - Na domiar złego, panujące w nich warunki zakwestionowali ostatnio strażacy. Tymczasem, skoro one do nas nie należą, to nie możemy w nich nic zrobić. Stąd między innymi wziął się pomysł na rozbudowę szkoły.

Poza zintegrowaniem szkoły kolejnym czynnikiem przemawiającym za jej rozbudową jest także coraz większe zapotrzebowanie na muzyczną edukację. Co roku o przyjęcie do PSM ubiega się około 100 dzieci. Tymczasem z uwagi na warunki lokalowe przyjmowanych jest nie więcej niż trzydzieścioro. Pieniądze na budowę nowego budynku mają pochodzić ze środków europejskich. Kierownictwo placówki liczy na to, że 20-procentowy udział własny zapewni jej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
stary absolwent
Gość
krzych
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stary absolwent
stary absolwent (16 stycznia 2008 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinniśmy popierać wszystko to co służy rozwojowi naszego miasta.
To powinno byc ambicją mieszkańców miasta.
I do tego zmobilizować sie powinni np. nasi parlamentarzyści.
Jeśli zaczniemy negować to co ktoś chce zrobić - to rzeczywiście niedługo przyjdzie nam "zaorać Chełm".
Mam sentyment do tej szkoły przede wszystkim za to, że w niej uczono i nauczono mnie tzw. wyższej kultury.

Stary absolwent
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2008 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro idzie taki absolwent do pracy np w Krośnie za 800-1500zł to czemu ma nie iść do Chełma?! to żaden argument!
Rozwiń
krzych
krzych (14 stycznia 2008 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WSZYSTKO JASNE.JAK WŚCIEKŁE PSY SZCZEKAJĄ TO ZNACZY , ŻE KARAWANA ZMIERZA WE WŁAŚCIWYM KIERUNKU.TYM SAMYM TWIERDZĘ,ŻE PLAN ROZBUDOWY SZKOŁY TO TRAFIONA INWESTYCJA.GRATULACJE!!!
Rozwiń
ewa
ewa (14 stycznia 2008 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czasy rozbuchanego kształcenia artystycznego nie wrócą.Inna młodzież i dzieci, inne ambicje i realia codzienności.Nie ma co się czepiać poziomu bo mało kto chce dzisiaj zostać zawodowym muzykiem.Nauczyciel może urobić ręce i nic jeżeli uczeń nie chce ryrać sam po parę godzin dziennie.
Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia to ciekaw jestem czy absolwent warszawskiej czy krakowskiej AM przyjedzie do Chełma do pracy za 800-1500 PLN ??? Dobrze , że ktoś chce coś zrobić .Najłatwiej nie robić nic,udawać artystę i krytykować.Pozdro
Rozwiń
Hector Berlioz
Hector Berlioz (14 stycznia 2008 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się zarówno z tymi, którzy wylewają żółć na autora pierwszego wpisu jak i po części z nim samym. Kiedyś w szkole było inaczej. Ale to było kiedyś. 20-10lat temu! Dzisiaj żyjemy w innym świecie, czasach. Szkoła by się utrzymać musi się rozwijać, musi mieć jakieś wizytówki. Np salę koncertową, porządne sale wykładowe, instrumenty i oczywiście wykształconą kadrę. Tylko intersuje mnie ile to Pan Dyrektor wysłał informacji i ogłoszeń do Akademii Muzycznych z ofertą pracy dla absolwentów?! Ile z tych studentów kończących co roku kilka wydziałów AM słyszało o pracy w Chełmie, o potrzebie zatrudnienia? Strona szkoły i jej promocja wygląda delikatnie mówiąc słabo. Co do reszty zgadzam się, że orkiestra to nie priorytet, a co do egzmianów istotnie trwały kiedyś dwa dni ale tylko dlatego, że było wielu uczniów np. akordeon, fortepian, instrumenty dęte. Więc znajomość tematu dla niektórych i pisanie o tym tutaj traktuję jak pisaninę! Co do kompetencji pracowników, niebędę się wypowiadał ale wiem jedno jacy są każdy widzi a jak komuś nie odpowiada niech wozi dziecko do Lublina, Zamościa. Pretensje można mieć tylko zawsze jest tak, że jak coś się kręci byle jak to lament ale jak padnie i nie ma wcale to larum jak pod Grunwaldem!!! Wszyscy wiemy, że Chełm nigdy nie będzie pępkiem śiwata tym bardziej, jeśli idzie o muzykę. Talent to 10%, nauczyciel15% ale reszta to ciężka praca zainteresowanego. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie więcej uczniów, absolwentów, którzy wybiorą studia w AM i może ktoś się o nich kiedyś upomni no chyba, że wygra kolesiostwo co w tym kraju wydaje się być codziennością! Baza lokalowa jest do niczego więc pomysł bardzo dobry ale sami wiemy ile od pomysłu do widoku pięknego budynku minie czasu. Bacznie będziemy się przyglądać realizacji żywo dopingując wszystkich ludzi dobrej woli. Tym co już w szkole pracują życzę wytrwałości a Dyrekcji mądrych i z korzyścią dla uczniów decyzji. I oczywiście pozdrowienia dla K. Weresińskiego, który kiedyś prowadził cudowny chór i nikt mu w tym nieprzeszkadzał, nie to co teraz. Ale aby do przodu. Nie krytykować ale dopingować!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!