sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Urzędnicy wyszli do bezrobotnych

  Edytuj ten wpis
Autor: Monika Mojsym

Zorganizowane po raz kolejny targi pracy były okazją do tego, żeby dowiedzieć się m.in. jak skorzystać z bezpłatnych kursów.

Zainteresowani uzyskali również informacje na temat szkoleń i warunków pracy za granicą. Urzędnicy tłumaczyli też, jak można uzyskać bezzwrotną dotację na rozpoczęcie własnej działalności.

Targi pracy to wspólna inicjatywa Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie i Ochotniczego Hufca Pracy. Były adresowane głównie do osób bezrobotnych. Pośrednicy pracy odpowiadali na wszystkie nurtujące ich pytania i wskazywali, w jaki sposób mogą stać się bardziej atrakcyjnymi pracownikami dla potencjalnych pracodawców.

- Dysponujemy bardzo wieloma ofertami szkoleń, dostosowanymi do potrzeb rynku pracy - mówi Elżbieta Padewska z PUP. - Zachęcamy bezrobotnych do korzystania z nich. Jednak podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest zarejestrowanie się w naszym urzędzie.

Bezrobotni najczęściej pytają o możliwość pracy za granicą. Ale mają też swoje wymagania. Chcieliby na przykład, żeby pracodawca nie żądał od nich umiejętności posługiwania się językiem obcym. OHP w Chełmie dysponuje m.in. ofertami pracy w Niemczech. - Można się tam zatrudnić w rolnictwie i przy organizacji imprez objazdowych - wylicza Marta Mielniczuk z OHP. - Panie mogą pracować w branży hotelarskiej i w gastronomii.

Ale praca czeka też na miejscu, w Chełmie. Pracodawcy, którzy zgłaszali się do OHP szukają młodych ludzi, którzy mogliby pracować na stanowisku kasjera, pracownika hali czy działu inwentaryzacji. W PUP nie brakuje ofert dla stolarzy, robotników specjalizujących się w wykończeniach wnętrz czy sprzedawców. Żeby się z nimi zapoznać, nie trzeba się osobiście fatygować do urzędu. Propozycje pracy znajdują się na stronie internetowej PUP i są na bieżąco aktualizowane. - Nie mam jakichś konkretnych oczekiwań, co do zatrudnienia - mówi Paweł Kozieł.

- Przyszedłem raczej po to, żeby zorientować się, kogo teraz szukają pracodawcy.
Pośredników pracy cieszy, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Korzystają przy tym z bezzwrotnych pożyczek, jakie oferuje PUP. - Na otworzenie własnego interesu najczęściej decydują się fryzjerzy i budowlańcy - mówi Sylwia Jagiełło z PUP. - Wielu z nich niedawno wróciło z zagranicy.

W takiej sytuacji jest Marzena Sobczyk. - Prawie dwa lata spędziłam w Irlandii, ale zawsze chciałam wrócić do kraju - tłumaczy Sobczyk. - Mam trochę oszczędności, teraz będę się starać o dotację z Urzędu Pracy. Marzy mi się własne studio stylizacji paznokci. Chciałabym je otworzyć już za kilka miesięcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!