piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Trumna mogła się nie zmieścić do grobu. Już oszlifowali


(fot. Jacek Barczyński)
(fot. Jacek Barczyński)

Na Cmentarzu Komunalnym w Chełmie kilkunastu pracowników firmy kamieniarskiej z Grabowca przez tydzień szlifowała gotowe, prefabrykowane groby, aby ich wewnętrzne wymiary odpowiadały opisowi zamówienia. Wymógł na nich to inwestor.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wykonanie i posadowienie w ziemi 1390 grobów Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w przetargu powierzyło firmie Road Memory. Pierwsze 73 jednoosobowe grobowce miały być gotowe do połowy września. Kamieniarze uporali się z tym zadaniem i na czas zgłosili gotowe groby do technicznego odbioru. Inspektor nadzoru dopatrzył się jednak odstępstw od wyszczególnionych w specyfikacji zamówienia wymiarów.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury murowane groby pojedyncze, w których składa się trumny powinny być długie na 2,2 m, szerokie na 0,8 m i głębokie na 0,8 m. W specyfikacji warunków zamówienia znalazł się zapis, że groby miały być wykonane zgodnie z wymogami zawartymi w tym dokumencie.

– W szczegółowym opisie zamówienia przedstawiliśmy oczekiwane przez nas wymiary pozwalając wykonawcy powiększyć je o 10 cm – mówi Andrzej Roguski, zastępca dyrektora MPGK. – Firma, która wygrała nie tylko nie dotrzymała minimalnych parametrów, ale w przypadku niemal wszystkich grobów je zaniżyła. W ramach zamówienia publicznego było to niedopuszczalne. Dlatego stanowczo zażądaliśmy poprawek.

Zdaniem Roguskiego bez tych poprawek mogłoby dojść do sytuacji, że podczas ceremonii pogrzebowej trumna mogłaby nie zmieścić się do grobowca.

– Biorąc pod uwagę wszystkie groby średni błąd w wymiarach wynosił 9 mm. Maksymalny sięgnął 24 mm. Aby to sprawdzić musiałem wykonać 438 pomiarów – mówi Tadeusz Drozda, inspektor nadzoru z ramienia MPGK, który stwierdził odchyły w wymiarach.

Błąd kamieniarzy okazał się być bardzo czasochłonny i kosztowny. Z wyliczeń Marcina Chudoby, managera „Road Menory” wynika, że zeszlifowanie od 3 do 5 mm w jednym grobowcu zajmuje dwa dni pracy jednemu pracownikowi. Zużywa przy tym dwie tarcze z diamentem po 350 zł każda.
Właściciel firmy Sławomir Chudoba dodaje, że nie da się zalać prefabrykatu z milimetrową dokładnością. Niemniej jednak, aby na zamówieniu z Chełma zarobić, musiał poprawić jakość prefabrykatów. Teraz do wykonania pozostało im jeszcze prawie 1300 grobów.

– Nie zgadzam się z obmiarami z 15 września – mówi Chudoba. – Niemniej jednak zastosowaliśmy się do wszystkich zaleceń i wszystkie zeszlifowane co do milimetra groby zostały odebrane. Liczę, że w przypadku następnych inwestor zgodzi się na 7-milimetrową tolerancję.

Na polecenie MPGK kamieniarze zajęli się teraz sprzątaniem nagrobków, które zakurzyli.

Czytaj więcej o: Chełm cmentarz
anka-demianka
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anka-demianka
anka-demianka (13 grudnia 2016 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po śmierci ciotki firma Hades z Białej zajmowała się pochówkiem, ale nie zaliczyli takiej wpadki. Ja to bym chyba sama zeszła jakby podczas ceremonii doszło do takiej sytuacji... !
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weżcie firmę No-kam z Chełma i po sprawie oni dbają o jakość
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2016 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To zakrawa bardziej na złośliwość. Zawsze jest jakaś tolerancja wykonania. Raczej wygląda na to, że projekt został spartaczony.
Rozwiń
całkowity laik
całkowity laik (5 października 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obca Firma robi tanio ,więc nie daje odsypu? Ciekawe za jakie stawki robili wykonawcy do tej pory i ile mogły kosztować niedopatrzenia ze strony nadzoru ? A te iformacje techniczne typu 9 mm to kpina.Grobowce wykonywane w poprzednich lata miały podobne odchyłki,tylko wtedy to robili "sponsorzy"? 
Rozwiń
qwerty
qwerty (5 października 2016 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Chełm. Chłopaki dopilnowali wykonawcę i chwała im za to. Ciekawe ile samorządów naciągnął na niewymiarowe groby. Z drugiej strony właściciel firmy to chyba wiedział co podpisywał i powinien wykonać tak jak było w specyfikacji, a nie robić z siebie męczennika przed mediami. Wykonawca jest po prostu niepoważny, albo większy cwaniak i chciał zaoszczędzić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!