poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Wyboista droga do Europy. Chełm bierze się za główną trasę

Dodano: 15 grudnia 2015, 11:42

Tak wygląda fragment europejskiego szlaku w obrębie ul. Rampa Brzeska (fot. Jacek Barczyński)
Tak wygląda fragment europejskiego szlaku w obrębie ul. Rampa Brzeska (fot. Jacek Barczyński)

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło nabór wniosków na przebudowę dróg krajowych w miastach na prawach powiatu. Chełmski magistrat czekał na tę ofertę od dwóch lat.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W rachubę wchodzi gruntowna modernizacja głównej trasy przelotowej przez miasto od ronda Romana Dmowskiego do komunikacyjnego węzła Srebrzyszcze. Na ten odcinek składają się od strony Lublina w kierunku Dorohuska ulice Rejowiecka, Aleja Przyjaźni, Rampa Brzeska oraz ulica Wschodnia.

– Na naszą korzyść przemawia to, że miejski odcinek krajowej „dwunastki” zalicza się do trasy europejskiej, biegnącej przez Paryż, Berlin, Warszawę do Kijowa – mówi Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma.

Wniosek aplikacyjny na przebudowę „przejazdówki” miasto musi złożyć do 29 kwietnia przyszłego roku. Wcześniej musi dorobić się wymaganego ustawą o drogach publicznych audytu bezpieczeństwa oraz przeprowadzić skomplikowane postępowanie środowiskowe. Raport o oddziaływaniu tej inwestycji na środowisko będzie podstawą do otrzymania od organu ochrony środowiska decyzji środowiskowej.

– Sporządzenie audytu bezpieczeństwa drogą przetargu powierzyliśmy już wyspecjalizowanej firmie z Poznania – dodaje Józef Górny. – Taką też drogą wyłonimy partnera, który opracuje ostateczny wniosek aplikacyjny. Samą inwestycję zamierzamy przeprowadzić w formule zaprojektuj i wybuduj. Wartość samych prac budowlanych szacujemy w granicach od 130 do 160 mln zł. Na prace przygotowawcze zarezerwowaliśmy w budżecie pół miliona złotych.

Wyniki formalnych ocen wniosków złożonych do 29 kwietnia będą znane w czerwcu przyszłego roku. Podpisanie wniosków grantowych planowane jest w październiku. Władze miasta chcą wierzyć, że Chełm znajdzie się w ścisłym gronie beneficjentów.

Samo miasto bez znaczącego wsparcia z zewnątrz nie poradzi sobie z remontem całego miejskiego odcinka „dwunastki”. Intensywny ruch od strony i w kierunku drogowego przejścia granicznego w Dorohusku sprawia, że trasa ta za sprawą dziur i kolein staje się już wręcz niebezpieczna. Ponadto w sposób niezawiniony przez samorząd, wystawia Chełmowi, pierwszemu miastu na szlaku od granicy w głąb kraju, jak najgorsze świadectwo.

Czytaj więcej o: Chełm drogi Józef Górny
Gość
wiesiołyj turist
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nic z tego... Miasta nie stać nawet na wkład własny. Taką mamy Bizneswoooman, że już w tej chwili poza stałymi wydatkami zostaje tylko 5% budżetu do zagospodarowania(czyli ok 13mln). I to pod warunkiem że ściągalność podatków będzie 100% co się nigdy nie zdarzyło
Rozwiń
wiesiołyj turist
wiesiołyj turist (15 grudnia 2015 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo Pani Prezydent Agatko trzeba naprawiać drogę w kierunku wschodnim,jego wysokość prezes zadziera z Niemcami zacznijmy dobrze zyć ze wschodem  chyba,że wysoko ogrodzi Polskę to się nie uda.

Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może też władze miasta zainteresują się ulicą Bogdanowicza bo bardziej dziurawej ulicy w Chełmie nie ma i jak na razie nikt tego nie widzi a nawet nie chce o tym słyszeć. Władze Chełma jak zwykle porywają się na wielkie inwestycje a nie potrafią same wybudować 200 metrów ulicy.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No na wkład własny będą potrzebować 20-25 milionow więc bez kredytu raczej nie da rady.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lubelska jest świeżo po modernizacji i otwiera szlak sródmiejski aż do samego magistratu


Lubelska jest świeżo po modernizacji i otwiera szlak sródmiejski aż do samego magistratu

no popatrz to wszystko przez tą GALERIE CHWASTOW nie zauwazyłem

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!