środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Wytrwać w zdrowiu do Gwiazdki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2005, 18:37

Pani Krystyna z Chełma receptę na szczepionkę przeciw grypie zostawiła w zaprzyjaźnionej aptece już dwa tygodnie temu. Co kilka dni sprawdza czy szczepionka już jest. Wczoraj usłyszała, że będzie w połowie grudnia.

Szczepionki przeciw grypie nie ma w żadnej z chełmskich aptek. – Nie wiemy, kiedy będzie dostawa – słyszymy w kolejnych aptekach. – Zgłosiliśmy w hurtowni zapotrzebowanie na ściśle określoną ilość leku – mówi Ewa Galicka, właścicielka apteki „Bio-Medic”. – Ale na pewno nie dostaniemy jej wcześniej niż na początku grudnia. Kilka osób zapisało się na jej zakup. Inni zastanawiają się, czy w grudniu warto się szczepić.
Zdaniem Krzysztofa Przystupy, prezesa Lubelskiej Izby Aptekarskiej, nie sposób nikogo winić za brak szczepionki w sprzedaży. – Zamówienia na ten rok oszacowano w oparciu o dane z lat poprzednich – mówi. – Nikt nie mógł przewidzieć, że zainteresowanie tak gwałtownie wzrośnie. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z lekiem organicznym, którego produkcja po prostu musi potrwać.
Trudno dziwić się aptekarzom, że nie mają zapasów szczepionki. W kilku chełmskich aptekach farmaceuci przyznają, że zaryzykowali przed rokiem i sprowadzili duże ilości specyfiku. Lek się nie sprzedał i dzisiaj nadaje się tylko do wyrzucenia.
Pacjenci, których przestraszyło widmo ptasiej grypy, nie chcą jednak czekać. O lek pytają codziennie w aptekach i przychodniach zdrowia. – Zainteresowanie jest bardzo duże – potwierdza Ewa Andrzejewska, kierownik chełmskiej filii lubelskiego Luxmedu. – Niestety, jesteśmy w takiej samej sytuacji jak apteki. Mamy obietnicę, że szczepionka będzie w grudniu.
Presja na szczepienia jest tak duża, że pacjenci nie pytają nawet o cenę specyfiku. Jeszcze niedawno za Vaxigrip trzeba było zapłacić 33 zł. Farmaceuci ostrzegają jednak, że lek z planowanych dostaw kosztował będzie około 40 zł. – Tylko po co mi w grudniu ta szczepionka, skoro w przyszłym tygodniu mogę zachorować – zastanawia się pani Krystyna.
Część chętnych na zakup szczepionki wychodzi z podobnego założenia i ostateczną decyzję zostawia na ostatnią chwilę. – Najpoważniejsza fala grypy przychodzi do nas z reguły dopiero w lutym, więc czas na zaszczepienie jeszcze jest – twierdzą lekarze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!