niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Urzędy pracy czekają zmiany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2009, 16:01

W urzędach pracy, także chełmskim, szykuje się sporo zmian. Nowe przepisy przyniosły m.in. zwiększenie dotacji na rozpoczęcie działalności. Ale coś
za coś. Bezrobotni będą się też musieli bardziej wykazać.

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza m.in. przygotowanie zawodowe dorosłych. Chodzi o możliwość praktycznej nauki zawodu kończącej się egzaminem. Nowe przepisy dają też możliwość odbywania maksymalnie półrocznego stażu osobom, którym pracę znaleźć najtrudniej, m.in. długotrwale bezrobotnym, bezrobotnym powyżej 50 lat, bez kwalifikacji i doświadczenia i niepełnosprawnym.

To nie wszystko. - Większa jest kwota na podjęcie działalności gospodarczej. To teraz sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (około 18 tys. zł, przyp. red.) - mówi Alicja Nawrocka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie.

Korzystający ze szkoleń też będą mieli powody do radości. Po pierwsze, będzie z nich mogło skorzystać więcej osób. Po drugie, stypendium ma teraz wysokość 500 zł. Wcześniej był skromniejszy dodatek szkoleniowy, w wysokości 110 zł. Same dobre wiadomości? To zależy. - Od bezrobotnych będziemy oczekiwać większej aktywności - mówi Nawrocka.

Dla tych, którzy pozostają w ewidencji urzędu pracy dłużej niż 6 miesięcy, będą przygotowywane indywidualne plany działań.

- Zmiany w ustawie są korzystne, zarówno dla pracodawców, którzy zostaną odciążeni od formalności, jak i dla bezrobotnych, których dopingują do aktywnego szukania pracy - ocenia dyrektor chełmskiego PUP.

Sami zainteresowani na razie zachowują rezerwę. - Rozumiem, że nowe przepisy mają zmobilizować takich jak ja do większej aktywności - mówi pani Marzena, bezrobotna od ponad roku. - Ale to nie jest tak, że nam nie zależy. Ja chciałabym pracować, ale nic nie mogę znaleźć. Kto wie, może skoro dotacja na rozkręcenie firmy się zwiększyła, to zdecyduję się na takie rozwiązanie?

Kto chciałby wiedzieć więcej na temat zmian, może odwiedzić stronę internetową chełmskiego PUP: www.pup.ch.w4u.pl, lub punkt informacji urzędu pracy przy pl. Niepodległości 1.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Niktoś
ya
ire
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Niktoś
Niktoś (5 lutego 2009 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zauważyliście jakiś plagiat na stronie echelm? bo wydaje mi się że artykuł o zatrudniaku jest jakby żywcem przepisany od Was ktoś faktycznie wyslilił sie na malutkie zmiany:) Ale czego oczekiwać od ludzi którzy podciagają pomysły innym?
Rozwiń
ya
ya (5 lutego 2009 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zmniejszyć o 50% zatrudnieenie w urzedach pracy i sa pieniadze na zasiłki , takiego przerostu zatrudnienia jak w UP niema nigdzie
Rozwiń
ire
ire (5 lutego 2009 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem to słuszne ale nie we wszystkich urzedach i miastach mozna spotkac P socjolog tj dyrektor MUPR aby rozsądnie umiała wspolpracowac z bezrobotnymi zwlaszcza z mlodymi Lublin sie domaga zarowno zniesienia posredniaka jak rowniez o przeniesienie szkolen i dotacij w inne bardziej bezpieczne miejsce aby nas nie okradano
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!