poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Topniejące w oczach kilogramy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2005, 21:43

Jeden z naszych Czytelników kupił ostatnio mrożonego morszczuka. Kiedy go rozmroził i zważył okazało się, ryba straciła na wadze ponad 40 proc. Czytelnik uznał, że został perfidnie oszukany

– Przyznaję, że do tej pory nikt nie informował mnie o podobnych przypadkach – mówi Krzysztof Nadolski, rzecznik praw konsumenta w Chełmie. – Jeśli jednak mięso ryby po rozmrożeniu rzeczywiście aż tak dużo straciło na wadze, to jest to karygodne.
Nadolski zajął się sprawą. Po skontaktowaniu się z Państwową Inspekcją Handlu dowiedział się, że tak nasze, jak i unijne przepisy nie normują sposobu zamrażania ryb. Lepiej poszło mu w Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, której przedstawiciel na jego prośbę zasięgnął opinii Instytutu Morskiego w Gdyni. – Z przekazanej mi informacji wynika, że tak jak w przypadku każdego organizmu woda u poszczególnych gatunków ryb stanowi od 50 do 70 proc. całkowitej masy ich ciała – mówi Nadolski. – Rzecz w tym, że jeśli je zamrażać, to jak najszybciej, a rozmrażać jak najwolniej. W przeciwnym razie mięso nazbyt dużo traci na wadze.
Specjaliści Instytutu przyznają, że na rynku rybnym dochodzi do fałszerstw, polegających na sztucznym zawyżaniu wagi w procesie mrożenia. Między innymi w tym celu używa się stosowanych w branży mięsnej polifosforanów. Norma unijna dopuszcza, że szprycując nimi np. mięso wieprzowe można zwiększyć jego masę z kilograma do co najwyżej 1,5 kg. Nie ma natomiast żadnych formalnych podstaw, by podobne zabiegi stosować w przypadku ryb. W żadnym więc przypadku waga ryb zakupionych przez naszego Czytelnika nie powinna zmniejszyć się aż o 40 proc. W podobnych sytuacjach rzecznik radzi, by informować jego, bądź miejscową PIH.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!