Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 września 2008 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Uczcili bohatera bykami

0 9 A A

Niemal w ostatniej chwili kamieniarz poprawił błąd ortograficzny
na płycie upamiętniającej 65. rocznicę śmierci Szmula Zygielbojma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Drugiego - merytorycznego - usunąć nie zdążył. Mimo to organizatorzy zarzekali się, że dziś w Chełmie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy.

Zygielbojma postanowili upamiętnić lubelscy i chełmscy rzemieślnicy. Postarali się o patronat marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, zaprosili historyków, zamówili tablicę pamiątkową, a jej zdjęcie umieścili w Internecie. I…rozpętała się burza.

Okazało się, że w napisie umieszczonym na tablicy znalazły się dwa błędy. Wyłapał je pochodzący z Polski historyk żydowskiego instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Z tablicy dowiedział się, że Zygielbojm był "członkiem Rady Narodowej i Parlamentu RP na wychodźctwie (pokreślenie red.)”.

Wpadka ortograficzna, czyli wpisanie litery "c” zamiast "s”, to jedno. Błąd historyczny, to drugie. - Istniała tylko Rada Narodowa. Nie była parlamentem, a raczej jego namiastką - wyjaśnia historyk z KUL. Prosi o niepodawanie nazwiska, bo nie chce publicznie wytykać błędu swoim kolegom po fachu.

- Napis na tablicy wykułem zgodnie ze wzorcem przesłanym z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego - tłumaczy Artur Terpiłowski, znany chełmski kamieniarz.

Treść przygotowała Lubelska Izba Rzemieślnicza i wysłała do akceptacji Wojewódzkiemu Komitetowi Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Znalazł się w niej feralny zapis o parlamencie RP. Komitet jest od wyłapywania takich kwiatków. Ale zamiast tego… dorzucił od siebie błąd ortograficzny.

- Obie usterki zostaną poprawione w najbliższym możliwym terminie - obiecał nam sekretarz komitetu Waldemar Podsiadły. Zasiadają w nim m.in. kombatanci, historycy, wojewódzki konserwator zabytków i lubelski kurator oświaty.

Przed południem Jerzy Miszczak, prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej i członek Towarzystwa Jana Karskiego (drugi organizator przedsięwzięcia), stwierdził, że poprawek nie da się nanieść i trzeba przygotować nową płytę.

A na to brakuje pieniędzy. Jednak Terpiłowski obiecał: Zrobię wszystko, aby do czwartku chociaż błąd ortograficzny był poprawiony.

Dotrzymał słowa.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Slawomir W. / 25 września 2008 o 22:21
rdest napisał:
To nie jest jedyny wyczyn tego Podsiadłego. Przecież on odrzucił tekst przygotowany przez fundatorów tablicy i wymyślil swój własny.
W wersji pierwotnej było podobno, że Zygielbojm to p o l s k i p a t r i o t a, ale "polski" nie pasowało Podsiadłemu do... Zygilebojm.
Jak się właściwie zostaje Sekretarzem tego całego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci?


Cytat z >ripke>:"Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa" , moze zostac zawodowy dupoliz ze srodowiska wiejskiego pod warunkiem, ze jest wystarczajaco glupi, po chlopsku cwany i nierozlacznie zwiazany z towarzyszami metalnie tkwiacymi w ZSL.


