wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Wieża w Stołpiu będzie miała nowego gospodarza?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2010, 14:36

Jeśli zabytkową wieżę przejmie gmina Chełma to mozna się spodziewać kolejnych zmian. Obiekt w końcu zostanie zadaszony, a u podnóża wieży wyrośnie, zbliżone do wczesnośredniowiecznego oryginału, podgrodzie.

Obecnie właścicielem wieży jest Skarb Państwa, a dotychczasowym administratorem Starostwo Powiatowe w Chełmie. Jak na ironię przez lata władało nią więc ogniwo samorządu terytorialnego, które ma najmniej pieniędzy.

Starosta Kazimierz Stocki nie ukrywał, że nie stać go było na zagospodarowanie wieży. Przyznawał też, że nie miałby nic przeciwko temu, gdyby zabytek zechciał przejąć ktoś, kto miałby pieniądze i pomysł na jej utrzymanie. – Nie odżegnuję się jednak od pomocy na miarę moich możliwości – zaznaczał.

Nie było tajemnicą, że gmina Chełm od dawna ostrzyła sobie zęby na stojącą na jej terenie wieżę. W końcu wójt Wiesław Kociuba oficjalnie wystąpił do starosty o przekazanie zabytku gminie. O swoich zamiarach powiadomił także służby ochrony zabytków.

"Gmina Chełm jest w stanie podjąć działania zmierzające do szerokiego udostępnienia i uaktywnienia dydaktyczno-turystycznego tego zabytku i miejsca. Dostrzegam realne możliwości rekonstrukcji stołpijskiego zespołu wieżowego, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy źródlisk i stawu u podnóża nasypu w kierunku doliny rzeki Garki” – czytamy w piśmie wójta do starosty.

Starosta Stocki przychylił się do prośby. W tej sytuacji to, czy wieża przejdzie na własność gminy zależy już tylko od stanowiska wojewody lubelskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Starosta zwrócił się do mnie z wnioskiem o zgodę na dokonanie darowizny w postaci zabytkowej wieży wraz z działką na rzecz gminy Chełm – przyznaje Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Oczywiście zgodzę się, gdyż uważam, że gmina poradzi sobie z zabezpieczeniem, utrzymaniem i zagospodarowaniem wieży.

Znaczenie dla przyszłości wieży będzie miała wydana właśnie książka prof. Andrzeja Buko pt.: "Stołpie. Tajemnice kamiennej wieży”. Autor zebrał w nim wyniki 100-letnich badań tego tajemniczego obiektu oraz hipotezy na temat czasu jego powstania i funkcji.

– Nas najbardziej zainteresowała przedstawiona przez prof. Buko próba rekonstrukcji stołpijskiego zespołu wieżowego wraz z przylegającą do wieży drewnianą zabudową – mówi Paweł Ciechan z Urzędu Gminy Chełm. – Można by pokusić się o odtworzenie nakreślonej przez niego wizji.

Skąd wziać pieniądze

Gmina ma pomysły na pozyskanie pieniędzy z funduszów unijnych oraz za pośrednictwem Euroregionu Bug. Ostatnio otrzymała też ofertę współpracy z miejscowości Chust na zakarpackiej Ukrainie. Tamtejsi gospodarze mają na swoim terenie ruiny zamczyska i chcą je zrekonstruować. Uważają, że wspólnie z władzami gminy Chełm i podobnym partnerem z Białorusi mogliby wystąpić o unijne wsparcie swoich zamierzeń w ramach transgranicznego programu Polska-Białoruś-Ukraina. Chełmianie są za.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
k&k
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2010 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obecny wójt bardzo dużo zrobił, nie ma co narzekać.W Uhrze piękna szkoła, boiska, chodniki... W gminie petent jest załatwiany w sposób kompetentny i sympatycznie. Dajcie spokój, jest kryzys a w gminie cos sie robi.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2010 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja tam sie ciesze dobry pomysl super sprawa ze wkoncu ktos sie czyms zainteresowal nie narzekajcie cos slabo widzicie duzo sie dzieje w gminie wrocilem po 5 latach i coż zmiany totalne normalna droga boisko po dordze, świetlicę budują, internet dziala i prosze o ogromnym zaskoczeniu moi rodzicie zapisali sie na solary ja jestem miele zaskoczony az zal wyjezdzać nie ma jak Polska
Rozwiń
k&k
k&k (27 lutego 2010 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i na co to wójtowi było, jeszcze dobrze się nie zaczęło, a już krytykują ... chyba się boją, że się udo czy cóś??
Rozwiń
bysio
bysio (27 lutego 2010 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja dam szansę nowemu właścicielowi ... za rok wrócę do tematu i ocenię efekty, bo ani ja ani mój 76 letni dziadek nie pamiętamy żeby ktokolwiek i kiedykolwiek chciał coś przy tej wieży zrobić .
Rozwiń
muniek
muniek (27 lutego 2010 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
filozof napisał:
Taka nasza Polska cała .... jest chętny do roboty, chce szukać kasy, ma chęci i pomysły, znalazł takich co chcą pomóc ... a tu już go rozliczają, argumenty ni pies ni wydra, może dotychczasowy gospodarz nie dotykał tematu bo zamiast mu pomagać to by mu tą robotę życzliwie utrudniali ... skąd u ludzi taka deprecha i zawiść ... nałóg, choroba czy pasja ??? ot nasze przywary.

dobrymi checiami i piekło wybrukowali.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!