poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Ta galeria handlowa miała być wizytówką miasta. Ale zbuduje ją kto inny

Dodano: 13 maja 2017, 18:36

Tak pierwotnie miała wyglądać Galeria Chełmska
Tak pierwotnie miała wyglądać Galeria Chełmska

Galeria Chełmska w klinie ulic Lubelskiej i Rejowieckiej w Chełmie z około 80 sklepami i 800 miejscami parkingowymi miała być wizytówka miasta. Przez pięć lat budowa jednak nie ruszyła. Niedoszły inwestor szuka chętnych na przejęcie nieruchomości.

– To długi i skomplikowany proces – mówi Artur Dziewa, prezes spółki Galeria Chełmska. – Po dwóch falstartach odstąpiliśmy od tej inwestycji. Tę decyzję wymusiła na nas sytuacja rynkowa. Wierzę, że firma kupująca od nas działkę, na której miał stanąć nasz obiekt, ma więcej pieniędzy i doświadczenia w budowie dużych obiektów handlowych.

O tym, że transakcja w końcu zostanie sfinalizowana, może świadczyć chociażby to, że Urząd Miasta Chełm poinformował, że wydana Galerii Chełmskiej decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji została przeniesiona na inny podmiot.

– Prawo stanowi, że można przenieść prawa i obowiązki określone w decyzji środowiskowej na podmiot, który o to wnosi za zgodą i wolą stron – mówi Irena Żółkiewski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. – Strona ubiegająca się o to nie musi wykazywać się tytułem prawnym do nieruchomości, której ta decyzja dotyczy.

Decyzja środowiskowa stanowi podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Spółka Galeria Chełmska taką zgodę miała już w 2011 r.

– Kolejny właściciel ponad 5-hektarowej działki między Lubelską a Rejowiecką będzie musiał na nowo wystąpić o zezwolenie – mówi Jerzy Dobrowolski, p.o. dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa UM. – Przyjmując projekt inwestycji będzie musiał trzymać się planu zagospodarowania przestrzennego, który przeznacza tę działkę na obiekty handlowo-usługowe, w tym duże o powierzchni ponad 2 tys. mkw.

Przed planowanym terminem budowy handlowego kompleksu, czyli I kwartałem 2012 r., Galeria Chełmska już podpisywała umowy z przyszłymi najemcami. Praktycznie wynajęła blisko 75 proc. powierzchni sprzedaży. Strategicznymi operatorami miało być Tesco i Castorama. Wprowadzić tam miały się także miedzy innymi sklepy takich znanych marek jak New Yorker, RTV Euro AGD, H&M, Martes Sport, Apart, Rossmann, Orange oraz operator kinowy Cinema Lumiere.

Firma, która nabywa działkę należącą dotąd do Galerii Chełmskiej, jeszcze nie kontaktowała się z Jerzym Dobrowolskim. Jej nazwy nie zdradza także Artur Dziewa. Wiadomo jedynie, że to znaczący developer, który buduje w kraju duże galerie handlowe.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
NONRD
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 maja 2017 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@NONRD... Jak już kończy się gimnazjum, to myślałem, że umiejętność posługiwania się mapą została opanowana. No, chyba że koledze DDR myli się z BRD. Otóż kolego Bielefeld może jest wielkości Lublina, ale posiada cząstkowe metro. No i leży w NRW, a nie bylym NRD... to może gimbusa zmylić. Co ty za domy handlowe masz przy chełmskim deptaku? Butik u pani Zosi i zaklad fotograficzny pana Czesia? Wlaśnie na zachodzie nie widzę galerii handlowych, bo to już relikt. Teraz przy ulicy powstają markowe sklepy, a w bocznych uliczkach można zobaczyć mniejszych graczy. Gdyby Mohito na Lwowskiej objął cały budynek, to byś wiedział o czym piszę. Te namiastki C&A w lubelskich galeriach nigdy nie dorównają całemu budynkowi C&A w Bielefeldzie. Najfajniejsze jest jednak to, że smród potraw McDonalda nie unosi się wewnątrz budynku. Poza tym... kto tam widział Maca w centrum miasta? Są lepsze marki na rynku. Nawet biala kiełbaska od Helmuta lepiej smakuje od podeszwy z bezsmakową niby wołowiną.
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2017 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o kurde na zdjęciu-wizytówce widzę murzyna na rowerze
Rozwiń
NONRD
NONRD (14 maja 2017 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli u helmuta w dawnym ddr bo tam jest bielefeld, za*** byłem tam w czasach nrd, są sklepiki jak u nas na deptaku i to cie rajcuje??
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby szejk z Kataru znów się pojawi? Wisi mi, czy w Chelmie będzie galeria, w Bielefeldzie nie ma tego szajsu... tam ewolucja poszla o krok dalej. Tutaj cały deptak, to jedna wielka GALERIA ;)
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na razie CHWASTORAMA chełmska rośnie a ludność okoliczna oblega BIEDRĘ I DOLCE GRZEBANA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!