Cytat z >ripke>:"Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa" , moze zostac zawodowy dupoliz ze srodowiska wiejskiego pod warunkiem, ze jest wystarczajaco glupi, po chlopsku cwany i nierozlacznie zwiazany z towarzyszami metalnie tkwiacymi w ZSL. rozwiń
Avatar
ripka / 25 września 2008 o 17:08
Podsiadły to Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa.
Avatar
Maślanka / 25 września 2008 o 15:21
Dwa pytania. 1. Ile zarabia Podsiadły? 2. Czy Podsiadły był w Chełmie na odsłonięciu tablicy, którą tak twórczo "obrabiał"?
Avatar
rdest / 25 września 2008 o 14:40
To nie jest jedyny wyczyn tego Podsiadłego. Przecież on odrzucił tekst przygotowany przez fundatorów tablicy i wymyślil swój własny.
W wersji pierwotnej było podobno, że Zygielbojm to p o l s k i p a t r i o t a, ale "polski" nie pasowało Podsiadłemu do... Zygilebojm.
Jak się właściwie zostaje Sekretarzem tego całego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci?
Avatar
Slawomir W. / 25 września 2008 o 12:50
Gość napisał:
Wszędzie ich pełno. Zresztą co się dziwić - we władzach 80 % to Żydzi. Polaków tez kupę namordowano w wojnę. OK... Żyd też człowiek i tak samo cierpi. Ale ja osobiście mam już dosyć słuchania o Żydach. Nie oni jedni cierpieli. A zresztą - czemu ich tak nie lubią? Sami sobie zapracowali na to, bo "rozsiedli" się po obcych landach jak wszy na łbie....

[size=4]
Zastanawiam się, skąd w Twoim malutkim mózgu mogła się zrodzić taka cyfra? (80%)
W Polsce mieszka nie więcej niz 5 tys.osob deklarujących przynależność do narodu żydowskiego.
Jeśli wszyscy Oni (ze starcami włącznie) objęliby stanowiska w rządzie i samorządach, to nie obsadziłbyś nawet 1 promila stanowisk w całym kraju.
Poczytuj sobie moja odpowiedz jako niebywały zaszczyt, bo z reguły nie dyskutuje z cymbałami.
Wziąłem jednak pod uwagę fakt cywilizacyjnego opóźnienia Chełma i regionu, a w związku z tym i niższej niż w pozostałych częściach kraju inteligencji sporej grupy mieszkańców naszego miasta, dlatego zaszczyciłem Cię krótkim wyjaśnieniem.[/size]

[size=4]
Zastanawiam się, skąd w Twoim malutkim mózgu mogła się zrodzić taka cyfra? (80%)
W Polsce mieszka nie więcej niz 5 tys.osob deklarujących przynależność do narodu żydowskiego.
Jeśli wszyscy Oni (ze starcami włącznie) objęliby stanowiska w rządzie i samorządach, to nie obsadziłbyś nawet 1 promila stanowisk w całym kraju.
Poczytuj sobie moja odpowiedz jako niebywały zaszczyt, bo z reguły nie dyskutuje z cymbałami.
Wziąłem jednak pod uwagę fakt cywilizacyjnego opóźnienia Chełma i regionu... rozwiń
Avatar
chart / 25 września 2008 o 11:57
"Była tak traktowana" - ale parlamentem nie była (nb. po polsku z wielkiej pisze się Sejm, jako nazwę własną zdaje się?) Uratować to jednak można łatwo - wystarczy przekuć literkę "i" na myślnik, czyli właśnie oddając rolę Rady Narodowej, a nie tworząc wrażenie, że były to jakieś dwie różne instytucje.
Avatar
Gość / 25 września 2008 o 06:49
Wszędzie ich pełno. Zresztą co się dziwić - we władzach 80 % to Żydzi. Polaków tez kupę namordowano w wojnę. OK... Żyd też człowiek i tak samo cierpi. Ale ja osobiście mam już dosyć słuchania o Żydach. Nie oni jedni cierpieli. A zresztą - czemu ich tak nie lubią? Sami sobie zapracowali na to, bo "rozsiedli" się po obcych landach jak wszy na łbie....
Avatar
Swojak / 25 września 2008 o 01:37
Ten Podsiadły to - musi - z PSL-u...
Avatar
Strzelecki / 25 września 2008 o 01:34
Użycie okreslania "parlament" na określenie Rady Narodowej RP jest uzasadnione i często stosowane zarowno przez historyków, jak i same środowiska niepodległościowe w Londynie. Tak była traktowana, choć naturalnie wszystkich atrybutów parlamentarnych nie posiadała z oczywistego powodu utraty niepodleglości przez RP i choćby związanej z tym utraty zdolności demokratycznego wybierania przedstawicieli narodu. "Byk" nie dotyczy zatem tego, ze Radę Narodową nazywa się pralamentem, bo to jest uzasadnione. Chodzi o to, że w decyzji p. Podsiadły pisze się o Radzie Narodowej i parlamencie tak jakby to były byty od siebie niezależne. Tymczasem jest to jedno i to samo. O tym p. Podsiadło z racje swego urzędu wiedzieć powinien i nic go z tej wiedzy nie zwalnia. Po prostu wstyd. Tak, jak i to, że nie wiedząc jak się pisze, woli zgadywać, a nie sięgać do słownika ortograficznego.
Użycie okreslania "parlament" na określenie Rady Narodowej RP jest uzasadnione i często stosowane zarowno przez historyków, jak i same środowiska niepodległościowe w Londynie. Tak była traktowana, choć naturalnie wszystkich atrybutów parlamentarnych nie posiadała z oczywistego powodu utraty niepodleglości przez RP i choćby związanej z tym utraty zdolności demokratycznego wybierania przedstawicieli narodu. "Byk" nie dotyczy zatem tego, ze Radę Narodową nazywa się pralamentem, bo to jest uzasadnione. Chodzi o to, że w dec... rozwiń
Avatar
Slawomir W. / 25 września 2008 o 22:21
rdest napisał:
To nie jest jedyny wyczyn tego Podsiadłego. Przecież on odrzucił tekst przygotowany przez fundatorów tablicy i wymyślil swój własny.
W wersji pierwotnej było podobno, że Zygielbojm to p o l s k i p a t r i o t a, ale "polski" nie pasowało Podsiadłemu do... Zygilebojm.
Jak się właściwie zostaje Sekretarzem tego całego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci?


