piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Władze gminy Chełm myślą o hot-spotach, by mieszkańcy mieli dostęp do sieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2010, 19:07

Ambicją gospodarzy gminy Chełm jest zapewnienie niemal wszystkim mieszkańcom darmowego dostępu do Internetu. Za sprawą kolejnych inwestycji jest to już tylko kwestią czasu.

Sposobem na darmowy Internet są hot spoty, składające się na bezprzewodowy system dostępu do Internetu. Takie przekaźniki zostały już zainstalowane w Okszowie, Pokrówce, Srebrzyszczu, Strupinie, Stawie i w Żółtańcach. Dwa kolejne, w Zarzeczu i Horodyszczu właśnie do nich dołączyły.

– Na tym nie koniec – zapewnia Paweł Ciechan, sekretarz gminy Chełm. – Następne hot spoty zostaną zainstalowane na budynkach remontowanych świetlic wiejskich w Rożdżałowie i Janowie oraz na budynku nowej świetlicy w Strupinie Małym.

Ponadto, duża antena hot spota będzie ulokowana na budynku remontowanego za unijne pieniądze Zespołu Szkół w Stołpiu oraz na dachu siedziby Agencji-Gospodarstwa Gruntów Marginalnych i Mieszkaniowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w Pokrówce.

Wiesław Kociuba, wójt gminy, trzyma się przyjętej przez radnych „Strategii informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Gminie Chełm do roku 2015”.

– Hot spoty są rozwiązaniem doraźnym – mówi wójt. – Złożą się natomiast na znakomitą bazę do stworzenia sieci Internetu szerokopasmowego.

Dostęp do hot spota możliwy jest z komputerów posiadających kartę sieci bezprzewodowej WiFi standardu 802.11. Kartę taką posiada większość laptopów i palmtopów oraz niektóre komputery stacjonarne. W przypadku braku takiej karty można się w nią zaopatrzyć. Może to być karta PCI – komputery stacjonarne, PCMCI – laptopy lub karta na łączu USB.

Warunkiem połączenia z hot spotem jest optyczna widoczność komputera (karty WiFi) z anteną hot spota. Sposobem poprawienia jakości sygnału może być użycie do karty WiFi anteny do sieci bezprzewodowych WiFi korzystającej z fal o częstotliwości 2,4 GHz. Takie karty są dostępne w sklepach komputerowych lub internetowych.

Co na to mieszkańcy?

– Sama idea jest dobra – mówi Paweł Klasura, sołtys wsi Żółtańce. – Pozostaje jeszcze dopracować stronę techniczną systemu. Warto też zająć się w gminie promocją darmowego dostępu do Internetu, gdyż odnoszę wrażenie, że wielu mieszkańców jeszcze o tym nie wie.

Gmina kupuje urządzenia coraz bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Za ostatnie dwa hot spoty zaplaciła po 4 tys. zł. W tej cenie mieści się też zainstalowanie i skonfigurowanie tych urządzeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!