piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Urząd ma być tańszy i bliżej ludzi. Albo zmieni się dyrektor

Dodano: 30 stycznia 2017, 07:08

Starosta chce zlikwidować kolejki w Powiatowym Urzędzie Pracy i koszty jego funkcjonowania
Starosta chce zlikwidować kolejki w Powiatowym Urzędzie Pracy i koszty jego funkcjonowania

Piotr Deniszczuk, starosta chełmski, żąda, aby podległy mu Powiatowy Urząd Pracy ograniczył koszty swojego utrzymania oraz tak zorganizował pracę, aby petenci nie czekali w kolejkach. Jeśli nie, to gotów jest zmienić dyrektora.

– Nie może być tak, że bezrobotni z terenu, którzy często za ostatnią, przysłowiową złotówkę przyjechali na przykład zarejestrować się w urzędzie, z braku tak zwanych mocy przerobowych byli odsyłani z kwitkiem – mówi starosta. – Nie mogę też rok w rok topić w tym urzędzie miliona złotych, bo przecież za te pieniądze mógłbym wybudować 5 km nowej drogi.

Zdaniem starosty PUP powinien utrzymać się przede wszystkim z państwowej subwencji. Przy finansowym wsparciu ze strony powiatu i miasta Chełm jego tegoroczny budżet powinien wynieść około 2,9 mln zł. Tymczasem złożony przez Jolantę Krop, dyrektora chełmskiego PUP, opiewał na 3,157 mln zł.

– Od półtora roku proszę o zmianę regulaminu urzędu pod kątem oszczędności i sprawnej obsługi interesantów – dodaje Deniszczuk. – Tymczasem dyrektor Krop odpisała mi, że nie widzi potrzeby wprowadzenia zmian, gdyż regulamin jej zdaniem jest optymalny. W tej sytuacji zwróciłem się do Powiatowej Rady Zatrudnienia o opinię w sprawie ewentualnego odwołania obecnej dyrektor. Ta wydała jej opinię pozytywną.

Starosta Deniszczuk podkreśla, że zwracając się o opinię do rady chciał w ten sposób zdopingować dyrektor do większego wysiłku na rzecz spełnienia jego oczekiwań.

– Do tej pory pod kątem oszczędności przeprowadziłam gruntowną reorganizację urzędu likwidując między innymi stanowiska zastępcy dyrektora i głównego księgowego oraz niektórych kierowników – mówi dyrektor Krop. – Połączyłam też Dział Pośrednictwa Pracy z Działem Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń tworząc Dział Usług Rynku Pracy. Ponadto od 2013 r. do końca ubiegłego roku udało się zmniejszyć liczbę etatów z 72,5 do 65,35 i na tym nie koniec. Ponadto pracownicy obsługi zostali zastąpieni stażystami. Wszystko to działo się w czasie, kiedy ustawodawca nakładał na samorządy coraz to nowe zadania realizowane w PUP na rzecz bezrobotnych.

Na obecnym etapie starosta nie przekreśla jeszcze Jolanty Krop na stanowisku dyrektora PUP. Ostateczne stanowisko zajmie dopiero, kiedy zapozna się z wynikami prowadzonego w urzędzie audytu. Jednocześnie skierował też do PUP doświadczonego w zakresie rynku pracy zaufanego dyrektora jednego z podległych mu Domów Pomocy Społecznych. Jego zadaniem jest wypracowanie rozwiązań organizacyjnych zapewniających dalsze oszczędności i sprawniejszą obsługę interesantów.

filuś
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

filuś
filuś (31 stycznia 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidować tej instytucji nie zlikwidują. Ale można ją zmodernizować. Nie powiem, że sporo zostało zrobione in plus. Pamiętam jak w 2008 roku zapisywałem się... wówczas rejestracja graniczyła z cudem. Gdy przyszedłem pół godziny po otwarciu, a tutaj niespodzianka... brak numerków do pobrania?! Od "tubylców" dowiedziałem się, że trzeba było koczować pod drzwiami od wpół do czwartej rano?! Ale jak chcę koniecznie dziś się zarejestrować, to 25zł i numerek jest mój. Istny powrót do przeszłości... zawodowy kolejkarz! W sumie dużo nie chciał. Niemniej od tego czasu pojawiły się automaty z wydawanym numerkiem na podstawie PESELu. A konieczność wizyt zmniejszono z comiesięcznej na 3 miesięczną. Gdyby nie to, że Konstytucja nie gwarantuje wszystkim obywatelom III RP darmowego leczenia, to pewnie nikt, by nie odwiedził PUPy. I tutaj pojawia się pytanie o sens istnienia obok GUSu kolejnej instytucji statystycznej? Po co ganiać ludzi, by podpisywali listę "społeczną" niczym w kolejce po meblościankę? Z tym, że za PRLu po tych trzech dniach ludzie z kolejki kupili wymarzony mebel, a od PUPy nic się nie otrzymuje. Poza ubezpieczeniem. Ale nie po to ta instytucja została stworzona. Prawda? Po pierwsze strona z ofertami pracy powinna jako pierwsza się otwierać na stronie PUP. Pracownicy zamiast sprawdzać listę obecności, powinni udać się w teren i poodwiedzać pracodawców lokalnego rynku pracy. By zapoznać się z potrzebami potencjalnych "klientów". A być może i zagrożeń. Po co mam się pakować do kołchozu, czy to w Polsce, czy zagranicą? Poznajmy wady i zalety tutejszych firm. Pozwólcie pracownikom się wykazać i nawiązać współpracę. Jedna wizyta dziennie, a pojawią się oferty w PUP, a nie w innych agencjach.
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
komu ten urząd potrzebny?nie proponują żadnej pracy,zlikwidować,utrzymywanie tych urzędników nic nie robiących to strata kasy .
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2017 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie oszczędność wg Pana Starosty - dziwne że w przypadku Starostwa Powiatowego tak roztropnie nie patrzy pozatrudnia tabuny pomocy administracyjnych - wiadomo na jakich zasadach kolesiosko - towarzyskich - w efekcie czego zatrudnienie zwiększyło się słownie DWUKROTNIE - czysta ekonomia i oszczędność
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo p. starosto. Oby w Białej Podlaskiej, zlikwidować w PUP tą wieloletnią patologie. Okrucieństwo w działaniach lub braku działania dyrektora PUP w Białej Podlaskiej nie ma granic. Nic jego nie obchodzi bezrobotny, byle on nabrał pieniędzy za swoje nic nie działanie i pierdzenie w stołek. Wiem co piszę.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidować!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!