Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2011 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Wielka wpadka chełmskich samorządowców: Przedszkola za darmo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A
Do 11 miejskich przedszkoli uczęszcza w Chełmie 1605 dzieci. Na zdjęciu wychowankowie przedszkola nr
Do 11 miejskich przedszkoli uczęszcza w Chełmie 1605 dzieci. Na zdjęciu wychowankowie przedszkola nr

Wszystkie miejskie przedszkola w Chełmie będą całkowicie darmowe. Pobierania opłat zakazał władzom miasta Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz radni muszą uchwalić nowy, zgodny z prawem cennik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe stawki opłat za miejskie przedszkola radni ustalili w lipcu. Dokument mówił, ile mają płacić rodzice, których dziecko spędza w placówce więcej niż ustawowo bezpłatne pięć godzin. Ale wojewoda uznał, że zasady zostały ustalone wbrew prawu i zaskarżył uchwałę do sądu.

– Wysokość opłat była uzależniona od zadeklarowanego przez rodziców czasu pobytu dziecka w przedszkolu, a nie od liczby godzin, które rzeczywiście tam spędziło – wyjaśnia Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewodzie nie spodobał się też system kar dla rodziców, którzy za późno odbierają swe pociechy. Jeśli dziecko zostawało w przedszkolu powyżej zadeklarowanej liczby godzin rodzice musieli dopłacić 10 zł kary za każdą godzinę. A po zamknięciu placówki opłata rosła do 50 zł za godzinę.

Taki projekt chełmskim radnym przygotowali urzędnicy prezydenta. – Chcieliśmy wyegzekwować od rodziców deklarację, ile czasu ich dziecko będzie spędzało w przedszkolu. Deklaracja nie jest podpisana raz na zawsze, można ją zmieniać – stwierdza Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta. Broni też systemu kar. – Nie stać nas, by płacić nauczycielom za nadgodziny, gdy rodzice nie odbierają dziecka, bo mieli spotkanie biznesowe.

Ale sąd podzielił argumenty wojewody i unieważnił całą uchwałę. W magistracie dowiedzieli się o tym od nas. – Nic nie wiem o takim wyroku – mówi Okoński.
Ratusz ma teraz poważny problem. – To orzeczenie oznacza, że ta uchwała nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku – informuje sędzia Marek Zalewski, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Inaczej mówiąc nawet zaskarżenie wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozwoli samorządowcom korzystać z zapisów uchylonej uchwały i sięgać po pieniądze od rodziców. Opłaty wrócą dopiero wtedy, gdy Rada Miasta przyjmie nowe stawki, zgodne z prawem.

Poza tym nowa uchwała wejdzie w życie dopiero po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Od uchwalenia stawek do ich publikacji może minąć miesiąc. A na razie nie wiadomo nawet, kiedy może dojść do głosowania w tej sprawie.

