niedziela, 25 marca 2018 r.

Chełm

Ul. Polewana zmieni się w Żołnierzy Wyklętych? Mieszkańcy zdecydują

Dodano: 21 lipca 2015, 18:20

fot. Openstreetmap.org
fot. Openstreetmap.org

Do 11 września potrwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic Krasnegostawu. Jeśli większość będzie za, to ul. Polewana zostanie przemianowana na Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł przemianowania ulicy zgłosiło Krasnostawskie Środowisko Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Część mieszkańców zaoponowała.

– Dla mieszkańców Krasnegostawu Polewana zawsze była Polewana – mówił podczas ostatniej sesji rady miasta jeden z nich, Marcin Miś. – Nawet jak to była zwykła polna droga porośnięta chwastami, to każdy wiedział, że to Polewana. Dlatego zmienianie nazwy tej ulicy jest niewłaściwe. Mamy piękne nowe centrum sportowe dlatego może właściwą ideą byłoby nadanie właśnie jemu imienia Żołnierzy Wyklętych.

Urzędnicy uważają jednak, że Polewana powinna zmienić nazwę, bo z okazji 25 rocznicy odzyskania niepodległości Żołnierzy Wyklętych uczcić wypada i – co ważne – będzie to niewiele kosztowało.

– Na Polewanej są tylko dwa domy. Dlatego zmiana nazwy ulicy nie poniesie za sobą prawie żadnych kosztów – podkreśla Janusz Rzepka, wiceprzewodniczący rady miasta.

A, że okolica rozbudowuje się i w przyszłości na pewno powstaną drogi prostopadłe do Polewanej, będzie je można nazywać nazwiskami poszczególnych ŻW.

– Ja jestem takiemu pomysłowi zdecydowanie przeciwna – mówi Weronika Banaszek, mieszkanka miasta. – W Polsce nie ma praktycznie wesołych świąt. Obchodzimy najczęściej klęski kolejnych powstań. Wiele też ulic w miastach ma konteksty martyrologiczne. Uważam, że to błąd. Tyle jest pięknych i wesołych nazw. To właśnie po nie powinniśmy sięgać.

– Wolałabym nazwy zaczerpnięte od kolorów, kwiatów, czy kamieni szlachetnych – dodaje Łukasz Majewski. – Żołnierze Wyklęci to nie najlepszy pomysł. Ja ich cenię i szanuję. Mam jednak znajomych, którzy uważają, że to byli zwykli bandyci. Mimo, że sejm czci ich pamięć to zwykli ludzie mogą mieć własne zdanie. Dlatego nie powinno im się narzucać tak dzielącej nazwy ulicy.

– Polewana to zbyt mała i nieważna ulica, by nadawać jej miano tak wielkich bohaterów – ripostuje z kolei Wojciech Wrzos.

Wszyscy mieszkańcy Krasnegostawu mogą głosować za zmianą lub pozostawieniem nazwy na specjalnych formularzach znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Krasnystaw oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców. Po wypełnieniu można odesłać je mailem lub zostawić w BOK.

Czytaj więcej o: Krasnystaw Polewana
gość
Mirosław Rosa
gość II
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (7 stycznia 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żołnierzy Wojska Polskiego, partyzantów różnych grup, nazwano niekiedy "bandytami". Pytam, a kim byli ci tzw."wyklęci" którym mamy teraz pomniki stawiać. Porozmawiajcie z żyjącymi mieszkańcami Wojsławic i okolic, powiedzą wam kim np. był na tamtym terenie lewczuk (tzw. młot)i co robił. Relacje są bardzo ciekawe. I ci ludzie mają teraz być wyniesieni na piedestał historii, poprzez nazwaniem ich imieniem ulic. KPINA. Ofiary tych "wyklętych", nie cierpią już ich katuszy i nie wołają o pomstę, ale winni im jesteśmy pamięć, wskazując katów ich śmierci

Rozwiń
Mirosław Rosa
Mirosław Rosa (3 stycznia 2016 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ileż swołoczy tęsknej za sowietem i do tego walecznej co wstydzi się imieniem i nazwiskiem podpisać tfu
Rozwiń
gość II
gość II (8 sierpnia 2015 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie poczytajcie kim byli ci tzw.wyklęci, czym się zajmowali, co robili np. w Wojsławicach. Zorientujcie się, a później podejmujcie decyzje

Rozwiń
gość II
gość II (8 sierpnia 2015 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To może od razu ulica Bronisława Komorowskiego

Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (22 lipca 2015 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żołnierzy Wyklętych ? Może właściwszą nazwą byłaby Żołdaków Przeklętych

a krzyż i pomniczek jakiś to gdzie ?

JUDE ???

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!