piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

W szkołach jest bezpieczniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2008, 19:27

Przez całą dobę drzwi wejściowe do 22 placówek oświatowych obserwują kamery. W niektórych szkołach umieszczono je również na korytarzach.

Nauczyciele twierdzą, że dzięki nim uczniowie stali się grzeczniejsi.

- Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik - mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm. - Kamery już działają. Łącznie na ich instalację wydaliśmy 460 tys. zł. Urząd Wojewódzki przekazał nam 174 tys. zł. Dzięki temu powstał bardziej rozbudowany i nowoczesny system monitoringu.

Dyrektorzy szkół mogli sami wybrać miejsce montażu kamer. Zespół Szkół Zawodowych nr 5 dostał ich sześć. Zostały zamontowane przy wejściach do budynku oraz na korytarzach. Obraz z kamer wędruje prosto do gabinetu dyrektora. - Na bieżąco możemy zareagować - twierdzi Ewa Gągała, dyrektor placówki. - Nic nie umknie naszej uwadze, wszystko jest nagrywane.

W tej szkole kamery już się sprawdziły. - Zaraz po uruchomieniu monitoringu jeden z uczniów został przyłapany na gorącym uczynku - opowiada dyrektorka. Nie chce jednak zdradzić, jakie przewinienie popełnił. - Od razu zareagowaliśmy. Wieść o tym szybko rozeszła się po szkole. Od tamtej pory nie mamy już problemów z wandalizmem czy innym złym zachowaniem uczniów. Młodzież stała się bardziej zdyscyplinowana.

Szesnaście szkół dostało po dwie kamery i zestaw nagrywający z monitorem. Zespoły szkół wzbogaciły się o sześć kamer. - Sprzęt jest najwyższej klasy - chwali Okoński. - Poza tym, zastosowane rozwiązania pozwalają w razie potrzeby rozbudować sieć nawet do 15 kamer.

Wydział oświaty, jak i same szkoły chcą skorzystać z tej możliwości. - Oczywiście, w miarę posiadanych środków finansowych - dodaje Okoński. - Wielu dyrektorów nie czeka na pieniądze od samorządu, ale samodzielnie stara się znaleźć
sponsorów.

Rodzice kibicują tym poczynaniom. - To dodatkowe działania prewencyjne - mówią. - Kamery obserwują zachowania uczniów, a przede wszystkim wyłapują wszystkich obcych wchodzących do szkoły. Nikt bez wiedzy nauczycieli nie prześliźnie się do budynku. Już jest mniej wandalizmu i przemocy.

Anna Mazurek, matka ucznia jednej z chełmskich szkół, popiera montowanie kamer w szkołach. Uważa, że powinny być nie tylko przy wejściu, ale i na wszystkich korytarzach, i szatni. - Jestem jednak przeciwna ich montowaniu w salach lekcyjnych czy w toalecie - mówi Mazurek. - Nie chcę, żeby szkoły zmieniły się w Big Brothera.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!