czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Chełm

Ułatwić rozwój PWSZ

Dodano: 1 maja 2015, 13:55

prof. dr. hab. inż. Jerzy Woźnicki
prof. dr. hab. inż. Jerzy Woźnicki

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Jerzym Woźnickim, przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

• Szykuje się debata nad przyszłością Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Czy to oznacza, że tym uczelniom coś zagraża?

– Pomysł na przeprowadzenie debaty wyszedł z samego środowiska PWSZ, a nie od tej czy innej agendy rządowej. Chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby tym uczelniom ułatwić rozwój. Problemem do rozwiązania są chociażby kryteria i sposób rozdziału środków na działalność publicznych uczelni zawodowych w kraju, organizacja staży dla studentów, czy dostęp do środków na badania naukowe. Chodzi o wykorzystanie całego potencjału, jakiego dorobiły się przynajmniej niektóre PWSZ. Na przykład chełmska uczelnia dysponuje znakomitymi laboratoriami: dlaczego ich nie wykorzystywać nie tylko w celach dydaktycznych, ale i badawczych? Uważam, że ograniczanie niektórym z tych uczelni dostępu do środków na badania naukowe to przejaw niegospodarności. Z drugiej strony są i takie PWSZ, które sobie nie radzą i grozi im nawet likwidacja.

• Chełmska chyba do nich nie należy?

– Z pewnością nie. O szczegółach dopiero się przekonam. Przed debatą poza Chełmem odwiedziłem już Gniezno i Suwałki. Efektem tych wizyt będzie notatka, którą przedstawię Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poznaję potencjał poszczególnych szkół. Ich osiągnięcia, pozycję oraz relacje z lokalnymi władzami. Samą debatę na temat PWSZ w Radzie wyznaczyliśmy na 14 maja.

• Najambitniejszym szkołom w ich sztywnych ramach nie jest już za ciasno?
– Rzeczywiście, niektóre z nich mają ambicje wybić się do rangi uczelni akademickich z możliwością doktoryzowania. Należy się jednak zastanowić, czy to byłby właściwy kierunek działania, który z czasem mógłby prowadzić do zaniku istnienia PWSZ. Planowana debata pomoże nam w wyrobieniu sobie opinii na ten temat.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2015 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ramach równomiernego rozwoju regionu Politechnika Lubelska powinna być przeniesiona do Chełma, Uniwersytet Rolniczy do Puław (Azoty, Instytut Weterynaryjny, tradycje wyższej szkoły rolniczej sięgające czasów carskich) a UMCS do Zamościa (tradycje akademickie). KUL i Uniwersytet Medyczny mogłyby zostać w Lublinie. Wiem że to nierealne tzw. fantasmagoria ale tak powinno być...
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2015 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PWSZ powinny być przejęte przez politechniki albo uniwersytety bez cięcia etatów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!