środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Z bloków Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jeszcze w tym roku znikną podzielniki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 sierpnia 2010, 14:41

Podzielniki w blokach CHSM od lat budziły kontrowersje. Te małe mierniki ciepła miały zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jak się okazało tych drugich było więcej. Dlatego podzielniki niedługo znikną z kaloryferów.

W grudniu, po raz ostatni pracownicy administracji odwiedzą nas, aby spisać stan liczników na kaloryferach. Jeszcze w tym samym miesiącu lub na początku stycznia podzielniki znikną z naszych domów. Stanie się tak we wszystkich blokach należących do CHSM.

Taką decyzję podjęto na tegorocznych walnych zebraniach. Na nich dyskutowano, czy spółdzielnia ma przedłużyć umowę na podzielniki z firmą Ista Polska czy zawrzeć nową z innym producentem. Jednak mieszkańcy solidarnie zagłosowali za całkowitym wycofaniem mierników.

Już od kilku lat przeciwnicy tego systemu płacenia za ogrzewanie, walczyli o zerwanie umowy i składali petycje. Ale zgodności nie było. – Przeciwnicy podzielników przyszli tłumnie na zebrania – mówi Wiesław Wróblewski, przewodniczący rady Osiedla Słonecznego. – Było ich tak wielu, że zwolennicy nie mieli odwagi podnieść ręki w trakcie głosowania.

Usunięcie podzielników w końcu udało się jednak przeforsować. Komu najbardziej będzie się opłacać nowy sposób rozliczania? Na pewno tym, którzy mieli duże dopłaty do rachunków oraz tym, którzy bardzo oszczędzali.

– Mieszkam na parterze. Bez ciągłego ogrzewania moje mieszkanie było lodowate – mówi pani Wanda Kowalczyk. – Mój blok nie jest ocieplony, nie ma też jeszcze wymienionych okien. Raz miałam w domu temperaturę 11 stopni. Nie mogę nie grzać, gdy jest tak zimno. A co roku muszę przez te podzielniki dopłacać nawet kilkaset złotych. Cieszę się, że już ich nie będzie, bo nawet nie wiedziałam, za co płacę.

Stracą ci, którzy mają mieszkania na środkowych piętrach, ocieplone bloki i nowe okna. Do tej pory mieli spore zwroty opłat za ogrzewanie, nawet do 1000 zł. Teraz będą płacić tyle, co wszyscy.

– Mam mieszkanie na drugim piętrze – mówi pani Bożena Dobrowolska, zwolenniczka podzielników. –Do tej pory miałam same nadpłaty i to całkiem spore. Teraz będę płacić tyle, co ci częściej korzystający z kaloryferów.

Nie wszyscy reagują jednak tak emocjonalnie. – Moje mieszkanie jest ocieplone i mam wymienione okna. Do tego mieszkam na piętrze, więc zwykle miałam zwroty – mówi pani Małgorzata Forysiuk z Osiedla Słoneczne. – Ale biorąc pod uwagę całą społeczność bloku, jestem za zdjęciem podzielników.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dage
gosc
darek
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dage
dage (6 stycznia 2013 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawdź, czy płacisz tylko za siebie.

1. Reklamacje wysokości opłat:
- Sprawdzanie wysokości wyliczeń opłat za CO
- Sprawdzenie Regulaminu rozliczeń kosztów opłat za CO pod kątem zgodności z Ustawą Prawo Energetyczne
- Wyliczanie wysokości ustawowych ryczałtowych opłat za CO na podstawie rozliczeń rocznych.
- Napisanie reklamacji

2. Ewentualna dalsza korespondencja z Administracją w sprawie rozliczeń CO

3. Ekspertyzy na potrzeby procesów sądowych:
- Sprawdzenie wyliczeń współczynników korekcyjnych
- Sprawdzenie poprawności doboru stosunku kosztów stałych i zmiennych na podstawie wyliczeń zużycia poza opomiarowanego
- Sprawdzenie danych zużycia ciepła w latach poprzednich w całym węźle cieplnym

