sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Wojsławice: Sześćdziesiąt kamieni, by upamiętnić Żydów


Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, od kilkunastu lat dokumentuje i dąży do upamiętnienia wojsławickich Żydów wymordowanych przez Niemców. Wspólnie z władzami gminy chce sprawić, aby w miejscu, gdzie zostali pogrzebani, stanął pomnik.

– Udało mi się zebrać osiem relacji od świadków masakry, w tym mojej matki – mówi Lackowski. – Troje z nich jeszcze żyje. Wszyscy wskazywali to samo miejsce, w którym pochowano pomordowanych Żydów. To 60 osób, w tym 20 dzieci w wieku do 14 lat.

Panu Marianowi z czasem udało się doprowadzić do tego, że właściciel działki z mogiłą formalnie przekazał ją na rzecz gminy. Miejsce to zostało przebadane georadarem, dzięki czemu nie ma już najmniejszych wątpliwości co do lokalizacji zbiorowego grobu.

– Teraz nawozimy na to miejsce ziemię – mówi Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. – Samo Stowarzyszenie dysponuje już projektem upamiętnienia. Ma to być pomnik z 60 głazami. 20 mniejszych ma nawiązywać do pochowanych tam dzieci.

Lackowski współpracuje z Warszawską Gminą Wyznaniową. Spodziewa się kolejnej wizyty przedstawicieli Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Poza Wojsławicami chcą oni w celach dokumentacyjnych odwiedzić także dawne cmentarze żydowskie w miejscowościach Dubienka, Świerże (gm. Dorohusk) i Uchanie.

– W Uchaniach przedstawiciele Komisji już raz byli – mówi Lackowski. –Nawiązaliśmy wówczas kontakt z ponad 90-letnim mieszkańcem, który wskazał nam miejsce zgładzenia 44 Żydów. Już po wojnie oznaczył je kamieniem. Jak się okazało, ten kamień nadal tam tkwi.

Intencją Mariana Lackowskiego jest, aby odsłonięcie planowanego w Wojsławicach pomnika zostało połączone z uroczystością pogrzebową. Z góry założył, że – jak przystało na tradycyjny ośrodek trzech kultur, jakim jest jego rodzinna miejscowość – poza rabinem weźmie w niej udział także katolicki i prawosławny ksiądz. W Wojsławicach poza zabytkowym kościołem zachowała się także pieczołowicie odnawiana cerkiew oraz zajmowana przez bibliotekę synagoga.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!