piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Topografia miejsca kaźni

  Edytuj ten wpis

Na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze pracuje grupa archeologów.

Ich zadaniem jest odsłonięcie pozostałości komory gazowej oraz ostatniego baraku przy Alei Śmierci. Przed zagazowaniem ścinano w nim kobietom włosy.
Rozpoczęte prace mają potrwać zaledwie 12 dni. Niemniej jednak stanowią one preludium do szeroko zakrojonych badań wyznaczonych na przyszły rok oraz kontynuację prac prowadzonych na terenie byłego obozu przez ekipę prof. Andrzeja Koli. Właśnie przeprowadzone przez niego badania geofizyczne pozwoliły zlokalizować barak i komorę gazową.
- To, co się obecnie dzieje na terenie obozu, to zaledwie preludium do znacznie szerzej zakrojonych badań - mówi Marek Bem, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, do którego należy też Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. - Naszymi partnerami w tym przedsięwzięciu są między innym jerozolimski Instytut Yad Vashem oraz Uniwersytet Ben Guriona.
W tym roku włodawscy muzealnicy nie planują tradycyjnych uroczystości upamiętniających kolejną rocznicę sławetnego buntu i ucieczki więźniów. W zamian poprzez Internet chcą przypomnieć światowym instytucjom o tym miejscu oraz swoich planach związanych z jego upamiętnianiem. Między innymi w obchodzonym w Polsce 19 kwietnia dniu pamięci o Holocauście do Włodawy zostaną zaproszeni żyjący jeszcze więźniowie Sobiboru. Wcześniej w ich domach w Izraelu, USA, Ukrainie i Holandii odwiedzą ich pracownicy muzeum, by zarejestrować wspomnienia z pobytu w obozie i historię życia po wojnie.
- Te i inne przedsięwzięcia stały się możliwe po tym, jak Komisja Europejska przyznała nam na ten cel blisko 40 tys. euro - mówi Bem. - Oprócz nas w Polsce w podobny sposób wyróżniono jeszcze tylko trzy instytucje.
Poza zaproszeniem ocalałych więźniów Sobiboru do Włodawy oraz zarejestrowaniem i wydaniem na płytach DVD ich wspomnień, planowane jest także opublikowanie w ramach jednej serii książek, relacji napisanych przez samych więźniów. Niektóre z nich nigdy dotąd nie zostały wydane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
henryk20071@poczta.onet.p
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

henryk20071@poczta.onet.p
henryk20071@poczta.onet.p (10 października 2007 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem ten problem- jet tylko małe ale:kto zapłaci za śmierć tysięcy Polaków wywiezionych od 1944 roku miesiąc wrzesień.Drugi aspekt sprawy kto zapłaci za prace wykopaliskowe bo z moich podatków nie wolno wziąć nawet 1-go grosza.Pozwę do sądu za marnotrawienie pieniędzy z budżetu .Jakoś żaden żyd nie rwie się do poniesienia kosztów budowy pomników na terenie obecnej Rosji po 62 latach od ujawnienia ludobójstwa Sowieckiego.Przypominam że inspiratorami w bardzo wielu sprawach przeciwko obywatelom Polski byli Żydzi.Jeżeli moja wypowiedź z tematycznego punktu widzenia nie odpowiada to proszę udać się do biur instytucji o nazwie IPN - tam oświecisz swój umysł antypolska propagandą kierowana przez Żydów pod nazwą np. - NKWD i UB.To były bandyckie organizacje legalnie działające w dawnym PRL
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!