sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

W Chełmie powstanie nadrzeczny bulwar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 kwietnia 2010, 12:52

W Chełmie za 7,5 mln zł powstanie jeden z najdłuższych nadrzecznych bulwarów spacerowo-rowerowych w Polsce. Miasto otrzyma na jego budowę ponad 5 milionów z unijnych pieniędzy.

Decyzja o dofinansowaniu projektu "Zagospodarowanie doliny rzeki Uherki wraz ze ścieżką rowerową w Mieście Chełm” właśnie zapadła. – Ten projekt przez wiele miesięcy przygotowywał sztab ludzi – mówi Agata Fisz, prezydent miasta. – Cieszę się, że nasz wysiłek został doceniony. Udało nam się to, co nasi poprzednicy mieszkańcom tylko obiecywali.

Bulwar swój początek będzie miał w Parku Miejskim, gdzie połączy się z wybudowaną przed kilkoma miesiącami ścieżką rowerową wzdłuż alei Armii Krajowej oraz podobną ścieżką, jaka ma zostać wybudowana jeszcze w tym roku przy ul. Lubelskiej.

Przetnie park do ul. Kąpieliskowej. Nowo wybudowanym mostem będzie można przedostać się na drugą stronę Uherki. Stamtąd, wzdłuż zachodniego brzegu rzeki, szeroki na cztery i pół metra trakt spacerowo-rowerowy poprowadzi w rejon alei 15 Sierpnia, gdzie ponownie przetnie rzekę drugim planowanym mostem. Następnie wzdłuż wschodniego brzegu dotrze do ul. Metalowej i stamtąd będzie miał przedłużenie aż do zalewu w Żółtańcach.

Oprócz bulwaru wzdłuż całej trzy i pół kilometrowej trasy zostanie urządzonych kilkanaście placów rekreacyjno-sportowych. Staną tam ławki, stoliki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Projektanci przewidzieli też pięć stołów pingpongowych, stoliki szachowe oraz miejsca do grillowania.

– Place zostały zaplanowane w miejscach z dobrymi widokami na panoramę miasta – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta. – Ozdobią je rzeźby nawiązujące do chełmskich symboli, jak chociażby biały niedźwiedź.

Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM zapowiada, że wzdłuż planowanej promenady zostanie posadzonych ponad 400 drzew i krzewów.

– Przewidzieliśmy gatunki charakterystyczne dla naszego krajobrazu, ale też dotąd u nas niespotykane, jak korkowce amurskie, metasekwoje chińskie czy kwitnące na biało śnieguliczki.

Chociaż roboty ruszą dopiero w przyszłym sezonie, to gospodarzom miasta zależy, aby wykonawcę wyłonić jeszcze w tym roku.

Co na te plany mieszkańcy? – Uwierzę, jak zobaczę, niejedno już planowali. Liczą się nie plany, ale efekty – zachowuje rezerwę pan Władysław, stały bywalec miejskiego parku.

Pod nadzorem

Bulwar ma być dobrze oświetlony i monitorowany. Chodzi o to, aby spacerowicze czuli się tam komfortowo i bezpiecznie o każdej porze. Gospodarze bulwaru na bieżąco będą mieli możliwość sprawdzania, jak dużym cieszy się zainteresowaniem. Na początku, jak i na końcu trasy mają być bowiem zainstalowane urządzenia rejestrujące liczbę osób, korzystających ze ścieżki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
soohy
a
~krzysiek~
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

soohy
soohy (6 kwietnia 2010 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oooo, klub Kononowicza się samorzutnie zawiązał, czy pospolita polska zawiść zżera? Jak tylko jakaś informacja o inwestycjach w Chełmie, to zaraz drwiny i wyzwiska. Rozumiem, że dla wielu Lubelszczyzna to Lublin, a granica regionu kończy się w Świdniku, jednakże taki sposób wyrażania swoich poglądów świadczy tylko o poziomie piszących a nie adresatach. A dla reszty kraju wszyscy jesteśmy Polską "C".
Rozwiń
a
a (6 kwietnia 2010 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie dzięki fisz powstanie jak sie przechwala ale właśnie grabczukowi , ktory dał pieniadze. fisz sama nie jest w stanie nic zrobic . grabczuk jest za to skuteczny
Rozwiń
~krzysiek~
~krzysiek~ (6 kwietnia 2010 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pieknie wszystko na metalowej tam gdzie sama swita mieszka robicie dla siebie nie dla mieszkancow chelma
Rozwiń
obserwator
obserwator (6 kwietnia 2010 o 01:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chełm wioska przygłupów!!!
Rozwiń
jon
jon (5 kwietnia 2010 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bulwar nad tym rowem melioracyjnym ? dobre
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!