wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Uczniowie nie będą ćwiczyć tylko tańczyć?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 listopada 2008, 17:43

Nie ma na ten temat żadnych statystyk. Jednak nauczyciele większości chełmskich szkół podkreślają, że problem jest coraz większy. Uczniowie za nic mają hasło "Sport to zdrowie” i jak ognia unikają lekcji wf.

- Rzeczywiście młodzież unika lekcji wychowania fizycznego - przyznaje Monika Wroniecka, wicedyrektor ZSE i III LO. - Oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Są uczniowie, którzy chętnie biorą udział w zajęciach sportowych i osiągają sukcesy w zawodach. Coraz więcej osób jednak zaczyna przynosić zwolnienia lekarskie z lekcji wf., nawet na cały rok szkolny. Czy wprowadzenie zajęć z tańca lub aerobiku, zachęciłoby młodzież do aktywności fizycznej? Na pewno tak, ponieważ młodzież mogłaby wybierać zajęcia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami.

Temat absencji na lekcjach wychowania fizycznego pojawił się na jednej z komisji Rady Miasta Chełm. Zainspirował się nim Dominik Kisiel, radny PiS i na ostatniej sesji zaproponował, aby uatrakcyjnić nielubiane zajęcia, poprzez wprowadzenie nowych elementów, np. tańca.

- Być może wtedy młodzież byłaby bardziej zainteresowana tymi lekcjami - mówi Kisiel. - Od prezydenta otrzymałem odpowiedź, że istnieje taka możliwość, ale to w dużej mierze zależy od samych szkół.

Uczniowie, szczególnie ze szkół ponadgimnazjalnych, nie ukrywają, że za zajęciami sportowymi nie przepadają. - Jeszcze jak gramy w siatkówkę, to pół biedy, ale gimnastyki po prostu nie znoszę - zdradza licealistka Marta, przyznając jednocześnie, że zdarza jej się opuszczać takie zajęcia. - Taniec na wf.? Myślę, że to świetny pomysł, choć nie wiem, czy spodobałby się moim kolegom z klasy.

Nauka tanecznych kroków nie jest za to obca uczniom II LO. Tutaj takie zajęcia już są prowadzone. I jak mówi wicedyrektor szkoły Barbara Chmielewska, cieszą się zainteresowaniem. Podobnie zresztą jak dodatkowe zajęcia sportowe z tenisa stołowego czy piłki siatkowej.

Taniec będzie obecny na lekcjach wf. już od dziś w Zespole Szkół Zawodowych nr 5. Ale nie za sprawą pomysłu radnego PiS, ale zbliżającej się studniówki.

- Nauczyciele będą ćwiczyli z uczniami poloneza - mówi Barbara Czyż, wicedyrektor
szkoły i nauczyciel wf. - Wprowadzenie zajęć tanecznych to dobry pomysł, tak jak każda nowa i atrakcyjna forma. Ale do tego potrzebni są specjaliści. Ja, choć miałam na studiach elementy tańca, nie podjęłabym się tego zadania.

Czyż potwierdza, że także w jej szkole jest grupa uczniów stroniących od fizycznej aktywności. - W poprzednich latach były nawet przypadki nieklasyfikowania z wychowania fizycznego - mówi wicedyrektor. - Teraz już się to nie zdarza, bo wprowadziliśmy nowe zasady zwalniania z tych zajęć. Niestety, muszę powiedzieć, że zdarzają się przypadki, kiedy to sami rodzice załatwiają dzieciom zwolnienia lekarskie. Nie chcąc na przykład, żeby ocena z wf. rzutowała na średnią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nowy
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nowy
nowy (1 grudnia 2008 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak nasza rada zrobiła w końcu Młodzieżową Radę Miasta co? Snują tylko domysły i nic z tego nie wynika, zamiast zapytać młodzież wprost. Bierzmy przykład z innych miast
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!