poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Na podjęcie decyzji dotyczącej dalszej edukacji gimnazjalistom kończącym szkołę pozostało niewiele czasu. Wielu z nich już dokonało wyboru, inni jeszcze się zastanawiają.

Większość 16-latków podania składa do kilku szkół jednocześnie. W zależności od wyników egzaminów sprawdzających i końcowych ocen na świadectwie oraz limitu punktów określonych przez szkołę średnią dowiedzą się, czy znajdą się w gronie uczniów preferowanej przez siebie szkoły.
– Do I LO podania złożyło już ponad 200 osób. Ale liczba wydanych kwestionariuszy przekroczyła 1000. – Zaplanowaliśmy utworzenie dziesięciu klas – mówi Antoni Skubiszewski, dyrektor szkoły.
Młodzież planująca naukę w I LO ma do wyboru klasy o profilu matematyczno-fizycznym, matematyczno-językowym, biologiczno-chemicznym czy matematyczno-ekonomicznym. Będą też klasy humanistyczne.
Dziewięć klas zostanie utworzonych w II LO. Miejsce w nich znajdzie 270 uczniów. Dotychczas dostarczono około 500 podań, a następne wciąż wpływają. Każdego dnia około 50. – Jeżeli będzie potrzeba będziemy rozmawiać z Urzędem Miasta, by pozwolono nam zwiększyć liczbę klas. W tym liceum nowością będzie klasa o profilu humanistycznym z rozszerzoną historią i wiedzą o kulturze oraz łaciną jako drugim obowiązkowym językiem.
IV LO przygotowało siedem klas dla ponad 200 uczniów. Renata Wiejak, referent, mówi, że z każdym dniem liczba osób, które składają podania, rośnie. – Z rozmów z nimi wynika, że większość zapisuje się również do I i II LO – mówi.
150 miejsc czeka na tych, którzy chcą się uczyć w Zespole Szkół Budowlanych. Trzy klasy będą utworzone w technikum i dwie w Zasadniczej Szkole Budowlanej. – Przy czym lista zawodów, które można zdobyć, jest większa niż wynika to z liczby klas – zachęca Jan Siłuch, dyrektor ZSB.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 5 kwestionariusze pobrało ponad 1000 gimnazjalistów. Szkoła przygotowała dla nich dwie klasy w liceum profilowanym, jedną w zawodówce oraz trzy w technikum. W sumie około 200 miejsc. – Większość wybiera naukę w liceum albo technikum – twierdzi Ewa Gągała, dyrektor szkoły. Tu można zdobyć np. tytuł technika mechatronika, mechanika lotniczego czy teleinformatyka. W zawodówce operatora obrabiarek skrawających, blacharza samochodowego czy ślusarza. Zawodówka cieszy się mniejszym zainteresowaniem, choć po jej ukończeniu uczeń otrzymuje certyfikat pozwalający na pracę w krajach unii.
Popularnością cieszą się też kierunki w Zespole Szkół Technicznych. Tu będzie 10 klas po 30 osób w każdej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!