sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

W piwnicach matematyków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2007, 18:25

Studentom z Chełma dano szansę nauki w laboratoriach, jakich nie powstydziłaby się Politechnika Lubelska

W gotowym już budynku Instytutu Informatyki i Matematyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie piwnice przeznaczono na laboratoria Instytutu Nauk Technicznych. Po wyposażeniu mają być najnowocześniejsze po tej stronie Wisły.
W piątek producent, który wygrał przetarg na wyposażenie technicznych laboratoriów PWSZ, dostarczył na miejsce pierwsze urządzenia. Przy pomocy wózka widłowego z ciężarówki zdjęto frezarkę, tokarkę i wiertarkę.
- To co już nam dostarczono, to nowoczesny, ale jeszcze prosty sprzęt - mówi Leszek Mazurek, gospodarz laboratoriów. - Chodzi o to, by nasi studenci od podstaw nauczyli się budowy i obsługi tych maszyn. Po to, by w przyszłości mogli skutecznie nadzorować pracę innych. Na ten bardziej zaawansowany sprzęt jeszcze musimy poczekać.
Kolejne maszyny i urządzenia mają być dostarczane i instalowane w laboratoriach partiami. Między innymi pracownicy Instytutu Nauk Technicznych czekają na wysokiej klasy mikroskopy sterowane komputerowo, piec do obróbki cieplnej, urządzenia do badania wewnętrznych wad materiałów metodą ultradźwiękową czy odkształceń w elementach konstrukcji. Przyjadą też twardościomierze z możliwością komputerowych odczytów, różnego rodzaju narzędzia pomiarowe bądź numerycznie sterowane obrabiarki.
Laboratoria, w tym także należąca już do Instytutu Informatyki i Matematyki pracownia komputerowych urządzeń sieciowych oraz informacji medycznej i wszystkie pozostałe pomieszczenia dydaktyczne mają być gotowe na 30 września. Tego dnia uczelnia zaplanowała inaugurację roku akademickiego, połączona z otwarciem nowego obiektu. Już następnego dnia rozpoczną się w nim normalne zajęcia dydaktyczne i badawcze.
- Na wyposażenie laboratoriów przeznaczyliśmy ponad 3 mln zł - mówi Marian Różański, kanclerz PWSZ. - Tymczasem kolejnych 35 mln chcemy wydać na urządzenie w Depułtyczach Centrum Studiów Inżynierskich. Samo porównanie tych kwot daje obraz skali i technologicznego zaawansowania czekającego nas przedsięwzięcia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!