czwartek, 25 maja 2017 r.

Chełm

Wilgotne ziarna

Dodano: 7 sierpnia 2001, 13:57
Autor: Bożena Czyż

Od 1 sierpnia kupuje zboże od rolników spółka Triticar w Krupcu k. Krasnegostawu. Od Agencji Rynku Rolnego dostała kredyty, które pozwolą jej skupić, z zastosowaniem obowiązujących dopłat, 8 tys. ton pszenicy i 1000 ton żyta.

Za tonę pszenicy o wymaganych parametrach spółka płaci 510 zł. Dopłata (za magazynowanie zboża) w lipcu i w sierpniu wynosi 90 zł za tonę, we wrześniu 100 zł, a w październiku wzrasta do 110 zł. Za tonę pełnowartościowego ziarna żyta rolnik otrzyma 355 zł. Jeżeli sprzeda je w sierpniu dostanie dodatkowo 65 zł za tonę, we wrześniu 70 zł, a w październiku 75 zł za tonę. To ceny podyktowane przez agencję. Triticar skupuje też zboże na własne potrzeby, ale cena ziarna jest wówczas negocjowana.
- Na razie nie ma kolejek - mówi Jan Skóra, prezes Triticaru. - Pierwszego dnia skupiliśmy ok. 100 ton zboża, ilość ta codziennie wzrasta. Jesteśmy w stanie przyjąć od rolników ok. 800-900 ton ziarna dziennie.
Zdaniem J. Skóry jak i Kazimierza Jasiny, dyrektora WODR w Rejowcu jakość ziarna jest niższa niż zakładano. Wszystko z powodu wilgotności powietrza, która spowodowała porastanie zboża. W Triticarze rolnicy mają możliwość zbadania próbek swoich plonów, aby wcześniej dowiedzieć się, jaką cenę mogą uzyskać. Za tonę ziarna niższej jakości otrzymują 450 zł.
W tej chwili, poza Triticarem, na terenie byłego województwa chełmskiegio zboża skupuje również PPHU ''Sygocki'' w Stawie i Siedliszczu. Pozostałe punkty skupu zbóż nie otrzymały jeszcze gwarancji kredytowych od Agencji Rynku Rolnego.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24