sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Włodawska biblioteka najlepsza w woj. lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2013, 12:14
Autor: Ewelina Burda

Biblioteka we Włodawie zajęła 18. miejsce w kraju i 1. w województwie lubelskim (MBP Włodawa)
Biblioteka we Włodawie zajęła 18. miejsce w kraju i 1. w województwie lubelskim (MBP Włodawa)

Biblioteka Publiczna we Włodawie otrzymała tytuł "Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim”

– W bibliotece dzieje się sto razy więcej niż we Włodawskim Domu Kultury – mówi Marcin Kalinowski, nauczyciel w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. – Działają bardzo prężnie, nie tylko na polu typowo bibliotecznym. Organizują też wystawy i promują młodych artystów.

W 14-tysięcznej Włodawie z biblioteki korzysta ponad 4 tys. osób. – Nie jesteśmy zwykłą biblioteką. Bliżej nam do regionalnego centrum kultury – mówi Jacek Żurawski, dyrektor placówki.

Do Rankingu Instytutu Książki i dziennika Rzeczpospolita włodawska książnica trafiła po raz drugi. – W ubiegłym roku zajęliśmy 19. miejsce w kraju i drugie w województwie – wspomina Żurowski. – W tym roku dzięki środkom zmodernizowaliśmy nasz obiekt, udoskonaliliśmy wyposażanie. Nieustannie też wymieniamy księgozbiór – wylicza dyrektor.

– Zaglądają do nas wszystkie grupy wiekowe, od przedszkolaków do seniorów – mówi Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego. – Prowadzimy kursy komputerowe dla emerytów, lekcje języka angielskiego dla najmłodszych, dyskusyjne kluby książki dla młodzieży – wylicza.

Placówka stara się iść z duchem czasu. Można również pooglądać filmy, posłuchać muzyki, skorzystać z Internetu czy pograć na konsoli. – Ciągle się coś dzieje – podkreśla Żurawski. – Naszym czytelnikom oferujemy także bezpłatne multimedialne kursy – precyzuje dyrektor.

W najlepszej bibliotece w województwie lubelskim pracuje 13 osób. W tygodniu jest czynna w godz. 9.30-17, w soboty do godz. 13.
Kolejne miejsca w województwie zajęły placówki z Nałęczowa i Modliborzyc. A najlepsze biblioteki w kraju mają Wągrowiec (Wielkopolskie), Świątki (Warmińsko-Mazurskie) i Czechowice-Dziedzice (Śląskie).

Organizatorzy rankingu rozesłali 2300 ankiet, otrzymali 760 odpowiedzi. Placówki oceniano biorąc pod uwagę m.in.: wielkość księgozbioru, godziny pracy, dostępność dla osób niepełnosprawnych, udostępnianie księgozbioru online, stronę internetową oraz wysokość dotacji z samorządu. AM
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!