sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Wybory w Chełmie. Agata Fisz kontra Grzegorz Raniewicz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2014, 10:14

W II turze wyborów na prezydenta Chełma spotkają się Agata Fisz i Grzegorz Raniewicz.

Rozmowa z Agatą Fisz, starającą się o reelekcję prezydent Chełma

• Co z perspektywy ostatnich czterech lat zrobiłaby pani lepiej?
- Niedosyt w liczbie realizowanych inwestycji jest zawsze, chciałoby się więcej. Ale jeśli spojrzymy na to z perspektywy kilkunastu lat, to postęp jest już wyraźnie dostrzegalny. W Chełmie pozyskiwaliśmy środki z różnych źródeł. Biblioteka, bul-war, Chełmski Dom Kultury, to tylko część projektów zrealizowanych z udziałem funduszy unijnych w ramach RPO. Niektóre miasta pozyskiwały więcej środków na kosztowniejsze inwestycje. Na ile jednak te były potrzebne samym mieszkańcom?

• Wielu chełmian już wyjechało z miasta za pracą, bądź zrobi to, jeśli miejski rynek pracy się nie zmieni. Jak ich zatrzymać?
- Niestety są to tendencje ogólnopolskie. Ale oczywiście powinniśmy się starać ułatwiać mieszkańcom znalezienie pracy w swoim mieście. Dlatego utworzyliśmy strefę ekonomiczną i mamy liczne sygnały od firm zainteresowanych ulokowaniem w niej swoich inwestycji. Przygotowujemy się też do rewolucyjnych wręcz przedsięwzięć związanych z ożywieniem gospodarczym Chełma. Kontynuacja tych działań może przełożyć się na co najmniej 1000 nowych miejsc pracy.

• Filarami chełmskiej gospodarki są miejskie spółki. Czy ich sprywatyzowanie nie wyszło by miastu na dobre?
- Zdecydowanie nie. Prywatne spółki miałyby jeden cel - zarabiać więcej i więcej, co ostatecznie odczuliby mieszkańcy. Nie wspominam już o masowych zwolnieniach pracowników i możliwym zlecaniu pewnych usług firmom z poza Chełma. Oznaczałoby to wyprowadzenie z miasta kolejnych miejsc pracy, a na to na pewno nie będzie mojej zgody.

• Będzie w mieście aquapark?
- W najbliższych dniach powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, w Chełmie powstanie pierwszy w województwie park wodny.

Rozmowa z posłem RP Grzegorzem Raniewiczem, kandydatem PO na prezydenta Chełma

• Co w ciągu ostatnich czterech lat zrobiłby pan lepiej od prezydent Agaty Fisz?
- Postawiłbym większy nacisk na pozyskiwanie środków unijnych. Miasto wśród innych ośrodków Lubelszczyzny, licząc na jednego mieszkańca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało ich najmniej. Kolejnym moim priorytetem byłoby pozyskiwanie miejsc pracy. Mieszkańcom potrzeba chleba, a nie igrzysk. Skupił bym się także na poprawie jakości edukacji. Pod tym względem w porównaniu z Zamościem, czy Białą Podlaską wypadamy bardzo słabo.

• Głód miejsc pracy to bolączka wszystkich samorządów. Ma pan na to swój pomysł?
- Należy dozbrajać teren naszej podstrefy ekonomicznej. Jednocześnie stawiałbym na jakość gospodarczej promocji. Jako przedsiębiorca zdaję sobie sprawę, że inwestorów trzeba pozyskiwać atrakcyjnymi ofertami. Tą zasadą kierowali się gospodarze Lublina i przyniosło im to znakomite rezultaty. Uważam, że powinniśmy pójść za ich przykładem, tym bardziej, że jak zapewnił mnie prezydent Lublina Krzysztof Żuk gotowi są podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Mało tego, lubelscy samorządowy w ramach wspólnych przedsięwzięć oferują nam współpracę w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

• Słyszy się opinie, że miejskie spółki przejadają miejskie pieniądze, których później brakuje na udziały własne w unijnych projektach…
- Te spółki są ważnym elementem chełmskiej gospodarki. Natomiast należy poprawić w nich jakość zarządzania. Te spółki nie mogą być też przechowalniami dla osób, bez których mogą się obejść.

• Chełmian podzieliła sztandarowa idea dotychczasowej ekipy, jaką jest budowa aquaparku. Widziałby pan ten obiekt w chełmskim krajobrazie?
- Należy drobiazgowo przeanalizować związany z tą inwestycją biznesplan. Ja w swoim programie skupiłem się na budowie 25-metrowych basenów przy II LO i SP nr 7. W Ministerstwie Sportu są na to pieniądze. Na aquaparki nie.
  Edytuj ten wpis
Gość
radna Viola
wyborca
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 grudnia 2014 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.

Ilekroć przejeżdżam gładką jak stół Rejowiecką, Rampą Brzeską czy wiaduktem na Alei Przyjaźni przychodzi mi do głowy dziwna myśl "baby do garów" :lol:  Czy Wy też tak macie?

Rozwiń
radna Viola
radna Viola (3 grudnia 2014 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.

Tak,tak,komuno wróćććććććććć !!!  tęskno ci ?

Rozwiń
wyborca
wyborca (3 grudnia 2014 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2014 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:D a kiedy sprzatanko bo dośc juz tych gęb na słupach i banerach. :D  :D  :D  :D  :D 

Rozwiń
bw
bw (28 listopada 2014 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W odpowiedzi na podstawione pytania:

1. Nie zrobiłem nic

2. Nie zrobiłem nic

3. Nie zrobiłem nic

Swoja aktywność mam zamiar skoncentrować teraz na mieście Chełm.

Problem polega na tym, że nic już więcej nie zrobicie i wiecie o tym. Będziecie po prostu trwać i czekać na lepsze czasy - taka pragmatyka rządzących. Szansą dla miasta mogło być koalicyjne PSL. Ale nie było. 8 lat wystarczy. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!