środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Szynobusem pojedziemy z Chełma do Kowla na Ukrainie

Dodano: 6 maja 2017, 20:09

Szynobusy z bydgoskiej Pesy znakomicie sprawdzają się już w relacji Przemyśl–Lwów–Kijów<br />
Szynobusy z bydgoskiej Pesy znakomicie sprawdzają się już w relacji Przemyśl–Lwów–Kijów

Prawdopodobnie już w czerwcu zostanie uruchomione szerokotorowe połączenie Kowel–Jagodin–Chełm. Rozkład jazdy ma być dostosowany dla pasażerów kolei z Lublina.

Wynika tak z wypowiedzi Wojciecha Balczuna, prezesa Kolei Ukraińskich, dla branżowego portalu rynek-kolejowy.pl. Takie połączenie obsługiwane szynobusami produkowanymi przez bydgoską Pesę znakomicie sprawdza się już w relacji Przemyśl–Lwów–Kijów. Zarówno do Przemyśla, jak i Chełma prowadzą szerokie tory.

Z Kowla pociąg ma wyjeżdżać o godz. 11.50, aby po dwóch godzinach dotrzeć do Chełma. Służby graniczne będą odprawiały podróżnych podczas ruchu pociągu.

– Uruchomienie tego połączenia wydawało się realne już w styczniu 2011 roku – mówi Józef Górny, wiceprezydent Chełma. – Wtedy była to inicjatywa obu naszych miast partnerskich. Na tyle zaawansowana, że po serii spotkań samorządowców, służb granicznych i kolejarzy z obu stron Bugu, ustalone były już nawet godziny kursowania szynobusu. Ostatecznie całe to przedsięwzięcie spełzło na niczym i trudno dzisiaj rozpatrywać, po czyjej stronie było więcej winy. Ważne, że tym razem w rozmowach na temat przywrócenia połączenia Chełm–Kowel udział biorą przedstawiciele rządów obu państw.

Wiceprezydent Górny był jednym z uczestników niedawnego spotkania w Łucku, które było poświęcone sprawie kolejowego połączenia Wołynia z Lubelszczyzną. Zorganizowały je władze obwodu wołyńskiego. Przybyli na nie też kolejarze oraz przedstawiciele naszego wojewody oraz przewodniczącego wołyńskiej administracji obwodowej. Zabierając głos jedni i drudzy podkreślali, że wypowiadali się mając rządowe pełnomocnictwa.

W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel marszałka województwa lubelskiego, który między innymi odpowiada za regionalne połączenia kolejowe. Z jego strony nie ma problemu, aby tak skonfigurować rozkłady jazdy, by pasażerowie pociągu z Lublina mogli wygodnie przesiadać się do szynobusu do Kowla, bądź z szynobusu do lubelskiego pociągu.

Aby zapobiec próbom przemytu, 182-miejscowy szynobus zostanie wyposażony w system kamer. Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy ukraińskim i polskim zarządcą torów, a także z celnikami po obu stronach granicy.

Na potrzeby planowanego połączenia strona ukraińska ma zakupić nowy lub udostępnić już posiadany szynobus wyprodukowany w zakładach w Bydgoszczy. Do nas natomiast ma należeć modernizacja szerokiego toru od Dorohuska do Chełma – tor był już remontowany, a więc zakres wymaganych prac jest ograniczony.

Czytaj więcej o: Ukraina szynobus Kowel
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 maja 2017 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
chełmszczyzny... oczywiście
 Polska uznana i zaakceptowana nazwa- Ziemia Chełmska
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chełmszczyzny... oczywiście
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No, ale lekarstw przypisanych nie należy samodzielnie odstawiać. Kolego uczony. Świrujesz odnośnie chełmszyźny, chociaż jako takiego tworu też nie ma. No, chyba że zrodził się w twej głowie. Może pragniesz użyć pierwotnej nazwy "Ziemi Rusińskiej"?
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2017 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemyśl-Kijów nie obsługują szynobusy Pesy, tylko dalekobieżne składy Hyundai, którym bliżej do Pendolino, niż do Pesy. To byłoby 750 km szynobusem, myślcie co piszecie.
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (10 maja 2017 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
               GłOWA POTRZEBUJE!!! Zadaj pytanie głowie i zapytaj dlaczego świruje, i jak nie odpowie - znaczy iż porady potrzebuje, a zatem pisz do uczonego - on główkę uratuje, bo filozofowanie, niedouczonej głowie szkodzi, zaś pytanie o wyjaśnienie z błędu wyprowadzi! W PAN  i w rządzie uczonych ludzi nie brakuje, no i od nich dostaniesz wyjaśnienie na pytanie, adresy znasz i udowodnij Im, że historię znasz. Morał: gościu nieznany, zamiast się popisywać, naucz się czytać i spróbuj z uczonymi pofikać!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!