niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Chełm

Wykuwanie doktoratu

Dodano: 17 grudnia 2001, 17:04
Autor: (bar)

Kilkanaście metrów pod powierzchnią Chełma dwóch magistrów archeologii i dwóch rolników od tygodnia drąży nowy chodnik. Korzystają z narzędzi stanowiących wierne kopie sprzętu nawet sprzed 500 lat.
Sprawcą przedsięwzięcia jest Stanisław Gołub, który kończy przygotowywać pracę doktorską na temat wijących się pod miastem kredowych korytarzy. W ramach eksperymentu chce sprawdzić jak pracochłonne było dobywanie kredy i jak należało organizować tę pracę.
– Źródła historyczne nie przysparzają wiedzy czym i jak kopano – mówi S. Gołub. – Coś niecoś wiemy dzięki znaleziskom archeologicznym. Niektóre użyte przez nas narzędzia są repliką tych, które udało mi się przed kilkoma laty znaleźć w chełmskich podziemiach. Wzorów innych szukaliśmy w muzeach w Bochni i Wieliczce.
Wydrążony przez ekipę Gołuba odcinek chodnika zostanie zachowany jako naturalna sceneria dla planowanej ekspozycji górnictwa kredy. Dotychczasowe kilkudniowe prace finansował z własnej kieszeni. Natomiast wraz z zawiadującym chełmskimi podziemiami Józefem Tworkiem, prezesem spółki „Labirynt” liczy, że władze udzielą temu przedsięwzięciu finansowego wsparcia. (bar)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24