Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

5 grudnia 2007 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Uczelnia wzywa posiłki

0 4 A A

Do tej pory Politechnika Rzeszowska była jedyną w kraju uczelnią kształcącą pilotów dla lotnictwa cywilnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tymczasem wyrósł jej rywal w postaci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Monopolista poczuł się zagrożony.

Obie uczelnie poróżnił zapis w aktualnym projekcie budżetu państwa. Po raz pierwszy PWSZ została uwzględniona nie tylko w rozdziale dotyczącym szkolnictwa wyższego, ale również Ministerstwa Transportu. Resort chce przeznaczyć na szkolenie studentów pilotażu 568 tys. zł.
- W taki sposób dotowany był jedynie Wydział Mechaniki i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej - mówi Zygmunt Gardziński, dyrektor gabinetu rektora PWSZ. - Zapisana w projekcie kwota pozwoli całkowicie sfinansować praktyczne wyszkolenie kilkunastu pilotów.
To, że ministerstwo dostrzegło i doceniło chełmską uczelnię spowodowało, że Politechnika Rzeszowska otrzyma na szkolenie pilotów nieco mniej pieniędzy. Z tego powodu uczelnia ta podniosła larum, że chełmski konkurent odziera ją z dotacji. Skuteczne, skoro po jej stronie murem stanęli rzeszowscy politycy i dziennikarze.
- Sprawy zaszły tak daleko, że nie pozostało nam nic innego, jak wezwać na pomoc chełmskich i lubelskich parlamentarzystów. Chcemy, żeby dopilnowali naszych interesów w Sejmie i Ministerstwie Transportu - dodaje Gardziński. - A naszym adwersarzom poradziliśmy, aby porównali, ile kosztuje wyszkolenia pilota u nich, a ile u nas.
Strzał był celny, jeśli zważyć, że z oceny prof. Józefa Zająca, rektora PWSZ, wynika, że w chełmskiej uczelni koszty te są o około 70 proc. niższe niż w Rzeszowie. Powód takiej dysproporcji Zając tłumaczy różnicami w organizacji studiów. System, jakiego dopracowali się chełmianie, jest po prostu nie tylko tańszy, ale i skuteczniejszy. Chociaż pomysł zorganizowania w Chełmie w ramach kierunku mechanicznego specjalności w zakresie pilotażu zrodził się zaledwie przed czterema laty, to pierwsi absolwenci zasiądą za sterami pasażerskich samolotów, na razie jeszcze na fotelu drugiego pilota, już w tym roku.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mico23 / 6 grudnia 2007 o 08:27
Witam Piloci to oczko w glowie pana dziekana i nie patrzy na problemy innych studentow.
Avatar
Leon Zawodowiec / 6 grudnia 2007 o 08:19
POsłem który ma COŚ do powiedzenia jest Pan Raniewicz, pozostali to tylko`` reszta kwasowa``
Avatar
jupik / 5 grudnia 2007 o 22:21
mam nadzieje ze nasi poslowie nie dadza plamy - w koncu w tym sejmie mamy az 3 poslow z samego Chełma - co prawda kazdy z innego ugrupowania ale mam nadzieje ze sie jakos dogadaja i pomoga miastu - w koncu to obiecywali przez cala kampanie. gratulacje dla prof. Zajaca - oby tak dalej:)
Avatar
Grzesiek / 5 grudnia 2007 o 16:04
Brawo, brawo!!!! Nie dać się rzeszowiakom!!! Mam bardzo wiele szacunku dla dokonań PWSZ i tak trzymać Panowie!!
Avatar
mico23 / 6 grudnia 2007 o 08:27
Witam Piloci to oczko w glowie pana dziekana i nie patrzy na problemy innych studentow.
Avatar
Leon Zawodowiec / 6 grudnia 2007 o 08:19
POsłem który ma COŚ do powiedzenia jest Pan Raniewicz, pozostali to tylko`` reszta kwasowa``
Avatar
jupik / 5 grudnia 2007 o 22:21
mam nadzieje ze nasi poslowie nie dadza plamy - w koncu w tym sejmie mamy az 3 poslow z samego Chełma - co prawda kazdy z innego ugrupowania ale mam nadzieje ze sie jakos dogadaja i pomoga miastu - w koncu to obiecywali przez cala kampanie. gratulacje dla prof. Zajaca - oby tak dalej:)
Avatar
Grzesiek / 5 grudnia 2007 o 16:04
Brawo, brawo!!!! Nie dać się rzeszowiakom!!! Mam bardzo wiele szacunku dla dokonań PWSZ i tak trzymać Panowie!!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 14 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 7 3

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 43 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!