piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Szkoła oszczędza, uczniowie marzną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2002, 19:09
Autor: Bożena Czyż

Uczniowie chełmskiego Zespołu Szkół nr 1 siedzieli w poniedziałek podczas lekcji w kurtkach. Temperatura w klasach nie przekraczała
15 stopni Celsjusza. Szukając oszczędności dyrekcja zakręciła kurki z gorącą wodą.
– Starsza córka, gimnazjalistka, poszła dzisiaj do szkoły – mówiła nam zdenerwowana matka jednej z uczennic. – Młodszej, z pierwszej klasy podstawówki, nie puszczę, bo i tak jest przeziębiona. Nie wiem, czy to awaria, czy celowe działanie? Całe szczęście, że za kilka dni ferie.
Jak się okazało, nie był to przypadek. Szkoła ma 21 tys. zł długu wobec Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i szuka oszczędności. W porozumieniu z firmą zamknięto dopływ ciepła do budynku między godz. 24 w niedzielę a 4 w poniedziałek. Do momentu rozpoczęcia lekcji pomieszczenia nie zdążyły się ogrzać. Były więc kurtki, narzekania, interwencje rodziców. We wtorek nikt już nie marzł, bo ten sposób oszczędzania okazał się zbyt dotkliwy.
– Będziemy przeprowadzać takie próby, ale już podczas ferii – mówi Grażyna Cetera, dyrektor placówki. – Nie ma potrzeby, aby star y budynek o ogromnej kubaturze, niedocieplony, z nieszczelnymi oknami grzać na maksimum przez całą dobę. Musimy też brać pod uwagę dobowe wahania temperatury.
Chełmska „jedynka” ma też zaległości wobec ZUS, zakładu energetycznego i telekomunikacji. Na bieżąco wypłaca jedynie uposażenia 111 zatrudnionym w szkole nauczycielom, choć nie wszyscy na czas otrzymują pieniądze za godziny ponadprogramowe.
Mieczysława Sołtys, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Chełmie, która nad 46 placówkami podległymi samorządowi sprawuje nadzór merytoryczny, nie kazała nikomu przykręcać kurków z ciepłem. Wiesław Klasura, skarbnik samorządu, nie kryje, że rok 2002 jest rokiem oszczędności i nie dziwi się, że dyrektorzy placówek szukają ich na własną rękę. Zresztą zaległości wobec MPEC nie są jedynymi i to największymi długami.
– Tylko za grudzień jesteśmy winni ZUS ok. 1,5 mln zł – mówi Klasura. – To wynik opóźnienia w dostarczaniu samorządom subwencji oświatowej.

Rok bez podwyżek

Według skarbnika miasta Wiesława Klasury najważniejsze długi szkół zostaną uregulowane do 20 stycznia, najpóźniej na przełomie stycznia i lutego. Budżet samorządu ratuje decyzja o odłożeniu do stycznia 2003 r. trzeciego etapu podwyżek dla nauczycieli. Aby zrealizować drugi etap władze Chełma jesienią ubiegłego roku zmuszone były zaciągnąć kredyt w wysokości 7,2 mln zł. Gmina będzie go spłacała przez siedem lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!