4. Zdjęcia termowizyjne wraz z opisem zużycia CO poszczególnych mieszkań

5. Audyt energetyczny

6. Pisanie i odpis na pozew przeciwko SM za CO

7. Odzyskiwanie nadpłaconych kwot za CO za trzy lata wstecz

www.podzielniki.info
Rozwiń
gosc
gosc (24 lutego 2012 o 00:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jest głupota totalna i nie chodzi tutaj o oszczędzanie, mam 60 m, pozakręcane grzejniki i jest strasznie gorąco, nie da się wytrzymać w tym domu, co mam odkręcić przepraszam i okna otwierać tak mam robić żeby uniknąć ogrzewania przez sąsiadów??? zawsze tak było, ale teraz jest totalne przegięcie
Rozwiń
darek
darek (23 lutego 2012 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U mnie odkąd zdjęli podzielniki na klatce schodowej można siedzieć w podkoszulku - jest tak gorąco... Ludzie grzeją na potęgę niezależnie od temperatury na zewnątrz. A w piwnicy co raz ktoś okna otwiera. Zdarza się, że jak rano wychodzę do pracy to zastaję drzwi wejściowe otwarte na całą szerokość a do tego całą noc świeci się światło. Wracam z 2 zmiany po 20-tej i gaszę a deb***ni sąsiedzi z parteru zawarz schodzą na dół i świecą. Nie da się im przetłumaczyć, że wszyscy i tak będziemy musieli zapłacić za to zużycie.
Rozwiń
dage
dage (23 lutego 2012 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
www.podzielniki.info

Jak działa SYSTEM

Każdej zimy Spółdzielnia Mieszkaniowa zamawia ciepło (jeśli sama nie ma własnej kotłowni). Załóżmy, że mamy 100 równych powierzchnią mieszkań i zamawiamy ciepło za 100 000 zł, za które - czy go zużyjemy, czy nie - i tak musimy zapłacić.
Po sezonie grzewczym kwotę należną za CO dzielimy na poszczególne mieszkania. W mojej Spółdzielni odbywa się to w następujący sposób:

Rozliczenie dzielone jest na dwie kwoty:
- kwotę stałą - 40 % całości - w naszym przypadku 40 000zł (opłaty za części wspólne bloku – klatki schodowe, korytarze, nieopomiarowane łazienki) dzielona jest wg powierzchni poszczególnych mieszkań
- kwotę zużycia (zmienną) – 60 % całości w naszym przypadku 60 000 zł-wyliczona jest z podziału całego zużycia na poszczególne mieszkania.

Przykład 1

Załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze i nikt nie korzystał z ogrzewania. Podzielniki wskazały zerowe zużycie. Całą kwota 100 000 zł Spółdzielnia Mieszkaniowa podzieli na mieszkańców według powierzchni ich lokali
100 000 zł /100 mieszkań = 1 000 zł na jedno mieszkanie

Przykład 2

Znowu załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze, nikt nie korzysta z ogrzewania. Tylko przysłowiowemu Kowalskiemu dziecko odkręciło termozawór tzw. „głowicę” na krótką chwilę. Z tego powodu w całym rozliczanym bloku, jako jedyny wykazał zużycie w wysokości jednej jednostki. Otóż zgodnie z przyjętym systemem rozliczeń kwota stała zostani podzielona na wszystkich mieszkańców:

40 000 zł /100 = 400 zł

99 mieszkań w rozliczanym bloku za okres rozliczeniowy dostanie rachunek w wysokości 400 zł

Kowalski jako jedyny wykazał zużycie więc jego rachunek wyniesie:

400 zł kwoty stałej + 60 000 zł kwoty zmiennej = 60 400 zł !!!

Kwota zmienna - dla przypomnienia - to kwota wyliczona z sumy zużycia jednostek rozliczeniowych z całego bloku dzielona na zużycie jednostek poszczególnych mieszkań
Oto jest sekret tzw. „sprawiedliwego" dzielenia kosztów przez niektóre spółdzielnie.
Rozwiń
piotr
piotr (5 października 2010 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak się nie chodzi na walne to się ma!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!