wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Od 1 sierpnia kupuje zboże od rolników spółka Triticar w Krupcu k. Krasnegostawu. Od Agencji Rynku Rolnego dostała kredyty, które pozwolą jej skupić, z zastosowaniem obowiązujących dopłat, 8 tys. ton pszenicy i 1000 ton żyta.

Za tonę pszenicy o wymaganych parametrach spółka płaci 510 zł. Dopłata (za magazynowanie zboża) w lipcu i w sierpniu wynosi 90 zł za tonę, we wrześniu 100 zł, a w październiku wzrasta do 110 zł. Za tonę pełnowartościowego ziarna żyta rolnik otrzyma 355 zł. Jeżeli sprzeda je w sierpniu dostanie dodatkowo 65 zł za tonę, we wrześniu 70 zł, a w październiku 75 zł za tonę. To ceny podyktowane przez agencję. Triticar skupuje też zboże na własne potrzeby, ale cena ziarna jest wówczas negocjowana.
- Na razie nie ma kolejek - mówi Jan Skóra, prezes Triticaru. - Pierwszego dnia skupiliśmy ok. 100 ton zboża, ilość ta codziennie wzrasta. Jesteśmy w stanie przyjąć od rolników ok. 800-900 ton ziarna dziennie.
Zdaniem J. Skóry jak i Kazimierza Jasiny, dyrektora WODR w Rejowcu jakość ziarna jest niższa niż zakładano. Wszystko z powodu wilgotności powietrza, która spowodowała porastanie zboża. W Triticarze rolnicy mają możliwość zbadania próbek swoich plonów, aby wcześniej dowiedzieć się, jaką cenę mogą uzyskać. Za tonę ziarna niższej jakości otrzymują 450 zł.
W tej chwili, poza Triticarem, na terenie byłego województwa chełmskiegio zboża skupuje również PPHU ''Sygocki'' w Stawie i Siedliszczu. Pozostałe punkty skupu zbóż nie otrzymały jeszcze gwarancji kredytowych od Agencji Rynku Rolnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!