niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Ten schron wygląda jakby czas się w nim zatrzymał. Sprzęt w środku nadal działa

Dodano: 22 marca 2017, 15:36

Nadal czynne radiostacje, włączane drogą radiową systemy ostrzegania i alarmowania, oryginalne urządzenia do pomiaru skażeń i oprawiony w ramę Manifest PKWN. Tak wygląda zimnowojenny schron w słynnym „Gmachu” w Chełmie

Ten schron był stanowiskiem kierowania wojewody chełmskiego w sytuacjach kryzysowych – mówi Waldemar Pietraszyk, w przeszłości pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej, a obecnie archiwista w chełmskiej delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Między innymi to stąd wojewoda prowadził działania po katastrofie w Czarnobylu. Tu też przez lata prowadzone były treningi współdziałania Wojewódzkiego Inspektoratu z organizacjami terenowymi.

W schronie przyjmowane były informacje o realnych, bądź symulowanych zagrożeniach z terenu, po czym przekazywane do warszawskiej centrali. Z kolei główny inspektor przekazywał do Chełma dane o zagrożeniach, jakich w tym rejonie można się było spodziewać.

W schronie wciąż znajduje się też radiostacja przeznaczona wyłącznie do utrzymywania kontaktu z pilotem samolotu rozpoznawczego. Podczas treningów taki samolot, który miał krążyć nad miastem i regionem, wynajmowano z Aeroklubu Zamojskiego.

Wnętrze schronu wygląda tak, jakby czas w nim się zatrzymał. Można tam podziwiać wciąż czynne urządzenie do poboru oczyszczonego przez filtry powietrza. Ze schronu na zewnątrz prowadzi też kilkunastometrowy tunel ewakuacyjny. Wrażenie robią starannie wykonane plansze, mapy czy godła z orłem bez korony.

– Powstał pomysł, aby udostępnić schron zwiedzającym w ramach programu edukacyjnego, adresowanego przede wszystkim do młodzieży i studentów – mówi Katarzyna Zawiślak, kierownik chełmskiej delegatury LUW. – Stawką byłoby także poszerzenie wiedzy o historii „Gmachu Dyrekcji Kolei”. Dlatego spotkaliśmy się już z dyrektorami miejscowych szkół oraz nauczycielami historii, by przedstawić im naszą ofertę.

Kierownik Zawiślak przyjmuje, że po wcześniejszych uzgodnieniach schron mógłby być udostępniany dwa razy w miesiącu. Z myślą o przyszłych zwiedzających już został wyposażony w dodatkowe eksponaty wydobyte z magazynu delegatury. Między innymi w jednym z pomieszczeń zawieszono zdjęty po likwidacji szyld Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie.

Czytaj więcej o: Chełm schron
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
qwerty
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 marca 2017 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech się dzieci uczą historii. Przecież Chełm był pierwszą jednodniową stolicą Polski Ludowej. Czy to jest powód do dumy, czy wstydu? Ważne, że nasze miasto uczestniczyło w tworzeniu historii. To tu ogłoszono Manifest PKWN 22 lipca. Wstyd, że żadna z ulic nie została tak nazwana. A plac przed gmachem prsemianowano na "Kogoś" kto nigdy tego miasta nawet nie odwiedził przejazdem. Uważam, że każdą historię należy doceniać. Nie wyobrażam sobie miasta, w którym urodził się Stalin bez jego pomnika. Oczywiście nie musi być z dedykacją pochwalną. Ale w Polsce też był Stalinogród i brak pomnika, który mógłby być silnym magnesem dla zachodnich turystów. Fajnie, że schron zostanie udostępniony dla zwiedzających. Bo ja jedynie o nim w szkole na PO (przysposobienie obronne) słyszałem. Teraz oprócz chełmskich podziemi (słabo rozpropagowanych w Polsce) i dzwonnicy (z widokiem na miasto) doszła kolejna atrakcja. Mamy muzea, ale kto o nich slyszał i chyba najpiękniejszy kościół barokowy w sylu rokoko... coś kiedyś w tv o tym mówiono. Jak widać jako mieszkaniec Chełma nie jestemmtego pewien.
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...tak więc przyjmij do wiadomości, że Twoje obelgi po mnie spływają i nie robią na mnie żadnego wrażenia.
Rozwiń
qwerty
qwerty (24 marca 2017 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hffjj jak widać, to najzwyczajniej w świecie nie masz nic sensownego do powiedzenia poza inwektywami. Wykazałeś się porażającą nieznajomością problemetyki o której się wypowiadasz. Ot, takie bicie piany, aby wywołać gównoburzę na forum. Chyba wiesz jak się takie osoby określa? Jesteś takim typem człowieka, który istnieje tylko po to aby wkurzać innych. Czerpiesz satysfakcję, gdy kogoś wyzwiesz od idiotów czy jakoś podobnie. A w rzeczywistości nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie w którym się wypowiadasz. Ba! Nawet nie potrafisz, zrozumieć czytanego tekstu, bo to już przerasta Twoje możliwości intelektualne. Ale zaistnieć musisz. Najprościej jak się da. TylkoPamiętaj!  Twoje słowa świadczą o Tobie. Nie o mnie.
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...o uprzejmości nie wspominająć.
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie preppers,nie zwykłem dyskutować z idiotami więc to mój ostatni post w tym temacie. Strzel sobie baranka o ścianę swojej ziemianki,a potem przeczytaj co napisałeś w poprzednich postach i zobacz kto kogo zaczął pierwszy wyzywać. Świadkowie Jehowy są bardziej przekonujący,o uprzejmości nie wspominając.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!