poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Wychodzą na wolność z fachem w ręku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2009, 20:05
Autor: (sad)

W jaki sposób skutecznie szukać pracy, jak zachować się podczas rozmowy z pracodawcą i jak do takiej rozmowy się przygotować. Między innymi takie umiejętności mogą posiąść osadzeni w Zakładzie Karnym w Chełmie.

Przydadzą się jak znalazł, gdy opuszczą mury więzienia i na nowo będą budować swoje życie.

Zakład Karny w Chełmie prowadzi szkolenia i kursy dzięki unijnym pieniądzom. Jest jedyną placówką w regionie, która realizuje aż cztery projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla Polski na lata 2007-2013.

- W programach bierze udział określona grupa osadzonych - mówi Grzegorz Korpul, inspektor ds. projektów Zakładu Karnego w Chełmie.

- Przede wszystkim są to osoby, które chcą się uczyć i dobrze rokują, jeśli chodzi o wykorzystanie zdobytej wiedzy w przyszłości. Jest jeszcze jeden warunek. Do zakończenia odbywania kary musi im pozostać nie więcej niż dwa lata.

Skąd ten ostatni wymóg?

- Tematykę kursów dobieramy w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadała aktualnym oczekiwaniom pracodawców. Chodzi o to, aby kształcić w tych zawodach, na które rzeczywiście jest zapotrzebowanie - tłumaczy Korpul.

- Rynek pracy cały czas się zmienia, więc nie ma sensu uczyć zawodu kogoś, kto opuści mury więzienia za 10 czy 15 lat. Do tej pory oczekiwania pracodawców mogą się zmienić.

Dlatego w tym roku więźniowie będą uczyli się fachu malarza, tynkarza, fryzjera, hydraulika i brukarza. Będzie też okazja, żeby zdobyć umiejętności i uprawnienia kierowcy wózków jezdniowych z napędem mechanicznym.

- Certyfikat, jaki dostaną kursanci, pozwala na wykonywanie tej pracy we wszystkich krajach Unii - dodaje Korpul.

W ofercie jest także nauka nowoczesnego wykańczania wnętrz. W ramach tego kursu więźniowie sami przygotują salę informatyczną na 11 stanowisk, gdzie później będzie miał miejsce kurs informatyczny.

Nowy lub też pierwszy w życiu zawód zdobędzie w tym roku łącznie około
80 więźniów odsiadujących wyrok w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
przedsiebiorca
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

przedsiebiorca
przedsiebiorca (19 maja 2009 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego ten projekt nie konczy sie egzaminem czeladniczym.Do ZK przyjedzie komisja egzaminacyjna z Lubelskiej Izby Rzemieslniczej,przeprowadzi egzamin i beda mieli nie jakis certyfikat tylko uznawany w calej UE dokument dyplom czeladniczyt.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!