Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

2 grudnia 2015 r.
20:11

Szpitale zatrudniają pielęgniarki zewnętrzne. "Tak jest taniej"

0 21 A A

– Tak jest taniej i nie musimy się martwić o pacjentów jeśli jedna z naszych pielęgniarek zachoruje – przekonuje dyrektor szpitala, w którym usługi pielęgniarskie świadczy firma zewnętrzna. Co na to same pielęgniarki?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z usług firmy zewnętrznej od kilku lat korzysta szpital w Adampolu w powiecie włodawskim. Jego dyrekcja bardzo sobie chwali takie rozwiązanie. Właśnie ogłosiła nowy konkurs na usługi pielęgniarskie na okres od marca przyszłego roku do końca lutego 2018 r.

– W naszym przypadku to się sprawdziło. Na pewno jest to podyktowane względami finansowymi, bo kosztuje to szpital znacznie mniej niż np. dwa dodatkowe etaty. Ale to nie jedyny powód – mówi Jan Koszuta, dyrektor SP ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu. – Na umowy zatrudniamy 11 pielęgniarek. Jeśli któraś z nich zachoruje nie możemy ryzykować, że na dyżurze będzie tylko jedna pielęgniarka. W takich sytuacjach dyżury są przydzielane pielęgniarkom z firmy zewnętrznej.

Jak dodaje dyrektor Koszuta, miesięczny koszt zatrudniania „zewnętrznych” pielęgniarek waha się od 1,5 do 2 tysięcy tys. zł.

– Wszystko zależy od tego ile mają przepracowanych godzin – tłumaczy Koszuta. – Są takie miesiące, kiedy nie musimy korzystać z usług firmy zewnętrznej, bo możemy obsadzić dyżury naszym personelem. Ale zdarzają się też takie, w których pielęgniarki z zewnętrznej firmy mają aż 20 dyżurów.

Co na to pielęgniarki? – Takie rozwiązanie jest dla nas złem koniecznym, na które się godzimy, bo chcemy pracować – przyznaje Irena Tkaczyk, wiceprzewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych działającego przy SP ZOZ w Adampolu. – Dyrekcja informowała nas, że takie rozwiązanie jest bardziej korzystne z finansowego punktu widzenia, ale nikt nam nie przedstawił dokładnych wyliczeń w porównaniu z ewentualnymi płatnymi nadgodzinami naszych pielęgniarek. 

Jak jednak przyznaje, to rozwiązanie ma też swoje zalety. – Jeśli któraś z nas jest na zwolnieniu mamy pewność, że pacjenci będą mieli zapewnioną odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo.

– Zatrudnianie pielęgniarek z firmy zewnętrznej to na pewno dla nich szansa na dorobienie. Zwłaszcza w tamtych rejonach, jak okolice Włodawy i Chełma, gdzie nie ma zbyt wielu możliwości dodatkowej pracy – zauważa Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Z drugiej jednak strony, mogą one być konkurencją dla pielęgniarek, które są zatrudnione w szpitalu na umowy. Korzystanie z usług firmy zewnętrznej wyklucza płatne nadgodziny.

Z usług firmy zewnętrznej korzystał kilka lat temu szpital w Biłgoraju. Jednak po kilku miesiącach wycofał się z tego rozwiązania.

– ZUS uznał, że pielęgniarki zatrudniane za pośrednictwem firmy zewnętrznej są mimo wszystko naszymi pracownikami. Mimo że płaciliśmy za usługi firmie zewnętrznej to powinniśmy płacić też za nie składki – tłumaczy Piotr Ruciński, wiceprezes spółki Arion Szpitale, która prowadzi m.in. szpital w Biłgoraju. – Skończyło się to nałożeniem na nas dodatkowych składek w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ania / 28 kwietnia 2016 o 13:33
Lekarze po 50tys zarabiają i to jest normą.A na Pielęgniarstwie się oszczędza, żenada!!!!!
Avatar
Ania / 28 kwietnia 2016 o 13:32
Lekarze po 50tys zarabiają i to jest normą.A na Pielęgniarstwie się oszczędza, żenada!!!!!
Avatar
dominika / 25 stycznia 2016 o 14:33

Gdyby chodziło o dobro pacjenta zainwestowano by w zatrudnienie pielęgniarek na etatach. Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko tacy pracownicy identyfikują się z miejscem pracy, którzy mają poczucie bezpieczeństwa i przychodzą do pracy nie tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenia, ale pracować dla pacjentów i instytucji.

