wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Własne za grosze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2007, 19:54

Sześć złotych. To najmniejsza znana dotąd suma, za jaką można w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przekształcić mieszkanie

z lokatorskiego w odrębną własność.

Taką możliwość dają przepisy znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które wejdą w życie dopiero za pół miesiąca. Jednak dwustu lokatorów wolało nie czekać i już złożyło swoje wnioski w spółdzielni.
W ChSM pierwsi zainteresowani przekształceniem swoich mieszkań na własność zgłaszali się już w ubiegłym roku, kiedy nie było nawet wiadomo czy taka możliwość będzie. Jednak prawdziwy ruch trwa od dwóch miesięcy. Nie ma dnia, żeby do spółdzielni nie trafił choć jeden wniosek o takie przekształcenie. - Mamy ich już około 200 - mówi Ewa Jaszczuk, wiceprezes ChSM. - Oczywiście, jeszcze żaden nie został ostatecznie rozpatrzony. Czekamy do chwili, gdy zaczną obowiązywać przepisy, tzn. do pierwszego sierpnia.
Wniosków będzie przebywać z każdym dniem. Tylko w ChSM, największej spółdzielni w mieście, jest jeszcze około 2,7 tys. mieszkań lokatorskich. Szacuje się, że prawie 90 proc. zajmujących je lokatorów będzie chciało stać się właścicielami swoich czterech kątów. Dlaczego nie wszyscy?- Aby skorzystać z możliwości, jakie dają nowe przepisy, lokator musi spełnić kilka warunków - tłumaczy Jaszczuk. - Najważniejsze, aby nie miał żadnych zaległości finansowych. Musi m.in. spłacić nominalną kwotę umorzenia kredytu oraz mieć uregulowaną kwestię opłat eksploatacyjnych.
I właśnie ten ostatni warunek może nastręczyć niektórym najwięcej kłopotów. Bo jeśli ktoś ma długi sięgające kilkunastu lat, to teraz trudno mu będzie się zmobilizować i spłacić należność. Choć, jak przyznaje wiceprezes, zdarzają się i tacy.
W praktyce nowe przepisy pozwalają stać się właścicielem mieszkania już za kilkadziesiąt a nawet kilka złotych, to co samych zainteresowanych cieszy, napełnia goryczą tych, którzy zdążyli już dawno mieszkania lokatorskie wykupić. I to wcale nie za kilka złotych.
Pani Halina z Chełma wykupiła razem z mężem swoje mieszkanie w 1989 roku. Zrobili to po ośmiu latach zajmowania mieszkania lokatorskiego. - Zapłaciliśmy dokładnie 746 tysięcy 700 zł. Oczywiście
to wtedy były inne pieniądze, ale suma spora. Wiadomo,
że wolałabym stać się właścicielem mieszkania za parę złotych. Szkoda, że nikt o takiej możliwości wcześniej nie pomyślał.
Część lokatorów, z tych którzy już złożyli wnioski o przekształcenie, być może już pod koniec sierpnia będzie mieszkać "na własnym”. Co prawda spółdzielnie mają trzy miesiące na załatwienie formalności, ale jak zapewniają w ChSM, spółdzielnia przygotowała się bardzo dobrze, aby wnioski rozpatrywać tak szybko, jak to będzie możliwe. Lokatorom warto przypomnieć, że to oni, a nie spółdzielnia, pokrywają koszty notarialne i związane z wpisem do księgi wieczystej. Zamkną się one w 500 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!