piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Wezwanie na dywanik nie odstrasza

  Edytuj ten wpis

Moda na niepalenie nie dotarła do uczniów szkół średnich w Chełmie. Nauczyciele walczą z nałogiem, powołując się na zakaz puszczania dymka w miejscach publicznych. Ale młodzi mają swoje sposoby na ominięcie zakazów.

– Palimy w toaletach, ale tam nauczyciele mogą łatwo nas skontrolować – mówi Michał z I LO. – Dlatego najczęściej na dymka wychodzimy ze szkoły: albo na boisko, albo za sąsiednie bloki.
Ale i tam uczniowie nie mogą być spokojni. Nauczyciele mają czujne nosy i doskonale wiedzą kto, gdzie i kiedy pali. – Namierzenie delikwenta to tylko kwestia czasu – przekonują wychowawcy.
Jakie kary czekają na młodocianych nałogowców? – Uczeń, którego przyłapiemy na paleniu, musi się liczyć z tym, że będzie miał obniżoną ocenę ze sprawowania – mówi Antoni Skubiszewski, dyrektor I LO w Chełmie. – Gdy takie sytuacje powtarzają się nagminnie, o zachowaniu syna czy córki informujemy rodziców.
Podobne rozwiązanie stosuje się w Zespole Szkół Zawodowych nr 5. – U nas, jak zresztą w większości szkół, obowiązuje całkowity zakaz palenia – mówi dyrektor Ewa Gągała. – Uczniowie starają się to respektować. Jednak nie zawsze im się to udaje. Gdy przyłapiemy kogoś na paleniu, staramy się przede wszystkim go przekonać, by zerwał z nałogiem. Niezależnie od tego taki uczeń musi ponieść karę. Najczęściej są to prace porządkowe.
W każdej ze szkół realizowane są programy profilaktyczne. – Staramy się wyjaśnić uczniom problemy związane z nałogami – mówi Skubiszewski. – Urządzamy pogadanki o szkodliwym wpływie tytoniu na organizm młodego człowieka.
Nauczycieli dziwi też rosnąca liczba dziewczyn, które sięgają po papierosy. – Trudno określić, czyja jest to wina, ale wiele zależy od zainteresowania rodziców dzieckiem – dodaje dyrektor Gągała.
– Ci, co palili i tak będą palić – twierdzi z przekonaniem Anka, tegoroczna, pełnoletnia już maturzystka. – Mnie rodzice pozwalają. Nawet jak nauczyciele złapią mnie na papierosie, to nie mam się czego obawiać. Ze szkoły przecież mnie nie wyrzucą. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!