wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Uczą, jak kopać, by bolało

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2007, 18:02
Autor: Monika Mojsym

Jak wyrwać się silnemu napastnikowi i narobić przy tym sporo hałasu. Gdzie nosić pieniądze, żeby ich nie stracić.

Tego wszystkiego dowiesz się na bezpłatnym kursie samoobrony dla pań.

- Lepiej być przezorną, ale bezpieczną - mówi Alicja Wasilewska, którą spotkaliśmy na kursie samoobrony organizowanym przez chełmska policję. Pani Alicja uczy się tam, jak unikać zagrożenia i co robić, jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. - Szczerze mówiąc, wolałabym nigdy nie mieć potrzeby korzystania z tej wiedzy - śmieje się Wasilewska.
Kurs "Kobieta bezpieczna” Komenda Miejska Policji zorganizowała już po raz czwarty. Podczas piętnastu spotkań panie dowiedzą się m.in., co robić, jeśli staną się ofiarą przestępstwa. Szkolenie potrwa do 20 grudnia. - Chełm jest dosyć bezpiecznym miastem. Jednak umiejętności samoobrony mogą kiedyś się przydać - przyznaje Andrzej Korolczuk, zastępca komendanta policji. - Zajęciami są zainteresowanie nie tylko chełmianki. Zdarzało się, że dojeżdżały na nie panie z Rejowca i Krasnegostawu.
Na samym początku kursantki nauczyły się, jak wyswobodzić się z rąk napastnika. Dowiedziały się też, jak bronić się, wykorzystując czułe punkty na ciele człowieka.
- Staramy się tłumaczyć wszystko na przykładach wyjętych z życia - mówi nadkomisarz Krzysztof Kulesza, instruktor. - Większość pań dopiero na kursie dowiaduje się, że może obronić się nawet przed dużym i silnym mężczyzną. Są zdziwione, gdy mówimy, że kobiety najczęściej atakują napastnicy słabsi fizycznie.
Zajęcia z technik samoobrony to nie wszystko. W programie kursu znalazły się też rozmowy z psychologiem na temat stresu wywołanego niebezpieczną sytuacją. Na zajęciach pojawią się też funkcjonariusze sekcji dochodzeniowo-śledczej. Nauczą kobiety, na co zwrócić uwagę, żeby później pomóc przy tworzeniu portretu pamięciowego przestępcy.
- Na szczęście, nigdy nie znalazłam się w niebezpiecznej sytuacji, ale wolę być na to przygotowana - mówi Anna Błaszczuk, jedna z kursantek. - Mam nadzieję, że po tych zajęciach stanę się bardziej pewna siebie.
Można się jeszcze zapisać
Kurs jest prowadzony we wtorki i czwartki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Powstańców Warszawy ( wejście od parkingu). Początek zajęć o godz. 18. Panie mogą kontaktować się również bezpośrednio z nadkomisarzem Kuleszą, tel. 0502 -646 -302.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!