Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2011 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Wielka wpadka chełmskich samorządowców: Przedszkola za darmo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A
Do 11 miejskich przedszkoli uczęszcza w Chełmie 1605 dzieci. Na zdjęciu wychowankowie przedszkola nr
Do 11 miejskich przedszkoli uczęszcza w Chełmie 1605 dzieci. Na zdjęciu wychowankowie przedszkola nr

Wszystkie miejskie przedszkola w Chełmie będą całkowicie darmowe. Pobierania opłat zakazał władzom miasta Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz radni muszą uchwalić nowy, zgodny z prawem cennik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe stawki opłat za miejskie przedszkola radni ustalili w lipcu. Dokument mówił, ile mają płacić rodzice, których dziecko spędza w placówce więcej niż ustawowo bezpłatne pięć godzin. Ale wojewoda uznał, że zasady zostały ustalone wbrew prawu i zaskarżył uchwałę do sądu.

– Wysokość opłat była uzależniona od zadeklarowanego przez rodziców czasu pobytu dziecka w przedszkolu, a nie od liczby godzin, które rzeczywiście tam spędziło – wyjaśnia Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewodzie nie spodobał się też system kar dla rodziców, którzy za późno odbierają swe pociechy. Jeśli dziecko zostawało w przedszkolu powyżej zadeklarowanej liczby godzin rodzice musieli dopłacić 10 zł kary za każdą godzinę. A po zamknięciu placówki opłata rosła do 50 zł za godzinę.

Taki projekt chełmskim radnym przygotowali urzędnicy prezydenta. – Chcieliśmy wyegzekwować od rodziców deklarację, ile czasu ich dziecko będzie spędzało w przedszkolu. Deklaracja nie jest podpisana raz na zawsze, można ją zmieniać – stwierdza Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta. Broni też systemu kar. – Nie stać nas, by płacić nauczycielom za nadgodziny, gdy rodzice nie odbierają dziecka, bo mieli spotkanie biznesowe.

Ale sąd podzielił argumenty wojewody i unieważnił całą uchwałę. W magistracie dowiedzieli się o tym od nas. – Nic nie wiem o takim wyroku – mówi Okoński.
Ratusz ma teraz poważny problem. – To orzeczenie oznacza, że ta uchwała nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku – informuje sędzia Marek Zalewski, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Inaczej mówiąc nawet zaskarżenie wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozwoli samorządowcom korzystać z zapisów uchylonej uchwały i sięgać po pieniądze od rodziców. Opłaty wrócą dopiero wtedy, gdy Rada Miasta przyjmie nowe stawki, zgodne z prawem.

Poza tym nowa uchwała wejdzie w życie dopiero po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Od uchwalenia stawek do ich publikacji może minąć miesiąc. A na razie nie wiadomo nawet, kiedy może dojść do głosowania w tej sprawie.

