środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Ułatwić rozwój PWSZ

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2015, 13:55

prof. dr. hab. inż. Jerzy Woźnicki
prof. dr. hab. inż. Jerzy Woźnicki

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Jerzym Woźnickim, przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

• Szykuje się debata nad przyszłością Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Czy to oznacza, że tym uczelniom coś zagraża?

– Pomysł na przeprowadzenie debaty wyszedł z samego środowiska PWSZ, a nie od tej czy innej agendy rządowej. Chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby tym uczelniom ułatwić rozwój. Problemem do rozwiązania są chociażby kryteria i sposób rozdziału środków na działalność publicznych uczelni zawodowych w kraju, organizacja staży dla studentów, czy dostęp do środków na badania naukowe. Chodzi o wykorzystanie całego potencjału, jakiego dorobiły się przynajmniej niektóre PWSZ. Na przykład chełmska uczelnia dysponuje znakomitymi laboratoriami: dlaczego ich nie wykorzystywać nie tylko w celach dydaktycznych, ale i badawczych? Uważam, że ograniczanie niektórym z tych uczelni dostępu do środków na badania naukowe to przejaw niegospodarności. Z drugiej strony są i takie PWSZ, które sobie nie radzą i grozi im nawet likwidacja.

• Chełmska chyba do nich nie należy?

– Z pewnością nie. O szczegółach dopiero się przekonam. Przed debatą poza Chełmem odwiedziłem już Gniezno i Suwałki. Efektem tych wizyt będzie notatka, którą przedstawię Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poznaję potencjał poszczególnych szkół. Ich osiągnięcia, pozycję oraz relacje z lokalnymi władzami. Samą debatę na temat PWSZ w Radzie wyznaczyliśmy na 14 maja.

• Najambitniejszym szkołom w ich sztywnych ramach nie jest już za ciasno?
– Rzeczywiście, niektóre z nich mają ambicje wybić się do rangi uczelni akademickich z możliwością doktoryzowania. Należy się jednak zastanowić, czy to byłby właściwy kierunek działania, który z czasem mógłby prowadzić do zaniku istnienia PWSZ. Planowana debata pomoże nam w wyrobieniu sobie opinii na ten temat.

  Edytuj ten wpis
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2015 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ramach równomiernego rozwoju regionu Politechnika Lubelska powinna być przeniesiona do Chełma, Uniwersytet Rolniczy do Puław (Azoty, Instytut Weterynaryjny, tradycje wyższej szkoły rolniczej sięgające czasów carskich) a UMCS do Zamościa (tradycje akademickie). KUL i Uniwersytet Medyczny mogłyby zostać w Lublinie. Wiem że to nierealne tzw. fantasmagoria ale tak powinno być...
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2015 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PWSZ powinny być przejęte przez politechniki albo uniwersytety bez cięcia etatów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!