W całym zamieszaniu nie bez winy są też prawnicy wojewody. Po przyjęciu przez radnych uchwały mieli 30 dni na jej unieważnienie. Ale to, że cennik jest wadliwy zauważyli dopiero po upływie tego czasu. A wtedy jedyne, co im pozostało, to zaskarżenie uchwały do sądu.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chelmianin / 31 grudnia 2011 o 19:51
Kolejny popis niekompetencji urzędników UM Chełm pod kierownictwem wiceprezydenta Mościckiego - notabene byłego działacza PZPR, twórcy największych wpadek Urzędu w ostatnich latach, pomysłodawcy głupot związanych z funkcjonowaniem oświaty, nestora najgorszych dyrektorów szkół w historii Chełma! Wyciął ambitnych fachowców, a zastąpił ich niekompetentnymi i niezorganizowanymi, ale za to poddanymi sobie karierowiczami (np. SP3, ZSO8), a który dyrektor nie pada na kolana, nie ma co liczyć na pieniążki dla placówki!
Avatar
anton / 30 grudnia 2011 o 17:01
tak tez zrobcie
zwróccie sie o zwrot pieniedzy w Radzyniu Podlaskim burmistrz wyplacił juz za błedy w uchwale kilkaset tysiecy złotych
Avatar
rodzicsamwychowjacy / 30 grudnia 2011 o 14:33
[quote name='Edward' timestamp='1325251290' post='576685']
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
[/quote]
O taaaak.... Może samorzady mają jeszc ze zywić twoje dzieci? Może nawet dasz im "zrobić" te ktore masz w planie?
Twoje dzieci, twój wybór, twój kłopot. Bezczelnościa jest żądać od samorządów aby utrzymywały czyjeś dzieci.
Avatar
antyplatfus i antypisior / 30 grudnia 2011 o 14:29
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlaczego my biedni mamy żywić coraz bardziej rozpasane towarzystwo w wymienionych urzędach? Co jeszcze zrzucą na samorządy, które bronią się przed całkowitą rozpierdziółką ? Bieda w samorządachy bo rozpasanie w Centrali !!!!!
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlacze... rozwiń
Avatar
Edward / 30 grudnia 2011 o 14:21
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
Avatar
chelmianin / 31 grudnia 2011 o 19:51
Kolejny popis niekompetencji urzędników UM Chełm pod kierownictwem wiceprezydenta Mościckiego - notabene byłego działacza PZPR, twórcy największych wpadek Urzędu w ostatnich latach, pomysłodawcy głupot związanych z funkcjonowaniem oświaty, nestora najgorszych dyrektorów szkół w historii Chełma! Wyciął ambitnych fachowców, a zastąpił ich niekompetentnymi i niezorganizowanymi, ale za to poddanymi sobie karierowiczami (np. SP3, ZSO8), a który dyrektor nie pada na kolana, nie ma co liczyć na pieniążki dla placówki!
Avatar
anton / 30 grudnia 2011 o 17:01
tak tez zrobcie
zwróccie sie o zwrot pieniedzy w Radzyniu Podlaskim burmistrz wyplacił juz za błedy w uchwale kilkaset tysiecy złotych
Avatar
rodzicsamwychowjacy / 30 grudnia 2011 o 14:33
[quote name='Edward' timestamp='1325251290' post='576685']
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
[/quote]
O taaaak.... Może samorzady mają jeszc ze zywić twoje dzieci? Może nawet dasz im "zrobić" te ktore masz w planie?
Twoje dzieci, twój wybór, twój kłopot. Bezczelnościa jest żądać od samorządów aby utrzymywały czyjeś dzieci.
Avatar
antyplatfus i antypisior / 30 grudnia 2011 o 14:29
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlaczego my biedni mamy żywić coraz bardziej rozpasane towarzystwo w wymienionych urzędach? Co jeszcze zrzucą na samorządy, które bronią się przed całkowitą rozpierdziółką ? Bieda w samorządachy bo rozpasanie w Centrali !!!!!
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlacze... rozwiń
Avatar
Edward / 30 grudnia 2011 o 14:21
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Retoryka w muzyce baroku - koncert w Filharmonii Lubelskiej
27 kwietnia 2018, 19:00

Retoryka w muzyce baroku - koncert w Filharmonii Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert poświęcony muzyce barokowej.

Motor kontra Spartakus Daleszyce, ważny mecz Podlasia

Motor kontra Spartakus Daleszyce, ważny mecz Podlasia 1 0

Po wygranej w Jarosławiu piłkarze i kibice Motoru mocno odetchnęli. W środę trzeba jednak pójść za ciosem. Na Arenie Lublin pojawi się Spartakus Daleszyce, który nad strefą spadkową ma tylko „oczko” przewagi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19

Wypadek koło Orfeusza w Lublinie. Troje dzieci w szpitalu, duże korki na Czechowie [zdjęcia]
uwaga kierowcy
galeria

Wypadek koło Orfeusza w Lublinie. Troje dzieci w szpitalu, duże korki na Czechowie [zdjęcia] 3 2

Do wypadku doszło rano na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich z ul. Smorawińskiego, przy sklepie Orfeusz

Czy Krzysztof Żuk nadal będzie prezydentem Lublina? Dziś wyrok
galeria

Czy Krzysztof Żuk nadal będzie prezydentem Lublina? Dziś wyrok 0 12

Dziś ogłoszenie wyroku w sprawie usunięcia Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta Lublina. Zdaniem wojewody Przemysława Czarnka, Żuk złamał prawo

Już wiadomo, kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie?

Już wiadomo, kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie? 0 7

Będzie kawa, herbata, lody i ciastka – zapowiada stowarzyszenie, które wygrało konkurs na prowadzenie letniej kafejki na pl. Litewskim. Będą tu pracować osoby niepełnosprawne, kawiarnia przyjmie też na staż bezrobotnych. Lokal powinien być otwarty na początku maja, czynny będzie do końca października.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego