poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Chełm

Wykopują tajemnice króla Daniela. Badania na Górze Chełmskiej

Dodano: 21 lipca 2016, 17:39

Badania na Wysokiej Górce potrwają do września. Zgodnie z projektem, którego kierownikiem jest prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, zostaną przypieczętowane naukową monografią, fot. Jacek Barczyński<br />
Badania na Wysokiej Górce potrwają do września. Zgodnie z projektem, którego kierownikiem jest prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, zostaną przypieczętowane naukową monografią, fot. Jacek Barczyński

Stanisław Gołub rozpoczął drugi sezon badań na Górze Chełmskiej w ramach programu Narodowego Centrum Nauki. Tym razem skoncentrował się na północnej części rezydencji króla Daniela Romanowicza.

Miejscowi archeolodzy już w 2013 r. roku jako pierwsi natknęli się tam na pozostałości budowli z charakterystycznego zielonego kamienia. Wcześniej żadnej z ekip to się nie udało. Dlatego powszechnie uważano, że rezydencjonalne budynki miały znajdować się jedynie w części południowej tak zwanej Wysokiej Górki.

– Naszym zadaniem jest teraz zbadanie wymiarów, planu i funkcji odkrytego budynku – mówi Gołub. – Być może jest to nieznana danielowa cerkiew, bądź pierwotna jego siedziba zbudowana zanim jeszcze wzniósł swoje pallacium. Ze znanego nam latopisu (księga dziejopisarska – red.) wynika też, że obok rozpoznanej już przez nas wieży miała znajdować się pałacowa studnia. Natknęliśmy się już na miejsce wypełnione rumoszem (luźna skała – red) i jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie ten obiekt.
W badania mają się także zaangażować konsultanci z Ukrainy. Teren wykopalisk niedawno odwiedziła ekipa telewizji kijowskiej.

– W ciągu pierwszych czterech dni znaleźliśmy liczne ułamki glinianych naczyń z XIII w., fragmenty zwierzęcych kości, żelazne groty strzał oraz drobne monety z czasów nowożytnych – mówi Monika Derecka, współpracownik Gołuba. – Na dotarcie do samej budowli potrzebujemy jeszcze kilku dni.

Czytaj więcej o: Góra Chełmska
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lipca 2016 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Książę Daniel ma tyle wspólnego z Ukrainą co i z Polską. Był władcą Rusi Halicko-Wołyńskiej. Tak się składa, że w Chełmie miał daczę.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2016 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbyt często Ukraińcy interesują się Chełmem i ziemią chełmską. Pytanie w jakim celu? Przecież książe Danie nie ma nic wspólnego z państwem ukraińskim.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2016 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakby byli z Rusi to tak, ale konsultanci z Ukrainy po co ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!