Zgadzam się. Pielęgniarka to nie mechanik samochodowy, ale osoba, która ratuje zdrowie i nierzadko życie ludzkie, więc podchodzenie do tego jak do pracy najemnej jest co najmniej średnie. Za granicą podejście do tego zawodu jest zupełnie inne. U nas pielęgniarka to pani od kroplówek, a na zachodzie, chociażby w Szwajcarii, gdzie miałam przyjemność pewien czas mieszkać, jest to prawa ręka lekarza, która bardzo identyfikuje się z miejscem pracy. Rozmawiałam na miejscu z polską pielęgniarką, która znalazła się w Lucernie dzięki programowi Curaswiss, więc mam porównanie pracy w Szwajcarii i w Polsce z pierwszej ręki. I jako kraj nie wypadamy na tym polu zbyt korzystnie. Jednocześnie nie można dać się zwariować, bo przecież każdy chcę godnie zarobić i dorobić korzystając ze swoich kompetencji…

Zgadzam się. Pielęgniarka to nie mechanik samochodowy, ale osoba, która ratuje zdrowie i nierzadko życie ludzkie, więc podchodzenie do tego jak do pracy najemnej jest co najmniej średnie. Za granicą podejście do tego zawodu jest zupełnie inne. U nas pielęgniarka to pani od kroplówek, a na zachodzie, chociażby w Szwajcarii, gdzie miałam przyjemność pewien czas mieszkać, jest to prawa ręka lekarza, która bardzo identyfikuje się z miejscem pracy. Rozmawiałam na miejscu z polską pielęgniarką, która znalazła się w Lucernie dzięki... rozwiń

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 01:55
w Niemczech jesli pracujeszz na caly etat w jednej pracy mozesz wziac najwyzej dwa dyzury dodatkowe w agencji. za te dwa dyzury dostajesz 400 euro. Niektorzy pracuja tylko w tych agencjach pielegniarskich i miesiecznie maja ponad 3000 euro. taki dyzur jest drogi dla szpitala. jesli ktos zachruje to kosztuje chyba 700 euro w swieta. Musi zarobic i agencja i pielegniarz.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 17:21
niech zatrudnią własne pielęgniarki i odprowadza za nie składki do ZUS za umowę zlecenie,własny pracownik pracuje bardziej efektywnie i nie sprawia kłopotu koleżankom.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2015 o 07:57
Gdyby chodziło o dobro pacjenta zainwestowano by w zatrudnienie pielęgniarek na etatach. Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko tacy pracownicy identyfikują się z miejscem pracy, którzy mają poczucie bezpieczeństwa i przychodzą do pracy nie tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenia, ale pracować dla pacjentów i instytucji.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 11:59
Jestem pielęgniarką zatrudnioną w firmie zewnętrznej w Adampolu . Dlaczego ktoś nie wie i pisze głupoty.Mam tylko jeden lub dwa dyżury albo wcale w miesiącu i nie ciągnę 24 godzin na dobę. Ludzie nie bądźmy złośliwi !
Avatar
rumburak-rademenes / 3 grudnia 2015 o 15:30

Dyrektorzy mają w d..ie ustalenia ministra zdrowia, każdy metoda jest dla nich dobra jeśli można oskubać pielęgniarki.

Pielęgniarki brały udział w akcjach protestacyjnych na rzecz poprawy wynagrodzeń lekarzy,lekarze po tych akcjach zarabiają od 10-20 razy więcej od pielęgniarki ,to skąd wziąć na pobory dla nich?

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 10:03

To w Adampolu jest jakiś szpital?

Tylko desperaci się tam muszą leczyć bo jaki to musi mieć poziom leczenia...

Czemu autor artykułu nie napisał o poborach lekarzy i dyrekcji tego przybytku?

Jakież to koszty są zatrudnienia tych kilkunastu pielęgniarek na umowach  pracę w stosunku do całej reszty zatrudnionych??? 


Otóż jest.Tłumoku.Poziom leczenia jest podobny do placówek w promieniu 25kilometrów od Adampola.


Otóż jest.Tłumoku.Poziom leczenia jest podobny do placówek w promieniu 25kilometrów od Adampola.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 10:01

Pani dyrektor powina się zatrudnić na umowie śmieciowej i najlepiej za 2000 brutto,wtedy będzie dużo większa korzyść i oszczędność dla szpitala i wszystkich pacjętów.

PACJENTÓW. Tłumoku.

Avatar
Ania / 28 kwietnia 2016 o 13:33
Lekarze po 50tys zarabiają i to jest normą.A na Pielęgniarstwie się oszczędza, żenada!!!!!
Avatar
Ania / 28 kwietnia 2016 o 13:32
Lekarze po 50tys zarabiają i to jest normą.A na Pielęgniarstwie się oszczędza, żenada!!!!!
Avatar
dominika / 25 stycznia 2016 o 14:33

Gdyby chodziło o dobro pacjenta zainwestowano by w zatrudnienie pielęgniarek na etatach. Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko tacy pracownicy identyfikują się z miejscem pracy, którzy mają poczucie bezpieczeństwa i przychodzą do pracy nie tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenia, ale pracować dla pacjentów i instytucji.

