niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

W Chełmie będą szkolić pilotów śmigłowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2011, 18:53

Jeden śmigłowiec PWSZ już ma. Rzecz w tym, że to tylko eksponat, który już nigdy nie wzbije się w po
Jeden śmigłowiec PWSZ już ma. Rzecz w tym, że to tylko eksponat, który już nigdy nie wzbije się w po

Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie dostała zgodę na szkolenia pilotów śmigłowców. To oznacza, że w nowym roku akademickim takim szkoleniem obejmie co najmniej pięciu studentów.

Uczelnia swój program szkolenia pilotów śmigłowcowych wysłała do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na początku tego roku. Właśnie został zaakceptowany.

Studenci, którzy pomyślnie zdadzą wszystkie egzaminy i ukończą szkolenie śmigłowcowe, zdobędą zawodowe uprawnienia pozwalające im pilotować śmigłowce jedno- i wielosilnikowe. Pracę będą mieli zapewnioną.

– W kraju brakuje około 200 pilotów śmigłowcowych – mówi prof. Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie. – Pieniądze na ich szkolenie mają pochodzić z Ministerstwa Infrastruktury.

Zdaniem Henryka Nowakowskiego, dyrektora Centrum Lotniczego przy PWSZ, niedobór pilotów wynika z tzw. luki pokoleniowej. Wielu doświadczonych pilotów, w związku z wymianą sprzętu i narzuconych przez Brukselę ograniczeń wieku, w którym można pilotować śmigłowiec, właśnie odchodzi na emeryturę. Okazało się, że nie ma ich kto zastąpić.

Lada dzień uczelnia zamierza ogłosić przetarg na poprowadzenie śmigłowcowego szkolenia chełmskich studentów. Od tych, którzy do niego przystąpią, m.in. wymaga się posiadania odpowiedniego sprzętu. Jednoczenie PWSZ planuje nabycie dwóch śmigłowców o napędzie tłokowym i turbinowym. To koszt rzędu niespełna 5 mln zł.

– Będziemy pukać do wszelkich drzwi, aby tylko pozyskać na ten cel pieniądze – mówi Arkadiusz Tofil, prorektor PWSZ. – Jeśli nam się to uda, będziemy w stanie szkolić także pilotów na zlecenie policji, Straży Granicznej czy lotnictwa sanitarnego. Nie wykluczamy, że jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie, to w naszej ofercie uwzględnimy również szkolenia komercyjne.

Wyszkolenie pilota śmigłowcowego w PWSZ ma kosztować około 300 tys. zł. Rektor zakłada, że w następnym roku akademickim liczba zakwalifikowanych na to szkolenie studentów wzrośnie do co najmniej dziesięciu. Pod tym względem chełmska uczelnia nie ma żadnej konkurencji.

– Zawsze marzyłem, żeby zostać pilotem – mówi Paweł, tegoroczny chełmski maturzysta. – A kiedy sklejałem model samolotu, najchętniej wybierałem śmigłowiec. Oferta PWSZ spadła mi jak z nieba. Wierzę, że sobie poradzę i jako student tej uczelni zakwalifikuję się na lotnicze szkolenie.

Paweł będzie miał dużą konkurencję. Z roku na rok Chełm coraz bardziej wpisuje się w lotniczą mapę kraju. Wśród tutejszych studentów, specjalizujących się w pilotażu, jest młodzież praktycznie ze wszystkich zakątków kraju
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Latający
bitter
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Latający
Latający (28 marca 2013 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Troszeczkę" przesadzone są gorzkie wypowiedzi na temat rynku śmigłowcowego. Perspektywy rozwoju w tym kierunku są długofalowe a nie "na jutro" i te perspektywy wróżą bardzo duże potrzeby w tym kierunku. Średnia wieku pilotów śmigłowcowych w Polsce to prawie 55 lat..
Rozwiń
bitter
bitter (9 października 2012 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
200 pilotów to na całym świecie na dzień dzisiejszy nie brakuje a Polska w tym światku lotniczym na pewno nie ma się na niedobory awiatorów:) A jeśli chodzi o awiatorów śmigłowcowych to te niedobory nieco odstają od 200 - są w okolicy ZERA więc daleko.
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2012 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BUHAHA W POLSCE BRAKUJE PILOTÓW ŚMIGŁOWCOWYCH... CIEKAWE SKĄD TAKIE NOWINKI BO NA PEWNO NIE Z TEGO ŚWIATA. CI Z CHEŁMA TO BĘDĄ LATAĆ ALE ZA PRACĄ, KTÓRA JAK NADEJDZIE TO RACZEJ NIE W TEJ BRANŻY. DOBRA PROPAGANDA ŻEBY PRZEPRAĆ NIECO PAŃSTWOWEJ KASY.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2011 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='olo' timestamp='1305542050' post='478699']
hahaha chyba jak je myć.
[/quote]
OLO nie umiesz głowy myć,ale z nienawiścią umiesz ryć.
Rozwiń
Magda_23
Magda_23 (16 maja 2011 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i super.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!