wtorek, 21 listopada 2017 r.

Chełm

Szturm na ogólniaki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2006, 18:17

O jedno miejsce w I LO w Chełmie ubiegają się prawie dwie osoby. Bardziej popularne wśród gimnazjalistów są pozostałe licea ogólnokształcące. Rekordy popularności bije III i IV LO. W obu szkołach o jedno miejsce ubiega się czterech kandydatów.

W środę zakończył się nabór kandydatów do szkół średnich. Dyrektorzy niektórych placówek przymknęli oko i pozwolili na składanie dokumentów jeszcze wczoraj.
– Do południa zgłosiło się do nas jeszcze około 40 spóźnialskich – usłyszeliśmy w Zespole Szkół Technicznych. – Nie odesłaliśmy nikogo z kwitkiem. To nasz prezent dla nich na Dzień Dziecka.
Większość tegorocznych gimnazjalistów dokonała już wyboru. – Bardzo chciałabym się uczyć w II Liceum, ale nie wiem, czy się tam dostanę, bo chętnych jest bardzo dużo – mówi Marta. – Dlatego złożyłam jeszcze podanie do III i IV LO.
Również II LO popularnością pobiło „Czarnieckiego”. Uważany za elitę chełmskich szkół ogólniak przygotował 300 miejsc w dziesięciu klasach. Podań jest 567. – Moja córka marzyła o nauce w tym liceum – mówi pani Małgorzata. – Ale przestraszyła się, że może nie podołać wymaganiom, jakie stawia szkoła. Nie namawiałam jej, chociaż z drugiej strony żal. To liceum kształci na wysokim poziomie. Absolwenci nie mają później problemu z dostaniem się na studia.
Z ilości złożonych podań można wysnuć wniosek, że najwięcej tegorocznych absolwentów gimnazjów chce się uczyć w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO. O jedno miejsce ubiegają się tam prawie 4 osoby. – Najwięcej podań, bo aż 770, wpłynęło do naszego liceum – mówi Edyta Chudoba, zastępca dyrektora. – Natomiast do Technikum Ekonomicznego, gdzie przygotowaliśmy 300 miejsc, chętnych jest 150.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie nauką w szkołach, które uczą konkretnego zawodu. – W technikum przygotowaliśmy 90 miejsc, a podań jest 160 – mówi Jan Siłuch, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. – Są natomiast miejsca w zawodówce. Jeszcze możemy przyjąć tam 27 uczniów.
Problemów z naborem nie ma też Zespół Szkół Technicznych. Tu o jedno miejsce ubiega się dwóch uczniów. Podobne zainteresowanie dotyczy Zespołu Szkół Zawodowych nr 5.
Większość dyrektorów szkół jest zdania, że w tej chwili można mówić raczej o wirtualnym niż rzeczywistym zainteresowaniu ich szkołami. Jak jest naprawdę okaże się, gdy znane będą wyniki testów gimnazjalnych, a szkoły ustalą próg punktowy, od którego będą przyjmować kandydatów. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!