Zgadzam się. Pielęgniarka to nie mechanik samochodowy, ale osoba, która ratuje zdrowie i nierzadko życie ludzkie, więc podchodzenie do tego jak do pracy najemnej jest co najmniej średnie. Za granicą podejście do tego zawodu jest zupełnie inne. U nas pielęgniarka to pani od kroplówek, a na zachodzie, chociażby w Szwajcarii, gdzie miałam przyjemność pewien czas mieszkać, jest to prawa ręka lekarza, która bardzo identyfikuje się z miejscem pracy. Rozmawiałam na miejscu z polską pielęgniarką, która znalazła się w Lucernie dzięki programowi Curaswiss, więc mam porównanie pracy w Szwajcarii i w Polsce z pierwszej ręki. I jako kraj nie wypadamy na tym polu zbyt korzystnie. Jednocześnie nie można dać się zwariować, bo przecież każdy chcę godnie zarobić i dorobić korzystając ze swoich kompetencji…

Zgadzam się. Pielęgniarka to nie mechanik samochodowy, ale osoba, która ratuje zdrowie i nierzadko życie ludzkie, więc podchodzenie do tego jak do pracy najemnej jest co najmniej średnie. Za granicą podejście do tego zawodu jest zupełnie inne. U nas pielęgniarka to pani od kroplówek, a na zachodzie, chociażby w Szwajcarii, gdzie miałam przyjemność pewien czas mieszkać, jest to prawa ręka lekarza, która bardzo identyfikuje się z miejscem pracy. Rozmawiałam na miejscu z polską pielęgniarką, która znalazła się w Lucernie dzięki... rozwiń

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 01:55
w Niemczech jesli pracujeszz na caly etat w jednej pracy mozesz wziac najwyzej dwa dyzury dodatkowe w agencji. za te dwa dyzury dostajesz 400 euro. Niektorzy pracuja tylko w tych agencjach pielegniarskich i miesiecznie maja ponad 3000 euro. taki dyzur jest drogi dla szpitala. jesli ktos zachruje to kosztuje chyba 700 euro w swieta. Musi zarobic i agencja i pielegniarz.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 17:21
niech zatrudnią własne pielęgniarki i odprowadza za nie składki do ZUS za umowę zlecenie,własny pracownik pracuje bardziej efektywnie i nie sprawia kłopotu koleżankom.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2015 o 07:57
Gdyby chodziło o dobro pacjenta zainwestowano by w zatrudnienie pielęgniarek na etatach. Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko tacy pracownicy identyfikują się z miejscem pracy, którzy mają poczucie bezpieczeństwa i przychodzą do pracy nie tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenia, ale pracować dla pacjentów i instytucji.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 11:59
Jestem pielęgniarką zatrudnioną w firmie zewnętrznej w Adampolu . Dlaczego ktoś nie wie i pisze głupoty.Mam tylko jeden lub dwa dyżury albo wcale w miesiącu i nie ciągnę 24 godzin na dobę. Ludzie nie bądźmy złośliwi !
Avatar
rumburak-rademenes / 3 grudnia 2015 o 15:30

Dyrektorzy mają w d..ie ustalenia ministra zdrowia, każdy metoda jest dla nich dobra jeśli można oskubać pielęgniarki.

Pielęgniarki brały udział w akcjach protestacyjnych na rzecz poprawy wynagrodzeń lekarzy,lekarze po tych akcjach zarabiają od 10-20 razy więcej od pielęgniarki ,to skąd wziąć na pobory dla nich?

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 10:03

To w Adampolu jest jakiś szpital?

Tylko desperaci się tam muszą leczyć bo jaki to musi mieć poziom leczenia...

Czemu autor artykułu nie napisał o poborach lekarzy i dyrekcji tego przybytku?

Jakież to koszty są zatrudnienia tych kilkunastu pielęgniarek na umowach  pracę w stosunku do całej reszty zatrudnionych??? 


Otóż jest.Tłumoku.Poziom leczenia jest podobny do placówek w promieniu 25kilometrów od Adampola.


Otóż jest.Tłumoku.Poziom leczenia jest podobny do placówek w promieniu 25kilometrów od Adampola.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 10:01

Pani dyrektor powina się zatrudnić na umowie śmieciowej i najlepiej za 2000 brutto,wtedy będzie dużo większa korzyść i oszczędność dla szpitala i wszystkich pacjętów.

PACJENTÓW. Tłumoku.

Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 11 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 105 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!