sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Trafili w dziesiątkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2007, 16:25

Przemoc w rodzinie i sprawy alimentacyjne to główne problemy, z którymi nteresanci zwracają się do instytucji udzielających porad prawnych.

W ciągu dwóch dni informacji zasięgnęło już kilkanaście osób.

- Wczoraj przed południem były u nas trzy osoby - wylicza Krzysztof Grzesiuk, szef Prokuratury Rejonowej w Chełmie. - A od ubiegłego czwartku udzieliliśmy już ponad 13 porad. Większość z nich dotyczyła konfliktów rodzinnych.
Zgłosiła się np. kobieta, która nie może dogadać się z córką i wnukami. Były matki samotnie wychowujące dzieci, których mężowie uchylają się od płacenia alimentów, a także ofiary wypadków drogowych. - Były też skargi na sposób prowadzenia policyjnych postępowań czy niesprawiedliwego - zdaniem interesanta - rozstrzygnięcia sądu - mówi Grzesiuk. - Jedna osoba poskarżyła się na wspólnotę mieszkaniową i sposób prowadzonych przez nią rozliczeń.

Prokuratorzy chełmskiego ośrodka zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Lublinie przyjęli tylko jedną osobę. - Chciała się dowiedzieć, jak może się bronić osoba, która spowodowała manko - opowiada Wiesław Tulikowski, zastępca prokuratora okręgowego. - Choć takiej osoby nie można zakwalifikować jako ofiary przestępstwa, jej też udzieliliśmy informacji.
Bo prokuratorzy zgodnie przyznają, że po pomoc, nie tylko w czasie trwania Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, zgłaszają się osoby potrzebujące wszelkiego rodzaju porad prawnych. - Nigdy im nie odmawiamy. Każdy może wejść i zapytać - mówią. - I ludzie korzystają z takiej możliwości. To świadczy o wzroście zaufania do nas.
Porad udziela również Stowarzyszenie Ośrodek Wspierania Rodziny. Przemysław Kargul, kierownik biura mówi, że codziennie zgłasza się kilka osób. - Większość to ofiary przemocy w rodzinie - mówi. - Mają naprawdę duże problemy. Ot, choćby z uzyskaniem pomocy psychologicznej dla dzieci.
Kierownik nie kryje, że niektóre sprawy przerastają ich kompetencje. - Wtedy kierujemy takie osoby do odpowiednich instytucji, albo prawników pracujących w sądzie czy prokuraturze - mówi Kargul.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!