W całym zamieszaniu nie bez winy są też prawnicy wojewody. Po przyjęciu przez radnych uchwały mieli 30 dni na jej unieważnienie. Ale to, że cennik jest wadliwy zauważyli dopiero po upływie tego czasu. A wtedy jedyne, co im pozostało, to zaskarżenie uchwały do sądu.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chelmianin / 31 grudnia 2011 o 19:51
Kolejny popis niekompetencji urzędników UM Chełm pod kierownictwem wiceprezydenta Mościckiego - notabene byłego działacza PZPR, twórcy największych wpadek Urzędu w ostatnich latach, pomysłodawcy głupot związanych z funkcjonowaniem oświaty, nestora najgorszych dyrektorów szkół w historii Chełma! Wyciął ambitnych fachowców, a zastąpił ich niekompetentnymi i niezorganizowanymi, ale za to poddanymi sobie karierowiczami (np. SP3, ZSO8), a który dyrektor nie pada na kolana, nie ma co liczyć na pieniążki dla placówki!
Avatar
anton / 30 grudnia 2011 o 17:01
tak tez zrobcie
zwróccie sie o zwrot pieniedzy w Radzyniu Podlaskim burmistrz wyplacił juz za błedy w uchwale kilkaset tysiecy złotych
Avatar
rodzicsamwychowjacy / 30 grudnia 2011 o 14:33
[quote name='Edward' timestamp='1325251290' post='576685']
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
[/quote]
O taaaak.... Może samorzady mają jeszc ze zywić twoje dzieci? Może nawet dasz im "zrobić" te ktore masz w planie?
Twoje dzieci, twój wybór, twój kłopot. Bezczelnościa jest żądać od samorządów aby utrzymywały czyjeś dzieci.
Avatar
antyplatfus i antypisior / 30 grudnia 2011 o 14:29
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlaczego my biedni mamy żywić coraz bardziej rozpasane towarzystwo w wymienionych urzędach? Co jeszcze zrzucą na samorządy, które bronią się przed całkowitą rozpierdziółką ? Bieda w samorządachy bo rozpasanie w Centrali !!!!!
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlacze... rozwiń
Avatar
Edward / 30 grudnia 2011 o 14:21
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
Avatar
chelmianin / 31 grudnia 2011 o 19:51
Kolejny popis niekompetencji urzędników UM Chełm pod kierownictwem wiceprezydenta Mościckiego - notabene byłego działacza PZPR, twórcy największych wpadek Urzędu w ostatnich latach, pomysłodawcy głupot związanych z funkcjonowaniem oświaty, nestora najgorszych dyrektorów szkół w historii Chełma! Wyciął ambitnych fachowców, a zastąpił ich niekompetentnymi i niezorganizowanymi, ale za to poddanymi sobie karierowiczami (np. SP3, ZSO8), a który dyrektor nie pada na kolana, nie ma co liczyć na pieniążki dla placówki!
Avatar
anton / 30 grudnia 2011 o 17:01
tak tez zrobcie
zwróccie sie o zwrot pieniedzy w Radzyniu Podlaskim burmistrz wyplacił juz za błedy w uchwale kilkaset tysiecy złotych
Avatar
rodzicsamwychowjacy / 30 grudnia 2011 o 14:33
[quote name='Edward' timestamp='1325251290' post='576685']
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
[/quote]
O taaaak.... Może samorzady mają jeszc ze zywić twoje dzieci? Może nawet dasz im "zrobić" te ktore masz w planie?
Twoje dzieci, twój wybór, twój kłopot. Bezczelnościa jest żądać od samorządów aby utrzymywały czyjeś dzieci.
Avatar
antyplatfus i antypisior / 30 grudnia 2011 o 14:29
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlaczego my biedni mamy żywić coraz bardziej rozpasane towarzystwo w wymienionych urzędach? Co jeszcze zrzucą na samorządy, które bronią się przed całkowitą rozpierdziółką ? Bieda w samorządachy bo rozpasanie w Centrali !!!!!
panowie w sztywnych kołnierzykach robią ustawy, tak by jak najwięcej zrzucić na samorządowców. A co tam. wypasione posły nie muszą się o nic martwić, oni dostana sxwoje do koryta, nawet jak z glodu umrze połowa [polakow. Tak to już ustawiona jest ta społeczno-katolicka solidarność. Jeśli ktoś myśli,że w ilości madrośc i siła to ja powiem,że odrwotnie. Nie jest potrzebne polakom stado 460 posłow i 100 seatorów. Dlaczegop platfporma oszukała wyborców? Dlaczego pIOs i inne sld i psl nie godzą się na zmniejszenie p osłow i senatorów? Dlacze... rozwiń
Avatar
Edward / 30 grudnia 2011 o 14:21
Teraz rodzice powinni gremialnie zwrócić się do samorządu o zwrot bezprawnie pobieranych opłat wraz z odsetkami. Za bezmyślność się płaci.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 4

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 31 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 24

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!