sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Wójt zostaje, referendum nieważne. Mieszkańcy nie poszli do urn


Roman Kandziora, wójt gminy Kamień, zachowuje swoje stanowisko. Z powodu zbyt niskiej frekwencji niedzielne referendum w sprawie jego odwołania jest nieważne. – Referendum kosztowało gminę 12 tys. zł. Można było lepiej wydać te pieniądze – komentuje wójt

(fot. ugkamien.bip.lubelskie.pl)

Na ponad 3,3 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania swoje głosy do urny wrzuciło zaledwie 410 osób, przy czym głosów ważnych było 399. Ostatecznie za odwołaniem Kandziory opowiedziało się 318 mieszkańców. Aby referendum było skuteczne powinno był ich trzy razy więcej – co najmniej 1113.
Do referendum doprowadziła grupa obrońców dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieniu, któremu wójt nie przedłużył umowy o pracę na kolejne dwa lata.

– Mogłem, ale tego nie zrobiłem – mówi wójt. – Dlaczego? Straciłem do dyrektora zaufanie. Dlatego zdecydowałem się ogłosić konkurs na to stanowisko. Już wtedy grożono mi, ze jeśli to zrobię, to druga strona doprowadzi do referendum w sprawie mojego odwołania.

Kandziora podkreśla, że przed referendum nie zorganizował ani jednego spotkania z mieszkańcami, nie wywiesił banerów, ani nie drukował ulotek. Nie komentował też sprawy w mediach.

– Teraz też za mój komentarz niech wystarczy to, że liczba głosów za moim odwołaniem okazała się mniejsza od liczby podpisów złożonych pod wnioskiem w tej sprawie – dodaje Kandziora. – Na referendum przeznaczyliśmy 12 tys. zł. Te pieniądze można było wydać lepiej.

Jeszcze przed referendum dyrektor szkoły zaskarżył zarządzenie wójta w sprawie konkursu na dyrektora szkoły u wojewody. Ten jednak nie dopatrzył się nieprawidłowości i decyzję Kandziory podtrzymał.

– Wójtem gminy Kamień jestem od marca 2001 r. – mówi Kandziora. – Czterokrotnie wygrywałem wybory w pierwszej turze. Nigdy nie toczyło się wobec mnie żadne postępowanie dyscyplinarne związane z pełnieniem przeze mnie tej funkcji.

– Poprzez referendum chcieliśmy pokazać wójtowi czerwoną kartkę – tłumaczy Dariusz Daniel, pełnomocnik grupy inicjującej referendum. – Uważamy, że zasiedział się na swoim stanowisku. W opublikowanym w sieci filmie „7 grzechów wójta Kandziory” zarzuciliśmy mu przegrane w sądach i Państwowej Inspekcji Pracy sprawy, które skutkują wypłatą odszkodowań. A także niegospodarność w zarządzaniu mieniem gminy. Nie możemy mu też darować podniesienia opłat za wywóz śmieci o 40 proc.

Gmina Kamień z 14 sołectwami i trzema przysiółkami w powiecie chełmskim może się pochwalić jednym z najniższych zadłużeń przeliczanych na głowę mieszkańca. Wskaźnik ten nie przekracza 600 zł.

Jednocześnie stać ją na kolejne inwestycję. Wczoraj wójt Kandziora otrzymał potwierdzenie pozytywnej oceny wniosku zgłoszonego w ramach Lokalnej Grupy Działania. Na budowę świetlicy w Haliczanach gmina dostanie ponad 150 tys. zł dofinansowania.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2017 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wójt jest pewny siebie. 12 tys to mniej niż miesięczna pensja wójta czy to dużo? Musimy sobie powiedzieć że samorządy w kraju są chorym pomysłem. Wójt decyduje o szkole ? To przecież jest nienormalne. Gminy są tak zabetonowane że niemożna oderwać tych włodarzy w żaden sposób od koryta.
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2017 o 06:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina Wińsko wok dolnośląskie jpo nieudanym referendum obniżono pensje Wójt...
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2017 o 06:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie w gminie był jasny przekaz. Kto weźmie udział w referendum ten będzie na cenzurowanym..tak rządzą w całej Polsce lokalni kacykowie..
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wykasuj TVN24 z listy kanałów, a dowiesz się, że wzrasta wolna kwota od podatku i został przywrócony niższy wiek emerytalny. No, ale starość nie radość i Alzheimer też się rozwija.
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2017 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo chu... 500+ się nie należy. Dlatego głosowałem za PiSem, by dziecko nie było karą. Co prawda te 500zł w pełni nie zrekompensuje poniesionych kosztów i czasu na wychowanie. Ale lepsze to jak PeOwskie zwijanie narodu i wypędzanie do roboty zagranicę. A co do referendum, to każdy wynik powinien być uznawany i wówczas frekwencja wyborcza, by wzrosła. Leżenie dupą do gory to też wybór. Inni podejmują trud wychowania. PiS obiecał 500+ i spełnił ją. A Płatni Oszuści, co spełnili...?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!