Cytat z >ripke>:"Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa" , moze zostac zawodowy dupoliz ze srodowiska wiejskiego pod warunkiem, ze jest wystarczajaco glupi, po chlopsku cwany i nierozlacznie zwiazany z towarzyszami metalnie tkwiacymi w ZSL.


Cytat z >ripke>:"Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa" , moze zostac zawodowy dupoliz ze srodowiska wiejskiego pod warunkiem, ze jest wystarczajaco glupi, po chlopsku cwany i nierozlacznie zwiazany z towarzyszami metalnie tkwiacymi w ZSL. rozwiń
Avatar
ripka / 25 września 2008 o 17:08
Podsiadły to Sekretorz Wojewudzkiego Kumietetu Ochruny Pamienci Walk i Menczeństwa.
Avatar
Maślanka / 25 września 2008 o 15:21
Dwa pytania. 1. Ile zarabia Podsiadły? 2. Czy Podsiadły był w Chełmie na odsłonięciu tablicy, którą tak twórczo "obrabiał"?
Avatar
rdest / 25 września 2008 o 14:40
To nie jest jedyny wyczyn tego Podsiadłego. Przecież on odrzucił tekst przygotowany przez fundatorów tablicy i wymyślil swój własny.
W wersji pierwotnej było podobno, że Zygielbojm to p o l s k i p a t r i o t a, ale "polski" nie pasowało Podsiadłemu do... Zygilebojm.
Jak się właściwie zostaje Sekretarzem tego całego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci?
Avatar
Slawomir W. / 25 września 2008 o 12:50
Gość napisał:
Wszędzie ich pełno. Zresztą co się dziwić - we władzach 80 % to Żydzi. Polaków tez kupę namordowano w wojnę. OK... Żyd też człowiek i tak samo cierpi. Ale ja osobiście mam już dosyć słuchania o Żydach. Nie oni jedni cierpieli. A zresztą - czemu ich tak nie lubią? Sami sobie zapracowali na to, bo "rozsiedli" się po obcych landach jak wszy na łbie....

