środa, 20 września 2017 r.

Chełm

Wybory w Chełmie. Agata Fisz kontra Grzegorz Raniewicz

Dodano: 28 listopada 2014, 10:14

W II turze wyborów na prezydenta Chełma spotkają się Agata Fisz i Grzegorz Raniewicz.

Rozmowa z Agatą Fisz, starającą się o reelekcję prezydent Chełma

• Co z perspektywy ostatnich czterech lat zrobiłaby pani lepiej?
- Niedosyt w liczbie realizowanych inwestycji jest zawsze, chciałoby się więcej. Ale jeśli spojrzymy na to z perspektywy kilkunastu lat, to postęp jest już wyraźnie dostrzegalny. W Chełmie pozyskiwaliśmy środki z różnych źródeł. Biblioteka, bul-war, Chełmski Dom Kultury, to tylko część projektów zrealizowanych z udziałem funduszy unijnych w ramach RPO. Niektóre miasta pozyskiwały więcej środków na kosztowniejsze inwestycje. Na ile jednak te były potrzebne samym mieszkańcom?

• Wielu chełmian już wyjechało z miasta za pracą, bądź zrobi to, jeśli miejski rynek pracy się nie zmieni. Jak ich zatrzymać?
- Niestety są to tendencje ogólnopolskie. Ale oczywiście powinniśmy się starać ułatwiać mieszkańcom znalezienie pracy w swoim mieście. Dlatego utworzyliśmy strefę ekonomiczną i mamy liczne sygnały od firm zainteresowanych ulokowaniem w niej swoich inwestycji. Przygotowujemy się też do rewolucyjnych wręcz przedsięwzięć związanych z ożywieniem gospodarczym Chełma. Kontynuacja tych działań może przełożyć się na co najmniej 1000 nowych miejsc pracy.

• Filarami chełmskiej gospodarki są miejskie spółki. Czy ich sprywatyzowanie nie wyszło by miastu na dobre?
- Zdecydowanie nie. Prywatne spółki miałyby jeden cel - zarabiać więcej i więcej, co ostatecznie odczuliby mieszkańcy. Nie wspominam już o masowych zwolnieniach pracowników i możliwym zlecaniu pewnych usług firmom z poza Chełma. Oznaczałoby to wyprowadzenie z miasta kolejnych miejsc pracy, a na to na pewno nie będzie mojej zgody.

• Będzie w mieście aquapark?
- W najbliższych dniach powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, w Chełmie powstanie pierwszy w województwie park wodny.

Rozmowa z posłem RP Grzegorzem Raniewiczem, kandydatem PO na prezydenta Chełma

• Co w ciągu ostatnich czterech lat zrobiłby pan lepiej od prezydent Agaty Fisz?
- Postawiłbym większy nacisk na pozyskiwanie środków unijnych. Miasto wśród innych ośrodków Lubelszczyzny, licząc na jednego mieszkańca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało ich najmniej. Kolejnym moim priorytetem byłoby pozyskiwanie miejsc pracy. Mieszkańcom potrzeba chleba, a nie igrzysk. Skupił bym się także na poprawie jakości edukacji. Pod tym względem w porównaniu z Zamościem, czy Białą Podlaską wypadamy bardzo słabo.

• Głód miejsc pracy to bolączka wszystkich samorządów. Ma pan na to swój pomysł?
- Należy dozbrajać teren naszej podstrefy ekonomicznej. Jednocześnie stawiałbym na jakość gospodarczej promocji. Jako przedsiębiorca zdaję sobie sprawę, że inwestorów trzeba pozyskiwać atrakcyjnymi ofertami. Tą zasadą kierowali się gospodarze Lublina i przyniosło im to znakomite rezultaty. Uważam, że powinniśmy pójść za ich przykładem, tym bardziej, że jak zapewnił mnie prezydent Lublina Krzysztof Żuk gotowi są podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Mało tego, lubelscy samorządowy w ramach wspólnych przedsięwzięć oferują nam współpracę w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

• Słyszy się opinie, że miejskie spółki przejadają miejskie pieniądze, których później brakuje na udziały własne w unijnych projektach…
- Te spółki są ważnym elementem chełmskiej gospodarki. Natomiast należy poprawić w nich jakość zarządzania. Te spółki nie mogą być też przechowalniami dla osób, bez których mogą się obejść.

• Chełmian podzieliła sztandarowa idea dotychczasowej ekipy, jaką jest budowa aquaparku. Widziałby pan ten obiekt w chełmskim krajobrazie?
- Należy drobiazgowo przeanalizować związany z tą inwestycją biznesplan. Ja w swoim programie skupiłem się na budowie 25-metrowych basenów przy II LO i SP nr 7. W Ministerstwie Sportu są na to pieniądze. Na aquaparki nie.
Gość
radna Viola
wyborca
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 grudnia 2014 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.

Ilekroć przejeżdżam gładką jak stół Rejowiecką, Rampą Brzeską czy wiaduktem na Alei Przyjaźni przychodzi mi do głowy dziwna myśl "baby do garów" :lol:  Czy Wy też tak macie?

Rozwiń
radna Viola
radna Viola (3 grudnia 2014 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.

Tak,tak,komuno wróćććććććććć !!!  tęskno ci ?

Rozwiń
wyborca
wyborca (3 grudnia 2014 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Prezydent, wszystkiego najlepszego Pani życzę z okazji ponownego objęcia urzędu, wszelkiej pomyślności i mniej chamskich oponentów. Niech żyje lewica.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2014 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:D a kiedy sprzatanko bo dośc juz tych gęb na słupach i banerach. :D  :D  :D  :D  :D 

Rozwiń
bw
bw (28 listopada 2014 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W odpowiedzi na podstawione pytania:

1. Nie zrobiłem nic

2. Nie zrobiłem nic

3. Nie zrobiłem nic

Swoja aktywność mam zamiar skoncentrować teraz na mieście Chełm.

Problem polega na tym, że nic już więcej nie zrobicie i wiecie o tym. Będziecie po prostu trwać i czekać na lepsze czasy - taka pragmatyka rządzących. Szansą dla miasta mogło być koalicyjne PSL. Ale nie było. 8 lat wystarczy. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!