sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

W Chełmie kwestarze będę zbierać datki na dwóch cmentarzach

  Edytuj ten wpis

O renowację prosi się, m.in. Grób Rodziny Bielskich . Kaplica zwana "Białą” na co dzień jest zamkni
O renowację prosi się, m.in. Grób Rodziny Bielskich . Kaplica zwana \"Białą” na co dzień jest zamkni

Około siedmiu tysięcy złotych udało się zebrać w ubiegłym roku podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów. Jak będzie w tym roku? Wszystko zależy od naszej hojności.

Kwestarze będą zbierać pieniądze już po raz osiemnasty. W odróżnieniu do ubiegłego roku, kwesta potrwa tylko jeden dzień: 1 listopada.

Za to datki będą zbierane na obu chełmskich cmentarzach: przy ul. Lwowskiej i Mościckiego. Cel zbiórki zawsze ten sam. To odnowa zabytkowych nagrobków i grobowców nekropolii przy ul. Lwowskiej.

– Na pilną renowację czeka w kolejce około 30 zabytkowych nagrobków – mówi Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – O odnowę prosi się też swoista wizytówka cmentarza: Biała Kaplica, czyli grób Rodziny Bielskich.

Kaplica zwykle jest zamknięta. Być może więc nie wszyscy odwiedzający nekropolię przy ul. Lwowskiej wiedzą, że wewnątrz kaplicy umieszczone są m.in. fotografie chełmian, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej.

To, jak mówi Wira miejsce pamięci o wielkiej wartości historycznej. Byłoby dobrze, aby znalazły się pieniądze na ocalenie tego, czego nie zniszczyły dotąd wilgoć, grzyb i upływający czas.
Przy Lwowskiej pojawi się kilkudziesięciu wolontariuszy. Będzie ich można spotkać m.in. na głównych alejach cmentarza i przy bramach.

Z kolei Poseł Beata Mazurek z grupą około 15 wolontariuszy będzie zbierać pieniądze na cmentarzu przy ul. Mościckiego.

– Na pomysł, aby rozszerzyć kwestę także na tę nekropolię wpadłam, gdy zobaczyłam na Powązkach, że tamtejsi kwestarze zbierają pieniądze na rzecz cmentarza na Rossie. Tą ideę chciałam przenieść do naszego miasta – mówi poseł Beata Mazurek. – I tak z grupą przyjaciół i sympatyków kwestujemy przy Mościckiego od 2008 roku. Prowadząc kwestę w tym miejscu możemy zebrać jeszcze więcej pieniędzy, aby ratować zabytki na Lwowskiej. A przecież o to chodzi. Na najstarszej nekropolii w mieście jest jeszcze tyle pięknych nagrobków do uratowania. Aby to zrobić przyda się każda pomoc i każda złotówka. A my ze swojej strony za każdy, nawet najskromniejszy datek, już teraz dziękujemy.

Kwestarzy na obu nekropoliach będzie można spotkać od godz. 9 do 15. Nie omijajmy ich i wrzućmy do puszki choćby złotówkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!