niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Władze Chełma ujawniają plany zmian w oświacie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2012, 23:12
Autor: (sad)

W raporcie nie ma mowy o przenoszeniu IV LO do I LO  (Archiwum)
W raporcie nie ma mowy o przenoszeniu IV LO do I LO (Archiwum)

Wiemy już, że wbrew obawom, żadna z chełmskich szkół nie zostanie w tym roku zlikwidowana. Nie znaczy to jednak, że przyszłość niektórych placówek nie jest zagrożona.

Miasto upubliczniło w końcu raport o stanie chełmskiej oświaty. W oczekiwaniu na niego pojawiały się kolejne domysły i doniesienia o tym, którym z placówek grozi likwidacja w związku z szukaniem oszczędności i potrzebą zmniejszenia wydatków na oświatę.

Te wydatki według wyliczeń miasta w tym roku mogą osiągnąć nawet ponad 54 procent budżetu.

Raport zawiera 121 stron. Jak zapewniają twórcy przy analizie nie brano pod uwagę tylko czynników finansowych.

- Dokonaliśmy zestawienia głównych czynników decydujących o stanie oświaty. Daje to obraz placówek, które należy pochwalić oraz takich, które muszą ostro wziąć się do pracy aby przetrwać – mówi Augustyn Okoński dyrektor Wydziału Oświaty – Z punktu widzenia społecznego największy problem stanowią słabe wyniki egzaminów i sprawdzianów w niektórych szkołach oraz bardzo niski nabór do klas pierwszych.

- Celem przygotowywanego raportu nie było szukanie szkół do likwidacji – dodaje prezydent Agata Fisz. - Niektóre doniesienia o zamykaniu placówek były wręcz absurdalne, wywołały niepotrzebną panikę. Rozważaliśmy różne warianty, ale z decyzją czekaliśmy na wyniki raportu. Teraz mogę potwierdzić, że na chwilę obecną nie ma potrzeby natychmiastowego zamknięcia jakiejkolwiek szkoły.

Są za to inne pomysły. Wśród nich wygaszenie dwóch szkół: SP nr 10 oraz Gimnazjum nr 3. Obie szkoły miałyby funkcjonować na niezmienionych zasadach jeszcze przez najbliższych kilka lat, aż do zakończenia nauki ostatniego rocznika.

Z kolei stopniowo zwalniane przez Gimnazjum nr 3 miejsce przejmowałaby znajdująca się tam podstawówka oraz planowane do przeniesienia Przedszkole Miejskie nr 9. W raporcie nie ma mowy o likwidacji czy przeniesieniu Szkoły Podstawowej nr 11, Gimnazjum Nr 2, przenoszeniu IV LO do I LO i zmianach w innych placówkach, o czym głośno było w ostatnich dniach.

Czy to oznacza, że po publikacji raportu nastroje się uspokoją? Niekoniecznie, bo już wiadomo, że społeczność szkół wyznaczonych do wygaszania zamierza protestować przeciwko decyzjom władz miasta.

Ostateczną decyzję o przeniesieniu Przedszkola Miejskiego nr 9 i wygaszaniu Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 3 podejmie Rada Miasta.

Wcześniej, w sprawie przygotowanych zmian i wniosków z raportu, władze miasta chcą spotkać się z nauczycielami i rodzicami. Spotkania obejmą zarówno placówki, których bezpośrednio dotknąć mają wprowadzane reformy jak i tych, które do niedawna obawiały się o swój los.

- Traktujemy to jako konsultacje, podczas których przedstawimy szczegółowo wnioski płynące z raportu i argumenty przemawiające na korzyść takich rozwiązań. Przecież oprócz wymiaru ekonomicznego, reforma ma przynieść pozytywne efekty dla uczniów. To jest naszym nadrzędnym celem – mówi Agata Fisz.

Jak poprawić sytuację

Raport sugeruje możliwość ograniczenia wydatków na oświatę o około 8 milionów złotych rocznie, rekomendując jednocześnie kilka rozwiązań, które mają poprawić sytuację w szkołach.

To m.in.:
- podniesienie poziomu kształcenia, do czego zachęcać ma zwiększenie dodatków motywacyjnych dla nauczycieli osiągających najlepsze wyniki nauczania

- potrzeba dalszej modernizacji szkół, tworzenia nowych profili w szkołach zawodowych odpowiadających na wyzwania rynku pracy i skorelowanych z kierunkami kształcenia na chełmskich uczelniach

- zwiększenie liczby godzin dydaktycznych nauczycielom, co skutkować powinno zmniejszeniem wydatków na wypłatę "uśrednienia”

- konieczność dążenia do zatrudniania w pełnym wymiarze pracy oraz bieżącego diagnozowania przyczyn zbyt wielu wniosków o długotrwały urlop dla poratowania zdrowia

- podejmowanie w przyszłości decyzji o wygaszaniu lub łączeniu szkół, w których wystąpi brak naboru lub nabór poniżej "standardów”.



  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Anna
jasiek
Julia
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anna
Anna (19 stycznia 2012 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygasza się te szkoły , na które miasto wydaje jak najmniej pieniędzy a oszczędza się te, które kosztują fortunę. Mówię tu o gim. nr 3 i zso nr 7. Osiedle Rejowiecka jest zszokowana decyzją władz miasta o wygaszaniu gimnazjum, szkoły jedynej w tej części miasta. Mam nadzieję, że głowy miasta pójdą po rozum do głowy i wycofają się z absurdalnej decyzji.
Rozwiń
jasiek
jasiek (16 stycznia 2012 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli tak bardzo trzeba oszczędzać to niech mi ktoś wytłumaczy po jaką cholerę całą noc świecą latarnie nad boiskiem przy szóstce? Jasno prawie jak w dzień a przecież w nocy nikt tam nie gra.
Rozwiń
Julia
Julia (16 stycznia 2012 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam jestem mieszkanką Chełma to wstyd dla władz miasta by pisać do ludzi motając jak się da.Od pażdziernika zwodzi się tych wszystkich nauczycieli ich rodziców no i dzieci może zniknie ta a może tamta szkoła to brak wiedzy i umiejętności działania, zamykanie, wygaszanie, przenoszenie...to wszystko było przedmiotem sporów i będzie dalej bo nie ma planu jak ratować oświatę tylko działa się po omacku aby przetrwać nizadowolenie i miec ciszę... wstyd !Śledze te sprawy w gazetach a szkoły naprawde które powinny zniknąc zostają to niebywałe , ale ludzie wiedzą jaka jest prawda i wkońcu zaczną sie domagać p[rawd oczywistych!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!