[size=4]
Zastanawiam się, skąd w Twoim malutkim mózgu mogła się zrodzić taka cyfra? (80%)
W Polsce mieszka nie więcej niz 5 tys.osob deklarujących przynależność do narodu żydowskiego.
Jeśli wszyscy Oni (ze starcami włącznie) objęliby stanowiska w rządzie i samorządach, to nie obsadziłbyś nawet 1 promila stanowisk w całym kraju.
Poczytuj sobie moja odpowiedz jako niebywały zaszczyt, bo z reguły nie dyskutuje z cymbałami.
Wziąłem jednak pod uwagę fakt cywilizacyjnego opóźnienia Chełma i regionu, a w związku z tym i niższej niż w pozostałych częściach kraju inteligencji sporej grupy mieszkańców naszego miasta, dlatego zaszczyciłem Cię krótkim wyjaśnieniem.[/size]

[size=4]
Zastanawiam się, skąd w Twoim malutkim mózgu mogła się zrodzić taka cyfra? (80%)
W Polsce mieszka nie więcej niz 5 tys.osob deklarujących przynależność do narodu żydowskiego.
Jeśli wszyscy Oni (ze starcami włącznie) objęliby stanowiska w rządzie i samorządach, to nie obsadziłbyś nawet 1 promila stanowisk w całym kraju.
Poczytuj sobie moja odpowiedz jako niebywały zaszczyt, bo z reguły nie dyskutuje z cymbałami.
Wziąłem jednak pod uwagę fakt cywilizacyjnego opóźnienia Chełma i regionu... rozwiń
Avatar
chart / 25 września 2008 o 11:57
"Była tak traktowana" - ale parlamentem nie była (nb. po polsku z wielkiej pisze się Sejm, jako nazwę własną zdaje się?) Uratować to jednak można łatwo - wystarczy przekuć literkę "i" na myślnik, czyli właśnie oddając rolę Rady Narodowej, a nie tworząc wrażenie, że były to jakieś dwie różne instytucje.
Avatar
Gość / 25 września 2008 o 06:49
Wszędzie ich pełno. Zresztą co się dziwić - we władzach 80 % to Żydzi. Polaków tez kupę namordowano w wojnę. OK... Żyd też człowiek i tak samo cierpi. Ale ja osobiście mam już dosyć słuchania o Żydach. Nie oni jedni cierpieli. A zresztą - czemu ich tak nie lubią? Sami sobie zapracowali na to, bo "rozsiedli" się po obcych landach jak wszy na łbie....
Avatar
Swojak / 25 września 2008 o 01:37
Ten Podsiadły to - musi - z PSL-u...
Avatar
Strzelecki / 25 września 2008 o 01:34
Użycie okreslania "parlament" na określenie Rady Narodowej RP jest uzasadnione i często stosowane zarowno przez historyków, jak i same środowiska niepodległościowe w Londynie. Tak była traktowana, choć naturalnie wszystkich atrybutów parlamentarnych nie posiadała z oczywistego powodu utraty niepodleglości przez RP i choćby związanej z tym utraty zdolności demokratycznego wybierania przedstawicieli narodu. "Byk" nie dotyczy zatem tego, ze Radę Narodową nazywa się pralamentem, bo to jest uzasadnione. Chodzi o to, że w decyzji p. Podsiadły pisze się o Radzie Narodowej i parlamencie tak jakby to były byty od siebie niezależne. Tymczasem jest to jedno i to samo. O tym p. Podsiadło z racje swego urzędu wiedzieć powinien i nic go z tej wiedzy nie zwalnia. Po prostu wstyd. Tak, jak i to, że nie wiedząc jak się pisze, woli zgadywać, a nie sięgać do słownika ortograficznego.
Użycie okreslania "parlament" na określenie Rady Narodowej RP jest uzasadnione i często stosowane zarowno przez historyków, jak i same środowiska niepodległościowe w Londynie. Tak była traktowana, choć naturalnie wszystkich atrybutów parlamentarnych nie posiadała z oczywistego powodu utraty niepodleglości przez RP i choćby związanej z tym utraty zdolności demokratycznego wybierania przedstawicieli narodu. "Byk" nie dotyczy zatem tego, ze Radę Narodową nazywa się pralamentem, bo to jest uzasadnione. Chodzi o to, że w dec... rozwiń